Do województwa łódzkiego zbliża się afrykański pomór świń. Spotkania na temat zapobiegania i zwalczania ASF

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Prawie dwustu rolników przyszło na spotkanie w Łowiczu, na którym mówiono o zapobieganiu i zwalczaniu ASF
Prawie dwustu rolników przyszło na spotkanie w Łowiczu, na którym mówiono o zapobieganiu i zwalczaniu ASF Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Już 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w całym kraju. Wirus jest coraz bliżej naszego województwa, jego występowanie stwierdzono w województwie mazowieckim.

Wirus zaatakował także dziki. Do tej pory stwierdzono chorobę u 1222 dzików, z czego aż 355 zachorowało w tym roku. Trzy spośród 107 ognisk choroby u świń wykryto w tym roku. Weterynarze starają się zapobiec przedostaniu się wirusa do Łódzkiego. Na dworcach i lotnisku pojawiły się plakaty i ulotki z informacjami, jak temu zapobiec. Kontrolowane są targowiska.

- Afrykański pomór świń i dzików jest tuż przy granicy województwa łódzkiego - mówi Jacek Tyrankiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Łodzi. - Przypadki zachorowań zostały wykryte w województwie mazowieckim. Trzeba pamiętać, że pomór szerzy się nie tylko poprzez kontakt bezpośredni z chorym zwierzęciem, ale także może być przenoszony przez zakażoną paszę, ściółkę. Nie należy karmić zwierząt odpadkami kuchennymi, tylko paszą z pewnego źródła.

Lekarze apelują, by nie kupować trzody chlewnej, która nie ma dokumentacji, zwłaszcza z terenów, na których choroba już występuje. To samo dotyczy wyrobów pochodzenia zwierzęcego, np. mięsa.

Problem jest o tyle poważny, że w województwie łódzkim znajduje się dużo hodowli trzody chlewnej, także niedaleko stolicy regionu, np. w Rzgowie i Tuszynie.

- Zalecamy, by hodowle były ogrodzone, a bramy były zamykane, by zwierzęta nie mogły się wydostać - mówi Jacek Tyrankiewicz. - Ważna jest także odpowiednia dezynfekcja, zaleca się stosowanie niecek i mat dezynfekcyjnych, a także odzieży ochronnej.

Inspektorzy weterynarii wyruszyli na targowiska. Odwiedzają stoiska, które sprzedają mięso i sprawdzają jego pochodzenie. Do tej pory nie znaleźli mięsa z niewiadomego źródła, ale kontrole będą kontynuowane.

Wokół Łodzi występuje także duża populacja dzików. Podejmowane są decyzje o jej ograniczeniu, odstrzale zwierząt.

Na łódzkich dworcach kolejowych oraz na lotnisku pojawiły się plakaty oraz ulotki, które ostrzegają przed chorobą i radzą, jak jej zapobiegać. Materiały są do dyspozycji podróżnych.

Jerzy Kowalczyk, powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu, wczoraj zorganizował spotkanie poświęcone zapobieganiu i zwalczaniu choroby. Przyszło prawie 200 osób. Większość to hodowcy trzody chlewnej w powiatu łowickiego.

W czwartek w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Zduńskiej Woli odbędzie się konferencja na temat afrykańskiego pomoru świń. Została ona zorganizowana z myślą o hodowcach trzody chlewnej z powiatu zduńskowolskiego. Przedstawiona zostanie aktualna sytuacja w kraju i regionie, mowa będzie także o tym, jak zabezpieczyć się przez wirusem, który groźny jest tylko dla zwierząt, ludzie się nim nie zarażą. Uczestnicy poznają przepisy i działania administracyjne.

Afrykański pomór świń ma też duży i, niestety, negatywny wpływ na gospodarkę. Stwierdzenie jego obecności nawet u jednego zwierzęcia oznacza konieczność wybicia i utylizacji całej hodowli w danym gospodarstwie. Walce z chorobą przyjrzeli się inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli, którzy skrytykowali program jej zwalczania. Urzędnicy uznali, że nie został osiągnięty podstawowy cel programu, czyli ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby.

Odstrzał sanitarny dzików

Do 15 marca myśliwi mają odstrzelić sto dzików w powiecie piotrkowskim. Tak wynika z rozporządzenia wojewody łódzkiego, które zostało wydane w tym tygodniu. Nie jest to pierwsza tego typu decyzja w ostatnich tygodniach. Pod koniec ubiegłego roku rozporządzenie wojewody dotyczyło odstrzału 60 dzików na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego.

Decyzje o sanitarnym odstrzale dzików były także podejmowane w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Do 27 grudnia odstrzelone zostały 164 dziki w powiatach: brzezińskim, kutnowskim, łaskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, poddębickim, rawskim, skierniewickim, sieradzkim, zduńskowolskim, a także zgierskim. Można się spodziewać kolejnych decyzji o sanitarnym odstrzale dzików.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GOŚĆ
KJK Rolnictwo produkują Mają dobre ceny i zrobią ci każdy wymiar który potrzebujesz
m
markos
tak, ja zamawiałem i chyba własnie z tego sklepu przy okazji zakupu poideł. Jestem zadowolony bo paczka szybko dotarła.
h
hoddrob
Czy wiecie gdzie w Łodzi kupię maty do dezynfekcji? Czy ktoś zamawiał może na stronie hodowlany.pl taką matę? Jak z wysyłką i trwałością?
O
Ojej
Pomór...
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie