Jak wynika z danych ZUS w województwie łódzkim składki na ubezpieczenie społeczne płaci prawie 57 tys. cudzoziemców, z których większość stanowią Ukraińcy. Jest ich 44,6 tys.
- Obywatele Ukrainy zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno–rentowych w naszym województwie, to przede wszystkim pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę lub na umowę zlecenie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka ZUS województwa łódzkiego. - Mamy jednak również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i tych jest w sumie 214.
Ukraińcy mają pięć powodów
Dr Dorota Kałuża-Kopias zwraca uwagę na to, że Ukraińcy wybierają pracę w województwie łódzkim i w Polsce z pięciu powodów, nie tylko ekonomicznych.
- Chodzi m.in. o bliskość językową, która umożliwia po kilku tygodniach komunikację w podstawowym zakresie - podkreśla dr Kałuża-Kopias. - Kolejny powód to bliskość geograficzna, która umożliwia częstszy kontakt z rodziną dzięki poprawie połączeń drogowych oraz pojawieniu się tanich przewoźników lotniczych zapewniających połączenia z wieloma miastami ukraińskimi. Znaczenie mają też istniejące sieci migracyjne, które pozwalają w pierwszych miesiącach po przyjeździe na zmniejszenie kosztów funkcjonowania w nowym miejscu.
Kolejne powody to wyższe zarobków niż w kraju rodzimym oraz liberalizacja przepisów prawa ułatwiających dostęp cudzoziemców zza wschodniej granicy do polskiego rynku pracy.
Gdzie osiedlają się Ukraińcy?
Dr Kałuża-Kopias zwraca uwagę na to, gdzie osiedlają się Ukraińcy. Podkreśla, że można się było spodziewać, że wybiorą głównie województwa w regionach wschodnich, ale tak się nie stało. Wynika to z tego, że te regiony są mniej atrakcyjnym rynkiem pracy niż województwa położone w centralnej i zachodniej Polsce.
Wpływ ma także poziom bezrobocia w poszczególnych powiatach. W przypadku największych ośrodków miejskich o znaczeniu ogólnopolskim (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław), jak i regionalnym (np. Rzeszów, Tarnów) wskaźniki te są niższe w porównaniu do pozostałych powiatów.
Łódzkie na trzecim miejscu
Łódzka badaczka przyjrzała się także liczbie zezwoleń na pracę cudzoziemców i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obcokrajowcom w ostatnich latach w poszczególnych województwach. Nasz region zajmuje w tym zestawieniu wysokie - trzecie miejsce. W ubiegłym roku odnotowano u nas 41,4 tys. zezwoleń i oświadczeń. Najwięcej było ich w województwie mazowieckim - ponad 68 tys. oraz wielkopolskim - nieco ponad 50 tys.
Inna sytuacja panuje w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W Świętokrzyskiem zezwoleń i oświadczeń odnotowano 4.759, na Podkarpaciu 6.566, natomiast na Warmii i Mazurach 6.674.
Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?