Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Łodzi odbędą się po raz ósmy

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Po raz ósmy odbędą się Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Po raz ósmy odbędą się Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu Krzysztof Szymczak
VIII Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu, organizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, rozpoczną się we wtorek w Łodzi. Przygotowano wiele wydarzeń, które potrwają do 29 stycznia.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu. W Łodzi już ósmy rok z rzędu, podczas Dni Pamięci, w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Organizatorzy przygotowali liczne propozycje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów, spotkania i dyskusje.

We wtorek o godz. 17.30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przy ul. Wojska Polskiego 83 zostanie otwarta wystawa „Obecnie nieobecni - Currently absent”, a o godz. 18 rozpocznie się spotkanie pod hasłem „Dziennik Rywki Lipszyc z getta łódzkiego”. W środę zaś, od godz. 18, odbędzie się pokaz filmu „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Mary Skinner. Będzie to zarazem inauguracja Roku Ireny Sendlerowej w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Film „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” zainauguruje Rok Ireny Sendlerowej w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 26 stycznia na Stacji Radegast, gdzie o godz. 12 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem. Na godz. 15 zaplanowane uroczyste otwarcie VIII Dni Pamięci - gościem specjalnym będzie Tadeusz Rolke, prekursor polskiej fotografii reportażowej. O godz. 17 rozpocznie się panel poświęcony „Wielkanocy” Stefana Otwinowskiego w reżyserii Leona Schillera, w którym udział wezmą prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, teatrolog; Andrzej Bart, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; Ewa Wiatr, historyk z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego i Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i reżyser. „Wielkanoc” wystawiona 1 października 1946 roku w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (obecnie Teatr im. Stefana Jaracza) była pierwszą sztuką wyreżyserowaną przez Leona Schillera po wojnie i jednocześnie pierwszą mierzącą się z tematyką Zagłady. Wieczorem, o godz. 20, Teatr im. S. Jaracza zaprosi na performatywne czytanie „Wielkanocy” w reż. Waldemara Zawodzińskiego.

W sobotę 27 stycznia o godz. 13 Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprosi na oprowadzanie z przewodnikiem po Stacji Radegast. W Centrum Dialogu o godz. 15.30 zostanie otwarta wystawa Tadeusza Rolke, przedstawiająca fotografie z 16 miejscowości Podlasia. Wernisażowi będzie towarzyszyło spotkanie z kuratorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, Teresą Śmiechowską oraz autorem zdjęć. Dwie godziny później pokazany zostanie film dokumentalny w reż. Katarzyny Imielskiej „Wytrwałość”, opowiadający historię Bena Barenholtza, amerykańskiego producenta i dystrybutora filmowego.

W niedzielę 28 stycznia Teatr im. Jaracza pokaże spektakl „Podróże Salomona”. W Muzeum Miasta Łodzi odbędzie się wykład „Podwórko”, a w Centrum Dialogu - spotkanie z Marią Stachurską, reżyserką filmu „Położna” o Stefanii Leszczyńskiej. W poniedziałek 29 stycznia w Teatrze im. Jaracza odbędzie się Koncert Galowy. Gwiazdą wieczoru będzie Lena Piękniewska, która zaprezentuje utwory napisane przez młodych poetów getta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Łodzi odbędą się po raz ósmy - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki