Do kiedy potrwa nauczanie zdalne? Czy od nowego roku studenci wrócą na łódzkie uczelnie? Czy to już koniec nauczania zdalnego?

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Do kiedy potrwa nauczanie zdalne? Czy od nowego roku studenci wrócą na łódzkie uczelnie? Czy to już koniec nauczania zdalnego?
Do kiedy potrwa nauczanie zdalne? Czy od nowego roku studenci wrócą na łódzkie uczelnie? Czy to już koniec nauczania zdalnego? Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
W IV kwartale 2021 r. kolejna fala pandemii koronawirusa dała o sobie znać, a z dnia na dzień liczba przypadków zakażeń rosła. O ile z początkiem roku akademickiego wiele łódzkich uczelni deklarowało, że zajęcia będą odbywały się w budynku uczelni co najmniej do świąt Bożego Narodzenia, o tyle w rzeczywistości władze już z początkiem grudnia zadecydowały o przejściu na zdalny tryb nauczania. Jak się okazuje na niektórych wydziałach zapowiedziano, iż planowany jest powrót do wersji hybrydowej obowiązującej od początku roku akademickiego. Czy tak się stanie?

Zdalny grudzień

W ostatnim tygodniu listopada władze Wydziału Filologicznego zarządziły zdalne nauczanie dla wszystkich kierunków od 29 listopada 2021r. do 23 grudnia 2021r. za wyjątkiem zajęć, które wymagały obecności studentów/studentek w sali ze względów dydaktycznych (np. zajęcia z wymowy).

Jednak już 21 grudnia studenci wydziału otrzymali wiadomości potwierdzającą, że nauczanie zdalne potrwa do 8 stycznia 2022, z kolei od 10 stycznia planowany jest powrót do wersji hybrydowej obowiązującej od początku roku akademickiego.

Podobna sytuacja dotyczy również pozostałych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie od dnia 10 stycznia 2022 roku – w przypadku braku innych regulacji ministerialnych lub Rektor UŁ – planowany jest całkowity powrót do zasad nauczania sprzed decyzji władz poszczególnych wydziałów o przejściu na zdalny tryb nauczania.

- Wydziały, które ogłosiły czasowe przejście na online (WF, EkSoc, WZ, WSMiP) wrócą do zajęć stacjonarnych na początku stycznia. Nie dotyczy to WPiA, który od początku roku akademickiego działa online. - poinformował Paweł Śpiechowicz, Rzecznik Prasowy Uniwersytetu Łódzkiego.

Z końcem listopada Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa PŁ poinformowała, że zajęcia na Politechnice Łódzkiej obecnie toczą się w trybie hybrydowym. W trybie stacjonarnym odbywają się wykłady, ćwiczenia, projekty, seminaria oraz inne zajęcia w grupach do 30 osób. Pozostałe w trybie zdalnym. Jednak według zarządzenia Rektora Politechniki Łódzkiej od 3 stycznia 2022 r. do 9 stycznia 2022 r. zajęcia odbywają się wyłącznie w trybie zdalnym.

- Zajęcia wykładowe, ćwiczenia rachunkowe, zajęcia laboratoryjne, projektowe, seminaryjne, lektoraty, zajęcia wychowania fizycznego niezależnie od liczebności grup studentów zaplanowane w okresie od dnia 3 stycznia 2022 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. odbywają się wyłącznie w trybie zdalnym tj. bez bezpośredniej obecności studentów w obiektach Uczelni, z wykorzystaniem metod i narzędzi kształcenia na odległość w sposób synchroniczny. Zajęcia zaplanowane w tym okresie jako stacjonarne odbywają się w trybie zdalnym.

- 6 stycznia jest dniem wolnym, a 7 stycznia jest dniem do odbioru za 1 stycznia, który był w sobotę. Władze uczelni uznały, że dla bezpieczeństwa pracowników i studentów w związku z trzydniowym tygodniem pracy i ewentualnym powrotem studentów po spotkaniach świąteczno-sylwestrowych celowe jest w tym czasie prowadzenie wszystkich zajęć w formie zdalnej. Laboratoria i inne zajęcia wymagające obecności na uczelni będą odpowiednio przesunięte w planie. Po 9 stycznia kształcenie będzie odbywać się w formie hybrydowej. - zapewnia Ewa Chojnacka, rzeczniczka prasowa PŁ.

Czy to już koniec nauczania zdalnego?

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, iż decyzja o powrocie dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach od 10 stycznia zapadnie na początku przyszłego tygodnia, kiedy znane będą najnowsze dane epidemiczne. Jeżeli nie zapadną dodatkowe regulacje Ministerstwa lub Rektor UŁ odnośnie nauczania zdalnego w szkołach wyższych, to powrót studentów na uczelnie jest pewny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Do kiedy potrwa nauczanie zdalne? Czy od nowego roku studenci wrócą na łódzkie uczelnie? Czy to już koniec nauczania zdalnego? - Express Ilustrowany

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
niech siedzą lepiej na swoich wioskach!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie