Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do rejestru zabytków w Łodzi wpisano dwa obiekty. Są to willa Heinzla przy ul. Bema i dawny magazyn przy ul. Targowej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Willa przy ul. Bema 21 została zbudowana w 1910 roku przez Juliusza Teodora Heinzla, jednego z najbardziej znanych łódzkich fabrykantów.
Willa przy ul. Bema 21 została zbudowana w 1910 roku przez Juliusza Teodora Heinzla, jednego z najbardziej znanych łódzkich fabrykantów. Grzegorz Gałasiński
Do rejestru zabytków wpisano w Łodzi dwa pierwsze w tym roku obiekty: mało znaną, stylową willę Juliusza Teodora Heinzla przy ul. gen. Józefa Bema 21 na Radogoszczu oraz dawny magazyn przy ul. Targowej 6/8. O wpisie zadecydowały wartości artystyczne i historyczne tych obiektów.

Magazyn i willa Heinzla

Willa została zbudowana przez Juliusza Teodora Heinzla, jednego z najbardziej znanych łódzkich fabrykantów. Tak wynika z ustaleń pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Juliusz Teodor Heinzel: fabrykant i kolekcjoner

Pierwotny właściciel rezydencji był synem Juliusza barona Heinzla – twórcy potęgi rodu. Ożenił się z Anną Geyer i zamieszkał w pałacu na Julianowie, który nie przetrwał do naszych czasów. Był nie tylko przedsiębiorcą, właścicielem trzech fabryk, lecz także kolekcjonerem sztuki. W swoich zbiorach miał m.in. słynny „Patrol powstańczy” Maksymiliana Gierymskiego. Jego syn Juliusz Roman Heinzel w ramach zbrodni katyńskiej został zamordowany przez NKWD wiosną 1940 roku w Charkowie.

Willa przechodziła z rąk do rąk

Jak nas poinformowała Aleksandra Stępień, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi, willę zbudowano w 1910 roku w stylu nawiązującym do klasycyzmu i zawierającym akcenty neobaroku. Rezydencja bardzo krótko była w ręku Heinzlów, ponieważ już w 1911 roku została sprzedana za prawie cztery tysiące rubli urzędnikowi Teodorowi Starkowi, który był pisarzem gminnym oraz referentem w komisji wojskowej. Z okazji zakupu nowy właściciel zaciągnął kredyt, którego nie był w stanie spłacić. Dlatego musiał sprzedać willę. Stąd kolejni prywatni właściciele.

Pamiątka po składach firmy Warrant

Natomiast budynek przy ul. Targowej to dawny magazyn Składów Towarowych Warrant. Został zbudowany w 1899 roku przy bocznicy kolejowej, niedaleko Dworca Fabrycznego. Autorem projektu był mistrz Gustaw Landau – Gutenteger, czołowy architekt w dziejach Łodzi. Spółka Warrant postawiła tam kilka magazynów i zarabiała na ich wynajmowaniu. Do dzisiaj przetrwały dwa budynki. Są w rękach prywatnych. Jeden jest siedzibą firmy, a drugi zostanie wkrótce wyremontowany. Plany są takie, aby oba dawne magazyny znalazły się w rejestrze zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki