Doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi najpopularniejszym...

  Doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi najpopularniejszym studentem w kraju

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pochodzący z Haiti doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi został najpopularniejszym zagranicznym studentem w Polsce.
  Hugues Gentillon pochodzi ze słonecznej wyspy Haiti. W Łodzi pisze doktorat z radiologii i kręci filmy. Internauci uznali go za najsympatyczniejszego

  Hugues Gentillon pochodzi ze słonecznej wyspy Haiti. W Łodzi pisze doktorat z radiologii i kręci filmy. Internauci uznali go za najsympatyczniejszego zagranicznego studenta w Polsce ©archiwum prywatne

  Pochodzący z Haiti 40-letni Hugues Gentillon, doktorant w dziedzinie radiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, został najpopularniejszym zagranicznym studentem w Polsce w konkursie Interstudent 2014. Głosowało na niego ponad 50 tysięcy internautów.

  Konkurs szósty rok z rzędu przeprowadziły Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Hugues został nominowany do nagrody przez macierzystą uczelnię. Wykładowcy docenili jego różnorodne zainteresowania. "Jest bardzo dobrym lekarzem, a zarazem artystą"- napisali w uzasadnieniu.

  W pracy naukowej Hugues Gentillon zajmuje się komputerowym wspomaganiem badań USG i rezonansu magnetycznego mózgu płodu.
  Ale jest też artystą - jeszcze podczas studiów lekarskich zrobił dyplom magisterski w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego pasją jest reżyseria, a krótkometrażowy film "Love Me Haiti" zdobył wiele nagród i był pokazywany na festiwalu w Cannes.

  Hugues szkołę średnią skończył na rodzinnym Haiti, później studiował w USA i Francji.

  - Łódź oferowała program, po którym mogę być lekarzem w Stanach Zjednoczonych. Dlatego się zdecydowałem na studia tutaj - mówi. W sumie spędził w Łodzi sześć lat.

  - To wspaniałe miasto. Jednak nie zdecydowałem jeszcze, gdzie zostanę na stałe. Może pojadę do Szwecji albo do Stanów Zjednoczonych - mówi.

  Konkurs Interstudent nagradza najbardziej aktywnych studentów zagranicznych, którzy angażują się w życie uczelni i pomagają kolegom. Uczelnie zgłosiły w sumie 120 kandydatów z różnych typów studiów. Jury pod przewodnictwem prof. Włodzimierza Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, wybrało Huguesa do grona 22 finalistów. Później jury wybrało po jednym z kandydatów dla studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Swoją kandydaturę typowali też internauci. I to głosowanie wygrał Hugues Gentillon.

  - Wygrana jest dla mnie bardzo ważna. To ciekawe doświadczenie - mówi doktorant.

  Do Łodzi z roku na rok przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych. Na Uniwersytecie Medycznym studiuje około 400 osób z zagranicy, najwięcej z: Kanady, USA, Arabii Saudyjskiej, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Cudzoziemcy uczą się na prowadzonych w języku angielskim studiach lekarskich i dentystycznych.

  Na Politechnice Łódzkiej około 400 zagranicznych studentów zapisanych jest na normalny tok studiów, 250 to studenci Erasmusa, którzy przyjechali na jeden semestr.

  Na Uniwersytecie Łódzkim w 2013 roku ich liczba przekroczyła tysiąc osób. W roku akademickim 2014/ 2015 jest ich już 1.100, ale w letnim semestrze pojawią się kolejni.

  - Zagranicznych studentów coraz bardziej widać w życiu uczelni, na studenckich imprezach, a także na ulicach Łodzi- podkreśla Tomasz Boruszczak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego. - Dla uczelni przynoszą też całkiem wymierną korzyść, podnosząc tzw. wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni. To przekłada się na punkty w rankingach uczelni - tłumaczy.

  W całej Polsce studiuje około 40 tysięcy obcokrajowców.

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobrze, że wygrał facet a nie dziewczyna, bo ...

  3m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  tytuł najpopularniejszej studentki mógłby być dwuznaczny :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  testo

  viron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ..język młodej polki..!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo