18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobra rada emerytki

Witaszczyk na dziś
Jerzy Witaszczyk
Jerzy Witaszczyk fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Zbigniew Wodecki, piosenkarz z Krakowa, lat 63, z niepokojem myśli o emeryturze. Żali się "Dużemu Formatowi", że kiedy przejdzie w stan spoczynku, dostanie 1400 zł. - To jest dziki kraj - nazwał Polskę, cytując klasyka - byłego ministra sportu i łódzkiego biznesmena Mirosława Drzewieckiego, o którym na razie nie wiadomo, jaką mu wyliczą emeryturę.

Dlaczego Polska to dziki kraj? - To, co się dzieje z naszymi emeryturami, to jest Trzeci Świat. Żeby starsi ludzie nie mieli co do gęby włożyć po czterech dniach od emerytury, bo muszą zapłacić za światło? - narzeka piosenkarz, który swego czasu wylansował "Chałupy welcome to" i nadal koncertuje.

Pewnie nie zwróciłbym uwagi na dramat piosenkarza i mylne porównanie z Trzecim Światem (tam na ogół nie wypłaca się emerytur), gdyby nie spotkanie ze znajomą emerytką. - Nie ma sposobu, żeby zamienić moją emeryturę na głodową emeryturę Wodeckiego? - zapytała. I dodała: - Gdybym ja miała 1400 złotych na miesiąc, byłabym szczęśliwą bogaczką.

Teraz dostaje niewiele ponad tysiąc, choć pracowała do 60. i od wszystkiego szły składki emerytalne. Inna rzecz, że nie zarabiała dużo, jak to szkolna woźna.

- Pewnie, gdyby pan Wodecki płacił do ZUS składki od wszystkich dochodów, wyliczyliby mu kilka razy wyższą emeryturę - zauważa przytomnie i deklaruje pomoc: - Niech pan Wodecki zgłosi się do mnie, to mu powiem, jak przeżyć miesiąc za 1000 złotych i nie mieć długów. Jeśli mnie posłucha, to jeszcze mu 400 złotych zostanie na ciężkie czasy, które przyjdą.

Jerzy Witaszczyk

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki