Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Pamięci 2021. Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu skromniejsze niż zwykle, ale równie poruszające 05.02.2021

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wystawa „Jorcajt - czas chasydów” - Dariusz Gawroński, Lelów 2018Już po raz jedenasty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci. 27 stycznia uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Współorganizatorami obchodów są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.CZYTAJ DALEJ >>>>
Wystawa „Jorcajt - czas chasydów” - Dariusz Gawroński, Lelów 2018Już po raz jedenasty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci. 27 stycznia uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Współorganizatorami obchodów są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.CZYTAJ DALEJ >>>>Dariusz Gawroński
Łódź. Dni Pamięci 2021. Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu skromniejsze niż zwykle, ale równie poruszające. 2021 XI Dni Pamięci - Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się w środę 27 stycznia uroczystościami na Stacji Radegast. Pozostałe wydarzenia tegorocznej odsłony przedsięwzięcia odbędą się w formule online.

Dni Pamięci 2021. Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu skromniejsze niż zwykle, ale równie poruszające

Już po raz jedenasty Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci. 27 stycznia uczczony zostanie, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Współorganizatorami obchodów są Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi.

W środę na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych) o godz. 12 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem (dla zainteresowanych zapewniona jest transmisja online).

- Ten rok jest wyjątkowy, bowiem wszystkie nasze działania, poza złożeniem kwiatów, odbędą się online co jest spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Wszyscy jednak mamy poczucie ogromnej misji jaką niosą ze sobą powołane przez nas jedenaście lat temu Dni Pamięci - podkreśla Artur Hofman, prezes zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana 27 stycznia od godz. 14 udostępni online filmy edukacyjne pod wspólnym hasłem „Piramida nienawiści. Jak powstają totalitaryzmy?”. Filmy mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i edukatorów - zajęcia przygotowane przez instytucję opierają się na analizie pięciostopniowej skali uprzedzeń stworzonej przez amerykańskiego psychologa Gordona Allporta. Praca na tytułowej Piramidzie Nienawiści pozwoli prześledzić krok po kroku jak powstawały i działały wielkie XX-wieczne totalitaryzmy: nazizm, faszyzm i komunizm.

A o godz. 18 rozpocznie się wykład „Auschwitz-Birkenau. Historia obozu”, który poprowadzi Adam Sitarek pracujący w Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik projektu „Leksykon getta łódzkiego”.

Działalność edukacyjna to główny element tegorocznych Dni Pamięci. Edukatorzy z Muzeum Getta Warszawskiego, dr Halina Postek i dr Wiesława Młynarczyk, przez trzy dni przeprowadzą lekcje online dla szkół podstawowych i średnich. Program zajęć został oparty na dziełach literackich, oferta skierowana jest do uczniów w wieku 15-18 lat. Wirtualne lekcje rozpoczną się dzień przed oficjalnymi obchodami i potrwają do końca tygodnia, a wezmą w nich udział szkoły z Łodzi i innych miejscowości województwa łódzkiego.

W tym roku, do programu online dołączył także oddział TSKŻ we Wrocławiu. W ramach wydarzeń towarzyszących, organizatorzy zachęcają do zaplanowanych na 1 lutego spotkań online z Tamarą Włodarczyk, która opowie o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach. Natomiast Eliezer Mizrachi, kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zaprezentuje swój recital pieśni żydowskich.

W tym samym dniu będzie można wirtualnie zwiedzić wystawę fotograficzną „Jorcajt - czas chasydów”, przygotowaną przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu oraz Muzeum Narodowe - głównym tematem ekspozycji są chasydzkie pielgrzymki do grobów cadyków w rocznicę ich śmierci (zdjęcia powstały m.in. w Radomsku). Dodatkowo będzie można wysłuchać wspomnień Mordechaja Canina z jego wizyty w Górze Kalwarii w interpretacji Tomasza Kwietko-Bębnowskiego.

Akcja: We Remember

27 stycznia na całym świecie odbywają się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. „Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, od początku swego istnienia, czyli od 70 lat. Przez ostatnią dekadę pod koniec stycznia organizatorzy Dni Pamięci dbali o to, by zapoznawać łodzian z wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie, którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie... na każdym kroku” - podkreślają twórcy wydarzenia. Zainteresowani mogą wziąć udział w kampanii We Remember. Aby się do niej przyłączyć, należy na kartce napisać: We Remember, sfotografować się z nią i zamieścić zdjęcie 27 stycznia w mediach społecznościowych oraz udostępnić na profilu Dni Pamięci na Facebooku.

Zobacz również

Pedofil z Opoczna przed sądem. Oskarżony o molestowanie dziewczynek w wieku 3 i 7 lat. Oskarżona jest też matka jednego z dzieci
Tu najłatwiej zakazić się koronawirusem! Rząd pokazuje wyniki amerykańskich badań [lista miejsc]
TOP15 najtańszych domów w województwie łódzkim. Za cenę kawalerki można zamieszkać poza miastem
Remont al. Śmigłego - Rydza. Jaki jest postęp prac? Termin zakończenia zostanie dotrzymany? Robotników jak na lekarstwo ZDJĘCIA
Rusza proces Kamila Durczoka, znanego dziennikarza, który na A1 pod Piotrkowem spowodował kolizję po pijanemu
Małysz, Radwańska, Lewandowski, Stoch, Zmarzlik - tak mieszkają najbogatsze gwiazdy polskiego sportu ZDJĘCIA
Walentynki tuż, tuż. Zobaczcie widokówki dla zakochanych nawet sprzed 100 lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki