reklama

Dodatkowe pieniądze dla emeryta. Indywidualne konto emerytalne: emerytura z IKE. Korzyści z oszczędzania w tzw. trzecim filarze 18.11.2019

Patrycja Wacławska
IKE są prowadzone przez różne instytucje finansowe (Indywidualne konto emerytalne) 123RF
Indywidualne konto emerytalne - oszczędzanie na emeryturę z IKE. Mające funkcjonować od lipca pracownicze plany kapitałowe nie są jedyną formą dobrowolnego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Indywidualne konta emerytalne (IKE) wiodą prym wśród form oszczędzania na emeryturę.

Prawo do dokonywania wpłat na IKE przysługuje osobie, która ukończyła 16 lat. Przy czym osoby, które nie skończyły 18. roku życia, mogą ich dokonywać tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. W przypadku, gdy małoletni będzie osobą uprawnioną do nabycia środków po zmarłym oszczędzającym na IKE, może przetransferować na założone dla niego IKE środki zgromadzone przez zmarłego. Jednakże do momentu osiągnięcia pełnoletności lub momentu osiągania dochodów z pracy osoba małoletnia nie może dokonywać wpłat.

Limit wpłat na IKE

Na IKE można co roku wpłacić maksymalnie 300 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Dodatkowo limit ten w kolejnym roku nie może być niższy niż limit wpłat na IKE obowiązujący w roku poprzednim. W kolejnych latach kwota maksymalnego limitu będzie podlegała zmianom, w zależności od tempa wzrostu wynagrodzeń w Polsce.

W przypadku osób małoletnich wysokość wpłat ograniczona jest ponadto wysokością uzyskiwanego dochodu z pracy. Wpłata na IKE dokonywana przez te osoby nie będzie mogła zatem przekroczyć limitu wpłat na IKE, jak również wysokości dochodów osiąganych przez te osoby z tytułu umowy o pracę.

Gdzie można założyć IKE

IKE są prowadzone przez:

  • fundusze inwestycyjne (otwarte fundusze inwestycyjne i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte),
  • podmioty prowadzące działalność maklerską (domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską),
  • zakłady ubezpieczeń na życie,
  • banki,
  • dobrowolne fundusze emerytalne.

Osoba chcąca założyć IKE podpisuje umowę o prowadzenie IKE z wybraną przez siebie instytucją finansową.

Transfery indywidualnego konta emerytalnego

Osoba, która zdecyduje się na założenie IKE i po jakimś czasie nie będzie zadowolona ze sposobu prowadzenia konta przez daną instytucję finansową, będzie mogła w każdym czasie przenieść zgromadzony kapitał do innej instytucji.

Oszczędzający będzie mógł również przenieść środki zgromadzone w ramach pracowniczego programu emerytalnego (PPE) na IKE w przypadku rezygnacji z dalszego uczestnictwa w programie i zakończenia pracy u pracodawcy prowadzącego ten program lub w przypadku likwidacji programu. Oszczędzający będzie mógł także dokonać wypłaty transferowej z IKE do PPE. Takie przeniesienie środków jest również zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych. Natomiast instytucje finansowe prowadzące IKE mogą pobrać od oszczędzającego dodatkową opłatę za dokonanie wypłaty transferowej, jeżeli następuje ona przed upływem 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o prowadzenie IKE.

W przypadku dokonania wypłaty transferowej do zakładu ubezpieczeń na życie środki transferowane zasilają w całości rachunek oszczędzającego w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym. Oznacza to, że zakład ubezpieczeń na życie nie może ze środków transferowanych pokryć kosztów ochrony ubezpieczeniowej czy innych kosztów związanych z prowadzeniem umowy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym.

Ustawa zezwala tylko na przetransferowanie całości zgromadzonych środków, dopuszczając dwa wyjątki - w przypadku transferu pomiędzy funduszami należącymi do tej samej rodziny funduszy inwestycyjnych oraz gdy transferowane środki są przyznane w postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym.

Wypłata środków z indywidualnego konta emerytalnego

Indywidualne konto emerytalne ma służyć oszczędzaniu na dodatkową emeryturę, dlatego też z ulgi podatkowej będą mogły skorzystać jedynie osoby, które dokonają wypłaty zgromadzonych oszczędności dopiero po 60. roku życia. Osoby, które nabędą przed 60. rokiem życia uprawnienia emerytalne, będą mogły dokonać wypłaty, jeżeli ukończyły 55 lat. Ponadto, by być uprawnionym do zwolnienia z podatku od dochodów kapitałowych, należy dokonać:

  • wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
  • ponad połowy wartości wpłat na IKE co najmniej 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.

Osoby urodzone do 31 grudnia 1948 r. mają krótsze okresy gromadzenia oszczędności uprawniające je do zwolnienia podatkowego. W przypadku osób urodzonych do 31 grudnia 1945 r. okres pięcioletni skrócono do lat trzech, a w przypadku osób urodzonych między 1 stycznia 1946 r. a 31 grudnia 1948 r. do lat czterech. Nie ustanowiono górnego wieku oszczędzającego, do którego musi zostać dokonana wypłata.

Moment wypłaty środków zgromadzonych na IKE zależy od oszczędzającego. Również do jego decyzji (albo osoby uprawnionej, w przypadku śmierci oszczędzającego) pozostawiono wybór formy wypłaty, tzn. czy jednorazowo będzie wypłacony cały zgromadzony kapitał, czy też wypłata środków zgromadzonych na IKE będzie miała formę ratalną. Wypłata jednorazowa, a w przypadku wypłaty w ratach pierwsza rata, powinny być dokonane w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty, chyba że zażąda on wypłaty w terminie późniejszym. Nie ma obowiązku wypłaty środków zgromadzonych na IKE w określonym czasie.

Przed dokonaniem wypłaty należy podać instytucji finansowej prowadzącej IKE urząd skarbowy właściwy dla oszczędzającego. Jeżeli oszczędzający nie ukończył 60 lat, musi również przedstawić instytucji finansowej decyzję organu rentowego o przyznaniu prawa do emerytury.

Co się dzieje ze środkami zgromadzonymi na IKE w przypadku śmierci oszczędzającego na IKE

Zawierając umowę o prowadzenie IKE, oszczędzający może wskazać osobę (lub kilka osób), której zostaną wypłacone środki po jego śmierci. Taką dyspozycję można w każdym czasie zmienić. Natomiast gdy oszczędzający nie wyznaczy takiej osoby, środki zgromadzone na IKE przypadają spadkobiercom, a w przypadku IKE prowadzonego przez zakłady ubezpieczeń na życie środki przyznane na podstawie umowy ubezpieczenia przypadają najbliższej rodzinie ubezpieczonego w kolejności ustalonej w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Na podstawie materiałów ze strony www.gov.pl

Pracodawcy nie będą tworzyć nowych miejsc pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Russel

PiS wam wszystko ukradnie, bylebyście trochę tego zebrali. Nie zobaczycie tych pieniędzy, chyba że jesteście Misiewiczami!

T
TT
26 kwietnia, 14:12, nonia:

Mnie za każdym razem coraz bardziej przekonuje te ppk do siebie. Mam nadzieję, że to zacznie naprawdę funkcjonować tak jak planują, bo nie chce później na stare lata zostać z ręką w nocniku.

Wpis płatny, pisowska propaganda

T
TT
27 maja, 15:49, patrycja:

nonia, myślę że te ppk ma sporą szansę na powodzenie, bo w końcu tutaj też pracodawca będzie musiał wyłożyć parę groszy. A wiemy jak w niektórych firmach szef podchodzi do kasy by coś dać swoim ludziom, a tutaj teraz musi i kropka

Wpis płatny, pisowska propaganda

T
TT
27 maja, 21:44, hanelka:

Bardzo dobrze że z PPK nie będą się mogli wycofać. Co niektórzy szefowie to nic by nie dali jakby mogli. A tak można to potraktować jako swoistą premię. A na przyszłość się przyda.

Wpis płatny, pisowska propaganda

h
hanelka

Bardzo dobrze że z PPK nie będą się mogli wycofać. Co niektórzy szefowie to nic by nie dali jakby mogli. A tak można to potraktować jako swoistą premię. A na przyszłość się przyda.

p
patrycja

nonia, myślę że te ppk ma sporą szansę na powodzenie, bo w końcu tutaj też pracodawca będzie musiał wyłożyć parę groszy. A wiemy jak w niektórych firmach szef podchodzi do kasy by coś dać swoim ludziom, a tutaj teraz musi i kropka

n
nonia

Mnie za każdym razem coraz bardziej przekonuje te ppk do siebie. Mam nadzieję, że to zacznie naprawdę funkcjonować tak jak planują, bo nie chce później na stare lata zostać z ręką w nocniku.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3