Do 7 grudnia trwa głosowanie na inwestycje do budżetu...

  Do 7 grudnia trwa głosowanie na inwestycje do budżetu obywatelskiego 2019 w Łowiczu [LISTA PROPOZYCJI]

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Do 7 grudnia trwa głosowanie na inwestycje do budżetu obywatelskiego 2019 w Łowiczu [LISTA PROPOZYCJI]

  ©UM Łowicz

  Do 7 grudnia trwa głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Łowiczu. Do wyboru jest 27 inwestycji osiedlowych i 12 ogólno-miejskich.
  Do 7 grudnia trwa głosowanie na inwestycje do budżetu obywatelskiego 2019 w Łowiczu [LISTA PROPOZYCJI]

  ©UM Łowicz

  Do 14 grudnia poznamy dziesięć inwestycji, z których po jednej będą realizowane w każdej z dzielnic miasta nad Bzurą oraz jedną ogólno-miejską. Władze Łowicza na budżet partycypacyjny 2019 zarezerwowały 1,3 mln zł.

  Głosować można za pośrednictwem specjalnej platformy lowicz.budzet-obywatelski.org, odnośnika do niej na stronie ratusza lowicz.eu, przynosząc wydrukowane z internetu karty do sekretariatu UM lub otrzymać je w siedzibie zarządu osiedlowego.

  Poniżej przedstawiamy listę inwestycji do wyboru.

  Projekty ogólno-miejskie:

  1.Miasteczko ruchu drogowego w dzielnicy Korabka.

  "Miasteczko Ruchu Drogowego" to plac edukacyjny przeznaczony do nauki jazdy ruchu drogowego dzieci i młodzieży.
  Składa się ono z jezdni, skrzyżowań, znaków drogowych. Dzieci i młodzież poruszający się na jednośladach po tak wyznaczonych alejkach nabywają umiejętności poruszania się w realnych warunkach ruchu drogowego. W ramach projektu " Miasteczko Ruchu Drogowego" należy wykonać alejki - jezdnie, przy których umieszczone zostaną poziome i pionowe znaki drogowe. Ponadto skrzyżowania z możliwością ustawienia przenośnych sygnalizatorów świetlnych (do wykorzystania np. na egzaminach na kartę rowerową). Alejki winne być oddzielone pasami zieleni, na których ulokowane byłyby ławki parkowe. Inwestycja umożliwi edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego w warunkach bezpiecznych i zbliżonych do rzeczywistych. Cel projektu to edukacja w zakresie zasad ruchu drogowego dzieci i młodzieży.

  2.Ławeczki altankowe dla karmiących z przewijakami.


  Ławeczki altankowe dla mam karmiących to miejsca osłonięte od deszczu, słońca oraz wzroku innych ludzi. Zapewniające komfort mamom i ich pociechom. Altanki takie są również wyposażone w przewijaki dla niemowląt w celu poprawienia komfortu zarówno dla nich jak i rodziców. Stworzenie w parkach oraz w pobliżu placów zabaw w Łowiczu infrastruktury poprawiającej komfort matek karmiących piersią oraz najmłodszych dzieci. Powstanie ławeczek altankowych, w których mamy z dziećmi mogą odpocząć od palącego słońca, zapewnić sobie i dziecku schronienie przed deszczem albo po prostu odpocząć. Główną jednak funkcją takich miejsc jest możliwość karmienia w nich swoich pociech z daleka od wzroku innych ludzi oraz przewinąć je w odpowiednio stworzonych do tego warunkach.

  3.Łowicka tężnia leczniczo-solankowa na miejskich błoniach.

  Łowicka Tężnia Leczniczo - Solankowa " Oddychaj świeżym powietrzem" Poprawa stanu zdrowia mieszkańców Łowicza oraz poprawa atrakcyjności turystycznej miasta Łowicza. Większość z nas spotyka się na co dzień z zanieczyszczonym powietrzem czy dymem nikotynowym. Żyjemy w warunkach sprzyjających powstawaniu wielu schorzeń. Negatywne oddziaływanie środowiska na organizm, można jednak skutecznie temu przeciwdziałać. Unikalny klimat, który wytwarza się dzięki tężni zbliżony jest do klimatu, którym możemy cieszyć się podczas wakacji nad morzem. Jod odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Z tężni skorzysta każdy mieszkaniec bez względu na wiek.

  4.Wiaty rowerowe dla każdej miejskiej szkoły w Łowiczu.

  Szkoły podstawowe na terenie miasta mają narastający problem ze zmieszczeniem rowerów, którymi przyjeżdżają dzieci. Zamontowanie na ich terenach wiat, będzie z korzyścią dla dzieci oraz poprawi bezpieczeństwo oraz estetykę na terenie szkoły. Powstanie dużych wiat rowerowych zadaszonych, każda na paredziesiąt rowerów. W ramach projektu powinien zostać utwardzony teren, położona kostka pod wiatami. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Łowicza.

  5.Dofinansowanie właścicielom psów i kotów połowy kosztów sterylizacji i kastracji zwierząt.
  Celem zadania jest dofinansowanie choć w 50% sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich, których właściciele są mieszkańcami Łowicza. Głównym zamysłem akcji jest popularyzacja tej humanitarnej metody ograniczenia nadpopulacji zwierząt domowych - w szczególności psów i kotów. Miasto zawarłoby umowę z wybraną lecznicą, która miałaby wykonywać zabiegi. Projekt dotyczy pogłębienia świadomości wśród ludzi i szerzenia humanitarnej akcji przeciwdziałania bezdomności zwierząt na świecie wśród mieszkańców miasta Łowicz. Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego.

  6.Budowa i oświetlenie boiska naturalnego przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu.

  Zadanie będzie polegało na budowie boiska piłkarskiego położonego przy Szkole Podstawowej nr 7 w Łowiczu, czyli w miejscu w którym aktualnie znajduje się stare boisko. Zakres zadania obejmie wymianę nawierzchni boiska piłkarskiego na powierzchni 4500 metrów kwadratowych (wymiar boiska 90/50 metrów), montaż systemu nawadniania boiska oraz oświetlenie terenu boiska. W ramach projektu ma zostać przeprowadzony gruntowny remont, a w zasadzie budowa boiska piłkarskiego z naturalną nawierzchnią położonego przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu. Celem realizacji projektu jest wybudowanie od podstaw boiska piłkarskiego z naturalną nawierzchnią w miejscu aktualnie istniejącego i powiększenie infrastruktury sportowej w naszym mieście. Brak bazy treningowej jest problemem, z którym borykają się wszystkie kluby piłkarskie z naszego miasta.

  7.Akcja chipowania zwierzaków.

  Ograniczenie bezpańskości i nadmiernej populacji zwierząt. Sterylizacja, kastracja kotów. Pomoc i wsparcie w leczeniu zwierzaków będących u osób, których warunki finansowe są złe. Pomoc zwierzakom, mających właścicieli gdzie jest brak środków na konieczność leczenia zwierzaków (po udokumentowanej ciężkiej sytuacji finansowej). Akcja edukacyjna związana z ochroną środowiska. Projekt dotyczy ograniczenia bezpańskości zwierząt.

  8.Rewitalizacja parku w Alejach Sienkiewicza.

  Wymiana ścieżek ze żwirowych na kostkę, odnowienie i dokupienie ławek, konserwacja zieleni wysokiej i uzupełnienie zadrzewień. Wymiana ścieżek ze żwirowych na kostkę jest niezbędna. Są duże koszty konserwacji, a stan ścieżek ulega poprawie na krótko. Mieszkańcy skarżą się gdy pracują dmuchawy. Odnowienie i dokupienie ławek uczyni park miejscem, gdzie będzie więcej spacerowiczów. Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców należy usunąć stare drzewa, uzupełnić nowymi nasadzeniami odpowiednio dobranymi. Poprawa estetyki i uroku tego miejsca. Zadanie jest kierowane do wszystkich mieszkańców.

  9.Poprawienie stanu drogi w Lasku Miejskim.

  Poprawienie stanu drogi w Lasku Miejskim; lepsze oświetlenie drogi i ścieżki zdrowia w Lasku Miejskim, odnowienie/usprawnienie/unowocześnienie/dodanie nowych stacji ścieżki zdrowia, ZAKAZ PALENIA PAPIEROSÓW czy też SPOŻYWANIA ALKOHOLU na terenie lasku. Stan drogi na terenie Lasku Miejskiego jest w złym stanie zwłaszcza dla użytkowników, którzy poruszają się rowerem, pieszo czy też z wózkiem dziecięcym. Droga jest wyboista a beton pokruszony.

  10.Kompleksowa przebudowa plaży miejskiej w Łowiczu.

  Zadanie polega na zwiększeniu atrakcyjności plaży miejskiej w Łowiczu poprzez kompleksowe i spójne zrealizowanie 6 punktów: Nawiezienie nowej warstwy drobnego piasku i rozplantowanie na całej powierzchni plaży. Utworzenie łagodnego podjazdu (dla wózków dziecięcych, wózków inwalidzkich) zgodnego ze standardami nachylenia, zlikwidowanie barier architektonicznych. Instalację altany i większej liczby parasoli hawajskich, zakup nowych siedzisk i stolików, elementów dekoracyjnych. Montaż nowych atrakcji dla dzieci, jak np. linarium, czy zjeżdżalni przy obecnie funkcjonującym już "statku pirackim". Ustawienie toalet i przebieralni, a także "przewijaków" dla maluchów, koszy na śmieci (z segregacją odpadów). Instalacja nowego, estetycznego pomostu z wygodnym i bezpiecznym zejściem. Dodatkowo, planuje się codwutygodniową organizację imprez "Beach Party" w sezonie letnim z oprawą DJ. Efektem realizacji zadania będzie ożywienie plaży, satysfakcja społeczeństwa, które oczekuje nowych, ciekawie zagospodarowanych miejsc rozrywki i rekreacji oraz wypoczynku.

  11.Tor do jazdy na rowerze, rolkach, wrotkach lub hulajnodze na miejskich błoniach.

  Pumptrack- jest torem o specjalnie ukształtowanej, falistej nawierzchni i wyprofilowanych zakrętach. Składa się z jednej pętli (opcjonalnie z odnogami tworzącymi dodatkowe pętle i zwiększającymi ilość możliwych tras przejazdu). Służyć może do rekreacyjnej jazdy dla najmłodszych, jak również do treningów dla bardziej zaawansowanych, w tym zawodników z wielu dyscyplin rowerowych m.in BMX racing. Mogą również korzystać z niego osoby jeżdżące na hulajnogach, deskorolkach lub rolkach.


  12.Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Powstańców i ul. Katarzynów.

  Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Katarzynów i ul. Powstańców (przy markecie Biedronka, przy firmie MASPEX) poprzez montaż oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz pasów (przejścia dla pieszych). Zdaniem wnioskodawcy najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie ronda (ruchu okrężnego na tym skrzyżowaniu). Na tym skrzyżowaniu jest bardzo dużo wypadków, kolizji drogowych. Słaba widoczność pojazdów na drodze z pierwszeństwem przejazdu. Obecnie jest tam zbyt długi okres oczekiwania na przejazd na znaku STOP.

  Projekty dzielnicowe:

  Bratkowice

  1.Nowa nawierzchnia na bieżni przy Szkole Podstawowej nr 7.

  Wymiana nawierzchni bieżni szkolnej na nawierzchnię tartanową. Wymiana z nawierzchni poliuretanowej wraz z wykonaniem podbudowy i malowaniem linii. Bieżnia lekkoatletyczna byłaby idealnym miejscem zarówno dla uczniów szkół podczas lekcji w-f jak również dla mieszkańców osiedla Bratkowice, którzy w coraz większej ilości uprawiają sport bieganie. Nowa nawierzchnia wpłynęłaby na komfort, bezpieczeństwo oraz rozwijanie sportowych pasji mieszkańców tej części Łowicza.

  2.Dokończenie parkingu wzdłuż ul. Tuszewskiej przy cmentarzu Emaus.\

  Budowa parkingu będzie dokończeniem inwestycji rozpoczętej w ubiegłych latach przez miasto Łowicz- parkingu wzdłuż ulicy Tuszewskiej przy cmentarzu Emaus. Budowa parkingu poprzez utwardzenie terenu, podłoże kostki brukowej i wyznaczenie miejsc parkingowych. Cmentarz jest historyczną nekropolią miasta Łowicza, który zasługuje w XXI wieku na właściwe otoczenie pod względem użytkowania jak i estetycznym. Wyżej wymienione zadanie polepszyłoby warunki utrzymania czystości wokół cmentarza, a także wygodę i bezpieczeństwo mieszkańców Łowicza parkujących samochodami osobowymi.

  3.Naprawa i utwardzenie ul. Turkusowej.

  Utwardzenie istniejącej drogi ziemnej kruszywem naturalnym, granitowym, gruzem betonowo - ceglanym lub gruzem betonowym, stabilizowanym mechanicznie wraz z prawidłowym wyprofilowaniem przekroju poprzecznego drogi. W celu zapewnienia możliwie długiej trwałości utwardzenia drogi ziemnej, prośba o wykonanie warstwy z kruszywa gruzu o grubości nie mniejszej niż 20 cm. W chwili obecnej droga posiada uszkodzenia, nierówności, które uniemożliwiają bezpieczny przejazd nawet z małą prędkością do posesji przy ul. Turkusowej. Ponadto po niewielkich opadach deszczu na drodze powstają ogromne kałuże, błoto, które nie pozwala na przejazd samochodem. Dziury i koleiny w drodze narażają na poważne uszkodzenia przejeżdżające samochody. W okresie jesienno-zimowym i wiosennym droga bywa nieprzejezdna.

  Górki

  4.Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym na os. Górki.

  Poprawa bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców osiedla Górki poprzez uzupełnienie infrastruktury drogowej opartej na wykonaniu progów zwalniających i montażu oznakowania pionowego na ul. Granicznej, ul. Małej, ul. Środkowej, ul. Górnej i ul. Sobockiej. Na przedstawiony projekt składają się dwa działania mające w zamyśle poprawić bezpieczeństwo, spokój i komfort życia mieszkańców. Jednym z nich jest montaż progów zwalniających (w miarę możliwości mogłyby to być progi gumowe).

  5.Siłowania plenerowa na os. Górki (plac zabaw przy ul. Miodowej lub teren przyległy).

  Czy powstanie siłownia plenerowa dla dorosłych na placu zabaw przy ul Miodowej? Jest najczęściej pojawiającym się zapytaniem od mieszkańców. Ustawienie przyrządów do ćwiczeń typu: orbitrek, biegacz, wahadło, twister, wyciąg górny, stepper, wioślarz, rowerek -każde z tych urządzeń "aktywuje" inne parte mięśni do aktywności. Do wykonania zadania można wykorzystać wolne przestrzenie na istniejącym placu zabaw lub teren przyległy. Siłownia byłaby odpowiedzią na brak jakiejkolwiek architektury na osiedlu Górki promującej aktywność ruchową dla starszej młodzieży i dorosłych. Obiekt będzie dostępny dla każdego i za darmo. Zaletą treningu na siłowni zewnętrznej jest większa korzyść niż tego wykonywanego w zamkniętym pomieszczeniu. Lepiej dotleniony organizm jest bardziej wytrzymały i szybciej redukuje tkankę tłuszczową. Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej doskonale wpływają na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz kondycji fizycznej.

  6.Ułożenie bezpiecznej nawierzchni na placu zabaw przy ulicy Miodowej.


  Ułożenie jednolitej nawierzchni amortyzującej typu safeplay na całym placu zabaw, który znajduje się przy ulicy Miodowej. Na całym placu zabaw powinna zostać ułożona amortyzująca nawierzchnia typu safeplay. Głównym celem ułożenia nawierzchni jest bezpieczeństwo osób korzystających z placu zabaw, oraz ułatwienie utrzymania terenu w czystości. Największym problemem obecnego placu zabaw jest właśnie jego piaszczysta nawierzchnia, w której znajduje się wiele niebezpiecznych elementów jak np. potłuczone szkło czy elementy metalowe. Wymiana nawierzchni miałaby ogromny wpływ na higienę użytkowników terenu. Głównymi użytkownikami placu zabaw są oczywiście dzieci, na których nie należy oszczędzać i taka inwestycja powinna zostać wykonana.

  Osiedle Dąbrowskiego

  7.Doposażenie placu zabaw i siłowni plenerowej na rogu ul. Żabiej i Mickiewicza.

  Uporządkowanie, wyrównanie nawierzchni, doposażenie i zagospodarowanie placu zabaw i siłowni plenerowej przy ulicy Żabiej w Łowiczu na osiedlu Henryka Dąbrowskiego. Na palcu zabaw konieczne jest postawienie dodatkowych zestawów zabawowych dla dzieci młodszych i starszych, w tym niepełnosprawnych oraz zaopatrzenie placu w ławki, stoliki, kosze na śmieci, stojak na rowery oraz oświetlenie. Na siłowni plenerowej konieczne jest postawienie dodatkowych urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych. Doposażenie wpłynie na jakość i efektywność spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Umożliwi i urozmaici to skorzystanie z aktywnego wypoczynku większej ilości osób dorosłych i dzieci.


  8.Oświetlenie skweru Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

  Oświetlenie Skweru Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Poprawa bezpieczeństwa pieszych. Powstały Skwer Ofiar Katastrofy Smoleńskiej jest jednocześnie ciągiem pieszym z os. Bratkowice do centrum.
  Wniosek obejmuje o budowę kilku lamp stylizowanych, których światło zwiększyłoby bezpieczeństwo pieszych.

  9.Poprawa estetyki na os. Dąbrowskiego.

  Utwardzenie terenu, pobudowanie 3 wiat na kontenery na śmieci w lokalizacjach przy Kościele Św. Ducha, garaże i blok nr 1.

  Osiedle Korabka

  10.Remont drogi osiedlowej między blokami 43f i 43h oraz powstanie zatok parkingowych przed tymi budynkami.

  Istniejąca droga osiedlowa jest w bardzo złym stanie technicznym. Co utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom bloków 43F i 43H. Ponadto przy w/w drodze brak jest miejsc parkingowych.
  Remont drogi ułatwi funkcjonowanie mieszkańcom w tym parkowanie oraz przejazd. Obecnie droga jest z uszkodzoną nawierzchnią.

  11.Nowy plac zabaw z siłownią plenerową między blokami przy ul. Krudowskiego i Krudowskiego 12.

  Wniosek obejmuje wybudowanie mieszkańcom nowego, bezpiecznego placu zabaw wraz z siłownią plenerową. W naszym regionie nie ma placu zabaw, który pozwoliłby na bezpieczne spędzanie czasu z dziećmi. Podstawowym bodźcem rozwojowym jest wszechstronny ruch. Uporządkowanie, wyrównanie, zagospodarowanie terenu pod plac zabaw i siłownię plenerowa. Na placu konieczne jest postawienie zestawów zabawowych dla dzieci starszych jak i najmłodszych. Wybudowanie piaskownic, zaopatrzenie placu w ławki i kosze na śmieci. Wyposażenie w elementy siłowni plenerowej. Zagospodarowanie placu zabaw między blokami Krudowskiego 10 a Krudowskiego 12 poprawi efektywność spędzania czasu wolnego przez dzieci. Będą mogły korzystać z niego dzieci z dzielnicy Korabka. Będzie on również miejscem spotkań społeczności lokalnej w różnym wieku dzięki wdrożeniu siłowni plenerowej. Gruntownie poprawi się jakość współżycia mieszkańców. Obecnie dzieci nie mają gdzie się bawić, gdyż obecny plac jest zaniedbany i niebezpieczny do zabawy.

  12.Parking i chodnik wokół SP nr 3.

  Poprawa bezpieczeństwa i użytkowania obiektu szkolnego i boisk sportowych przy Orliku na ul. Grunwaldzkiej. Parking po obu stronach szkoły.

  Osiedle Kostka

  13.Budowa siłowni plenerowej na skwerze Solidarności.

  Wyposażenie południowej części skweru Solidarności w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz uzupełnienie zieleni, tak aby stanowiła naturalną barierę od ruchu ulicznego. Siłownie plenerowe są modną w Łowiczu formą relaksu i dbania o zdrowie fizyczne mieszkańców. Zainteresowanie tą formą aktywności wykazują głównie osoby w wieku senioralnym. Zainstalowane urządzenia wzorem innych takich miejsc powinny spełniać określone wymogi i atesty. Warto pomyśleć, aby maszyny do ćwiczeń posiadały możliwość regulacji obciążenia (ważne w przypadku osób starszych). Na terenie siłowni powinien znaleźć się czytelny opis urządzenia oraz instrukcja wykonywania ćwiczeń. Realizując zadanie warto pomyśleć o zieleni w tym miejscu. W ciągu kilku ostatnich lat silne wiatry uszkodziły kilka drzew w obrębie całego skwerku, a parkujące samochody osób odwiedzających pacjentów pobliskiego szpitala dewastują trawniki. Projektując siłownię warto pomyśleć o naturalnej zielonej barierze oddzielającej osoby ćwiczące od pobliskiego ruchu ulicznego. Warto wspomnieć o tym iż osiedle Kostka jest uważane przez wielu mieszkańców Łowicza za bardzo zielone miejsce, miejsce, w którym udało się zachować dużą ilość drzew i krzewów.


  14.Modernizacja chodnika przy ul. Jana Pawła II wraz z wymianą wiaty przystanku autobusowego przy ul. Łódzkiej oraz JP II.

  Wymiana nawierzchni chodnika w części od piekarni w stronę ronda oraz wymiana starej zniszczonej wiaty przystanku MZK. Wymiana płyt chodnikowych na kostkę betonową wraz z wymianą wiaty przystanku przy ul. Jana Pawła II i przy ul. Łódzkiej.


  15.Wykonanie z kostki brukowej chodników oraz podejść do budynków
  Kostka 2 i 3 oraz obok ul. Starościńskiej 3.

  Nowe Miasto

  16.Budowa zatoki parkingowej przy Przedszkolu nr 4 wraz z remontem ogrodzenia.

  Przedmieście

  Zwiększenie ilości miejsc parkingowych, poprawienie bezpieczeństwa ruchu w okolicy Przedszkola nr 4. Wybudowanie miejsc parkingowych przed przedszkolem ułatwi rodzicom przyprowadzanie dzieci i ich odbiór z przedszkola. Zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym miejscu.

  17.Doświetlenie placów i doposażenie placów zabaw przy ul. Włókienniczej i Czajki w urządzenia rekreacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży.

  Dzięki realizacji zadania place zabaw staną się bardziej atrakcyjne, korzystać z nich będzie mogło więcej dzieci, a doposażenie ich w urządzenia typu "fitness" spowoduje, że place odwiedzi więcej młodzieży i dorosłych, którzy będą dbać o swoją tężyznę fizyczną. Poprawi się zdrowie naszych mieszkańców. Doświetlenie placów pozwoli na korzystanie z nich po zmroku i ochroni przed atakami wandalizmu. Każdy z placów zabaw powinien być doposażony w jedną lampę, tam gdzie po zmroku jest najciemniej, ponadto każdy z nich powinien być doposażony w 2-3 urządzenia zabawowe dla dzieci i 1-2 urządzenia typy "fitness". Celem jest uatrakcyjnienie tych placów zabaw oraz ich ochrona przed atakami wandalizmu. Będą z nich korzystać dzieci i młodzież oraz dorośli mieszkańcy osiedla "Przedmieście" i okolicy.

  18.Budowa drugiej części chodnika na ul. Łyszkowickiej.

  Budowa dalszej części chodnika w ul. Łyszkowickiej od skrzyżowania z ulicą A. Chmielińskiej. Brak chodnika wzdłuż tej części ulicy Łyszkowickiej, stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla poruszających się po niej pieszych. Ulica Łyszkowicka od czasu jest utwardzenia i wyłożenia kostką stała się ulicą niebezpieczną. Poruszające się po niej z dużą prędkością pojazdy stwarzają ryzyko potrącenia pieszego. Celem zadania jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Istnieje duże niebezpieczeństwo potrącenia pieszego przez jeżdżące ul. Łyszkowicką pojazdy. Po budowie chodnika mieszkańcy nie będą musieli poruszać się po niebezpiecznej ulicy. Grupa docelowa: mieszkańcy osiedla i osoby poruszające się po ul. Łyszkowickiej.

  19.Siłowania plenerowa w Lasku Miejskim z toaletą typu toi-toi
  Uzupełnienie sprzętu w Lasku Miejskim o urządzenia dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i różnej sprawności fizycznej.

  Stare Miasto

  20.Przebudowa rynsztoków na ul. Zduńskiej wraz z budową dodatkowego oświetlenia (5 lamp) oraz wyznaczenie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.


  Przebudowa rynsztoków na ulicy Zduńskiej , dodatkowe oświetlenie (5 lamp) oraz wyznaczenie miejsc dla niepełnosprawnych. Przebudowa rynsztoków na ulicy Zduńskiej od Rynku Kościuszki do ul. Browarnej. Kostka betonowa. Postawienie 5 lamp od północnej strony. Naniesienie koperty dla osób niepełnosprawnych (ulica Zduńska). Przebudowa rynsztoków z kostki granitowej na betonową.
  Wyposażenie ulicy Zduńskiej w dodatkowe 5 latarni od północnej strony. Naniesienie koperty dla osób niepełnosprawnych.

  21.Rewitalizacja parku w Alejach Siekiewicza.

  Zamontowanie monitoringu, doświetlenie przejścia dla pieszych przy ul. Sienkiewicza celem polepszenia bezpieczeństwa. Naprawa koszy i barierek w parku. Wybrukowanie dróżki żwirowej. Adaptacja części obok pomnika na mini plac zabaw ogrodzony od strony Sióstr Bernardynek. Dosadzenie młodych drzew ozdobnych. Rewitalizacja parku przy Al. Sienkiewicza. Przeprowadzić ogrzewanie gazowe do budynków ZGM. Monitoring i doświetlenie przejścia dla pieszych w celu bezpieczeństwa na ruchliwej drodze gdzie znajdują się dwie szkoły. Rewitalizacja parku gdzie są poniszczone kosze i barierki. Dosadzenie młodych ozdobnych drzewek oraz adaptacja części parku na mini plac zabaw tj. huśtawki, karuzela, zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa oraz zorganizowanie ścieżki dla dzieci na rowerkach, hulajnogach i ogrodzenie barierkami od strony jezdni przy osiedlu Starzyńskiego. Wybrukowanie ścieżek żwirowych, ponieważ po deszczu tonie się tam w błocie.


  22.Budowa chodnika na ul. Basztowej.

  Budowa chodnika na ul. Basztowej. Poprawa estetyki koło baszty gen. Klickiego. Położenie nowej kostki na ulicy Basztowej ponieważ stara jest nierówna i zniszczona. Bezpieczeństwo mieszkańców, poprawa wizerunku otoczenia.

  Osiedle Starzyńskiego

  23.Zagospodarowanie terenu w formie skweru (róg ul. Kaliskiej, Starzyńskiego
  do parkingu przy Kauflandzie).

  Wycinka drzew, wytyczenie alejek spacerowych, postawienie ławek i koszy, postawienie urządzeń do rekreacji. Realizacja zadania pozwoli na zagospodarowanie tego miejsca i poprawi jego estetykę.

  24.Położenie kostki brukowej przed garażami między blokami 2 i 4 od targowicy oraz 7 i 9 od ul. Starzyńskiego.

  Położenie kostki brukowej przed garażami na wysokości bloków 2 i 4 od Targowicy oraz 7 i 9 od ul. Starzyńskiego. Ułożenie kostki przed wjazdami do garaży. Ułożenie kostki brukowej dł. ok. 100 m., szer. 6,02 m oraz chodników o szerokości około 3,0 m. Obecnie nawierzchnia jest zniszczona oraz brak chodnika dla pieszych. Bezpieczeństwo i estetyka. Zadanie było wielokrotnie zgłaszane do budżetu obywatelskiego, os. Starzyńskiego jest w centrum a zadanie jest kierowane do wszystkich mieszkańców.

  25.Wymiana nawierzchni ulicy oraz chodnika na ul. Akademickiej.

  Na ulicy Akademickiej od zbiegu kamienic ulica jest wyłożona trylinką a chodnik jest ze starych płyt chodnikowych. Nawierzchnia jest już stara i niezbyt bezpieczna i przyjazna zarówno dla pieszych i kierowców. Proponujemy więc ażeby starą nawierzchnię wymienić na estetyczną kostkę, która będzie położona na jednej wysokości tj, zrównując chodnik z ulicą jednocześnie oznaczając granice chodnika dla pieszych kostką innego koloru, Wykonanie nowej nawierzchni poprawi jakość przejazdu samochodów i jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo pieszych. W sposób naturalny jest to też kontynuacja projektu 2018 tj. przebudowy rogu ulicy Nowej i Akademickiej (poszerzenie ulicy i budowa miejsc parkingowych).


  Zatorze

  26. Modernizacja przepompowni ścieków przy ul. Baczyńskiego i Nieborowskiej.

  Obecnie przepompownia ścieków znajdująca się przy ul. Baczyńskiego i Nieborowskiej jest reliktem lat 90- XX wieku i nie spełnia podstawowych norm prawidłowego funkcjonowania. W okresach wiosenno-letnim i wczesnej jesieni opary nieczystości kanalizacyjne są uciążliwe dla mieszkańców osiedla. Modernizacja ta konieczna jest ze względu na fakt naturalnego zużycia przepompowni ścieków wywołanego ponad 20-letnią eksploatacją. Obecna przepompownia ścieków jest betonowa i nie można jej w żaden sposób uszczelnić. Dzisiejsza technologia pozwala na wykonanie przepompowni hermetycznej. W związku z powyższym zgłaszamy do budżetu obywatelskiego wykonanie nowej hermetycznej przepompowni ścieków obok istniejącej, a starej zasypanie. Pozwoli to w przyszłości na wykorzystanie części gruntu na inne potrzeby.

  27. Budowa chodnika w ul. Żwirki i Wigury.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo