Dodatek osłonowy dla tysięcy łodzian. Gdzie złożyć wniosek? Dla kogo dodatek osłonowy? Ile wypłacą za podwyżki prądu i gazu?

(KZ)
Dodatek osłonowy WARUNKI. Tylko dwa tygodnie zostały na złożenie wniosku o dodatek osłonowy, jeżeli chcemy by pierwsza część jego wypłaty nastąpiła jeszcze do końca marca.
Dodatek osłonowy WARUNKI. Tylko dwa tygodnie zostały na złożenie wniosku o dodatek osłonowy, jeżeli chcemy by pierwsza część jego wypłaty nastąpiła jeszcze do końca marca. (KZ)
Udostępnij:
Dodatek osłonowy WARUNKI. Tylko dwa tygodnie zostały na złożenie wniosku o dodatek osłonowy, jeżeli chcemy by pierwsza część jego wypłaty nastąpiła jeszcze do końca marca. Świadczenie ma zrekompensować koszty podwyżki cen prądu i gazu.

Według wyliczeń Łódzkiego Centrum Świadczeń Socjalnych na dodatek może liczyć około 25 tysięcy gospodarstw domowych. Rząd natomiast podał, że otrzyma go co drugie gospodarstwo domowe, czyli tylko w naszym mieście byłoby ich 170 tysięcy! Rozbieżność jest ogromna. Dopiero po zakończeniu akcji przyjmowania wniosków okaże się, które wyliczenia są bliższe prawdzie. Do 11 stycznia wpłynęło do CŚS 959 wniosków o dodatek osłonowy, z tego 850 wniosków to wnioski papierowe, a109 - złożonych za pośrednictwem e-PUAP.

Dodatek osłonowy. Drożyzna

Od 1 stycznia rachunki za prąd są średnio o ok. 24 proc. , a dla klientów PGE o 37 proc. wyższe niż w zeszłym roku. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki przekłada się to na wzrost miesięcznych opłat o 17 zł. Dla zużywających gazu do przygotowania posiłków, wydatki wzrosły o 41 proc., ale to oznacza podwyżkę o 9 zł, a dla gotujących na gazie i używających o do podgrzewania wody – o 54 proc., średnio o 56 zł, a dla ogrzewających gazem domy gazem podwyżka wyniosła 58 proc. - o 174 zł miesięcznie.

Pewną pociechą, ale nie dla wszystkich, są dodatki osłonowe. W Łodzi ich obsługą zajmuje się Centrum Świadczeń Socjalnych, które od 4 stycznia przyjmuje wnioski o ich wypłatę.

Dodatek osłonowy. Tylko raz w tym roku

Dodatek osłonowy to pomoc jednorazowa, która przysługuje za okres 01-01-2022 r. do 31-12-2022 r. Wnioski o wypłatę dodatku należy złożyć do 31-10-2022 r. Wnioski złożone po tej dacie zostaną odrzucone. Jednocześnie z wprowadzeniem tego świadczenia w tym roku dodatki energetyczne nie będą wypłacane. Wypłata dodatku osłonowego będzie realizowana na wnioski złożone do 31 stycznia – w dwóch równych ratach, pierwsza do 31 marca, druga do 02-12-2022 r., a na wnioski złożone od początku lutego wypłata nastąpi jednorazowo, niezwłocznie po przyznaniu dodatku, ale termin jest trudny doi ustalenia, bo zależy jak szybko uda się je sprawdzić. W Centrum Świadczeń Socjalnych przyjęciem wniosków, w tym wniosków składanych przez e-PUAP, zajmuje się 17 pracowników.

Dla kogo dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty w gospodarstwie:

 • jednoosobowym – 2100 zł
 • wieloosobowym – 1500 zł na osobę.

Za dochód gospodarstwa domowego uważa się dochód pomniejszony o podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Do dochodu nie wlicza się alimentów płaconych na rzecz innych osób.

Dochód gospodarstwa domowego ustala się na podstawie dochodów osiągniętych w:

 • 2020 r. - w przypadku wniosku złożonego do dnia 31 lipca br. .
 • 2021 r. - w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1sierpnia r. do dnia 31 października.

Warto więc porównać swoje dochody z obu tych lat, bo w sytuacji ich dużej zmiany np. utraty lub zdobycia pracy, w zależności od daty złożenia wniosku można otrzymać dodatek osłonowy albo nie mieć do niego prawa.

Jeśli dochód przekroczy kryterium dochodowe, dodatek osłonowy będzie przyznany w wysokości różnicy między kwotą dodatku a kwotą o jaką kryterium zostało przekroczone, czyli według zasady za złotówkę przekroczenia dochodu, złotówka pomniejszenia dodatku. Nie może on być jednak niższy niż 20 zł.

Ile wypłacą dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy wynosi rocznie:

 • 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
 • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
 • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
 • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób. Może on być jednak wyższy. Jeśli mieszkanie jest ogrzewane kotłem na paliwo stałe, kominkiem, kozą, ogrzewaczem powietrza, trzonem kuchennym, piecokuchnią, kuchnią węglową lub piecem kaflowym na paliwo stałe, zasilanym węglem lub paliwami węglopochodnymi to przysługuje w wysokości:
 • 500 zł rocznie dla gospodarstwa domowego jednoosobowego
 • 750 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób
 • 1062,50 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób
 • 1437,50 zł rocznie dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Dodatkowym warunkiem jest zgłoszenie do lipca tego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, co w przypadku budynków wielomieszkaniowych musi zrobić administrator lub właściciel nieruchomości. W przypadku domów jednorodzinych – ich właściciel.

Dodatek osłonowy. Gdzie wnioski

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego można złożyć w Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi:

 • w Punkcie Obsługi Świadczeniobiorców, ul. Urzędnicza 45, pok. 16, pok. 17, pok. 29 w godzinach pracy urzędu: pon, śr, czw, pt w godz. od 8.00 do 16.00; wt w godz. od 9.00 do 17.00
 • elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej e-PUAP : https://epuap.gov.pl/ przesyłając ww. wniosek na adres skrytki: /CSSwL/SkrytkaEPS
 • przez umieszczenie w urnie na dokumenty w Punkcie Obsługi Świadczeniobiorców (w godzinach pracy urzędu)
 • listownie na adres: Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi ul. Urzędnicza 45, 91-304 Łódź.

Wnioski można pobrać ze strony internetowej CŚS lub osobiście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
pinidzy Nie ma Nie było i Nie będzie jest tylko maksymalna podwyżka dla pani prezydent o 9,2 tys do 22 tys !!
A
Andrzeja Dudy
Jarosława Kaczyńskiego.

Daniela Obajtka.

Mateusza Morawieckiego.

Frajerska Prezydentura.

youtu.be/ixdEGjKp2cs
M
Mobil
Haruje z rodziną całymi tygodniami założyłem przy domu fotowoltaikę by korzystać z nowoczesnych rozwiązań oszczedzajacych energie elektryczna w domu. Spłaty kredytu po dociepleniu całego domku i z żadnych ulg nie mogę skorzystać. To jest dla nierobów dzieciorobów i leni kombinatorów.
G
Gość
16 stycznia, 11:37, Gość:

Rząd podnosi ceny i daje kasę na opłacenie podwyżek.

Ktoś im jeszcze wierzy?

16 stycznia, 13:38, Gość:

lepsze to niż jak było za rządów Po i psl szczaw i mirabelki i pieniędzy nie ma nie było i nie będzie

16 stycznia, 16:40, Gość:

Ale to właśnie za PO było lepiej.

za PO było lepiej ??co ty bredzisz gościu bezrobocie 15-20% ,

stawka godzinowa 5 zł brutto, i wieczne gadanie pieniędzy nie i nie będzie i dali emerytom po dwa złote na rok

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie