Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca kwietnia musimy się rozliczyć z podatku PIT. Komu podarujemy nasz 1 procent? Łódzkie fundacje i stowarzyszenia czekają...

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
Obecnie większość podatników nie rozlicza się z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera. Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT. Do wysyłki dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat.
Obecnie większość podatników nie rozlicza się z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera. Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT. Do wysyłki dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat. fot. 123rf
Co roku miliony Polaków odprowadzają podatek od swoich dochodów. W minionym roku było to już ponad 20 milionów osób, z czego większość, bo prawie 15 milionów, postanowiła zmniejszyć o 1 procent wysokość podatku przekazywanego na rzecz budżetu państwa. W ten sposób jedna setna podatku trafiła na konto wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Co roku miliony Polaków odprowadzają podatek od swoich dochodów, rozliczając się z fiskusem w formularzu PIT. W tym roku PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, rozliczamy do 30 kwietnia. Podatek ten musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. W minionym roku było to już ponad 20 milionów osób, z czego większość, bo prawie 15 milionów, postanowiła zmniejszyć o 1 procent wysokość podatku przekazywanego na rzecz budżetu państwa. W ten sposób jedna setna podatku trafiła na konto wybranej przez podatnika organizacji pożytku publicznego (OPP).

Jest to wygodna i bezpieczna forma wsparcia tych dziedzin życia społecznego, które w oczach wspierającego są tego warte. Nie obciąża podatnika żadnymi kosztami. Ma on przy tym możliwość wyboru, na jaki konkretnie cel przeznaczona zostanie cząstka jego podatku. Samo przekazywanie pieniędzy należy już do obowiązku poszczególnych urzędów skarbowych i nie angażuje podatnika.

Wsparcie dla jednej z prawie 9 tysięcy

Przekazywanie 1 procenta jest proste i polega na wpisaniu w odpowiedniej rubryce formularza PIT numeru KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć. Nie każdej organizacji możemy udzielić wsparcia, a tylko tej, która ma status OPP, nadany jej przez sąd. Potwierdzeniem tego statusu jest odpowiedni wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każda organizacja posiadająca status OPP ma swój własny numer KRS i ten właśnie numer wpisuje podatnik w specjalną rubrykę formularza PIT.
Organizacje pożytku publicznego zobowiązane są do składania co roku sprawozdania ze swojej działalności, co ma zapewniać ich transparentność w zakresie m.in. gospodarowania przychodami z 1 procenta. W wypadku niespełnienia określonych wymagań, organizacja może stracić nadany wcześniej status OPP.
W tym roku można wybrać organizację z listy ponad 8700 organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 procenta. Aktualną listę można znaleźć w serwisie pozytek.gov.pl lub na stronie pozytek.ngo.pl.
Oprócz wpisania w formularz PIT numeru KRS organizacji pożytku publicznego, trzeba też obliczyć i wpisać kwotę 1 proc. podatku. Nie musimy jednak tego robić sami. Ułatwią nam to zadanie programy do rozliczenia PIT, albo też Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów, automatycznie dokonując niezbędnych obliczeń.

Pola i kolory w formularzu PIT-37

Poza wyborem konkretnej organizacji OPP, podatnicy mogą także zadecydować o celu szczegółowym, na jaki zostanie przeznaczony ich 1 procent. Zamieszczenie tej informacji jest wskazówką dla organizacji pożytku publicznego, jak powinna wykorzystać przekazane pieniądze. W przypadku organizacji, które prowadzą tzw. subkonta dla swoich podopiecznych, cel szczegółowy jest podstawą do przekazania pieniędzy dla tego właśnie a nie innego potrzebującego.
Ponadto w formularzu PIT znajdują się rubryki, gdzie można wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych osobowych lub danych kontaktowych. Rubryki te nie są obowiązkowe do wypełnienia. Aby skutecznie przekazać 1 procent wystarczy jedynie numer KRS oraz kwota należnego podatku. W najpopularniejszej deklaracji PIT-37 są to odpowiednio pola 123 i 124 (w zielonej ramce). Pozostałe rubryki, jak cel szczegółowy czy informacje uzupełniające – odpowiednio pola 125-127 – są opcjonalne (w niebieskiej ramce).
PIT-37 to najpopularniejszy formularz, składany przez osoby osiągające przychód wyłącznie za pośrednictwem płatników. Wypełniają go osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych. W tym celu niezbędne jest także uzyskanie od płatnika druku PIT-11. PIT-37 może służyć zarówno do rozliczenia indywidualnego, jak i wspólnego z małżonkiem czy dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Przed ekranem komputera

W przypadku rozliczenia PIT 2020 będzie można skorzystać z takich samych rozwiązań jak w poprzednich latach. Sposób rozliczenia będzie uzależniony od wybranej formy doręczenia zeznania do urzędu skarbowego. Podatnik może skorzystać z kilku opcji:
- Doręczyć wypełniony formularz, stawiając się osobiście w odpowiednim urzędzie,
- Formularz może być również wysłany listem poleconym na adres urzędu,
- Obecnie większość z nas nie rozlicza się jednak z fiskusem na papierowym formularzu, lecz w internecie, przed ekranem komputera. Najbardziej popularny sposób tego rozliczenia odbywa się za pośrednictwem Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. W tym celu stworzono usługę Twój e-PIT. Do wysyłki dochodzi niemal automatycznie, a podatnik musi jedynie uzupełnić podstawowe dane na swój temat.

Jak to uczynić? W serwisie podatki.gov.pl należy wybrać zakładkę Twój e-PIT. Aby się zalogować, należy podać PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2018 r., kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy), kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Jeśli rozliczamy się po raz pierwszy, postępujmy tak, jak to opisano powyżej: wybierzmy z listy numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 procent podatku, wskażmy cel szczegółowy (jeśli chcemy) i zaznaczmy zgodę (opcjonalnie) na przekazanie OPP informacji o 1 procencie podatku. Reszta dokona się automatycznie.

Jeśli chcemy zmienić OPP, wybierzmy opcję „Zmieniam organizację”, a następnie wybierzmy z wykazu organizacji numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1 procent podatku i
zatwierdźmy tę zmianę.

Jeśli chcemy zmienić tylko i wyłącznie cel szczegółowy, nie zmieniając samej OPP, wybierzmy opcję „Zmieniam organizację” nie zmieniając numeru KRS, następnie edytujmy informację o celu szczegółowym i zatwierdźmy tę zmianę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki