Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom dla uchodźców na Radogoszczu w Łodzi. Zamieszka tu 200 osób

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na łódzkim Radogoszczu powstał Dom Uchodźców Fundacji Leny Grochowskiej. Zamieszkało tu prawie sto ukraińskich kobiet i dzieci, wkrótce będzie ich dwa razy więcej.
Na łódzkim Radogoszczu powstał Dom Uchodźców Fundacji Leny Grochowskiej. Zamieszkało tu prawie sto ukraińskich kobiet i dzieci, wkrótce będzie ich dwa razy więcej. Grzegorz Gałasiński
Na łódzkim Radogoszczu powstał Dom Uchodźców Fundacji Leny Grochowskiej. Zamieszkało tu prawie sto ukraińskich kobiet i dzieci, wkrótce będzie ich dwa razy więcej.

W dawnym budynku biurowo-technicznym firmy Orange przy ul. Okoniowej w Łodzi powstał dom dla uchodźców. Ze względu na postęp techniczny budynek nie był już potrzebny. Stał pusty dlatego firma zdecydowała się udostępnić go potrzebującym. Przy pomocy Fundacji Leny Grochowskiej budynek został wyremontowany i zamieniony w dom dla uchodźców. Mieszka w nim już 90 osób, to głównie mamy i babcie z małymi dziećmi. Wkrótce mieszkańców będzie około 200.

Większość z nich przeniesiona została z innych domów firmy Orange i w Polsce czuje się już dobrze zadomowiona. Wśród mieszkanek jest pani Marina Jarmulczuk, która do Polski przyjechała jeszcze 24 lutego z Równego na Ukrainie. W Łodzi mieszka z trzema córkami w wieku 5 i 8 lat.

- Mieszkamy już w Polsce ponad dziewięć miesięcy. Dziewczynki chodzą tu do szkoły, przyzwyczaiły się – mówi pani Marina.

Mieszkańcy nie płacą za pobyt, do końca roku dzięki programowi MSZ mają też zapewnione wyżywienie. Ukraińców wzięli pod opiekę łódzcy urzędnicy. Pracownicy powiatowego urzędu pracy zarejestrowali chętnych do pracy i przedstawili oferty, okoliczne szkoły przyjęły uczniów, a przychodnie zaczęły świadczyć opiekę. Chodzi o to, żeby mieszkańcy jak najlepiej zintegrowali się z otoczeniem.

- Mieszkańcy, tak jak w domu, sami przygotowują sobie posiłki. To wyróżnia to miejsce – podkreśla Aneta Żochowska, dyrektor fundacji.

Wojciech Kłoda z Grupy Orange podkreśla, że Łódź została wybrana nie bez powodu.

- Łódź to miasto, które daje dużo możliwości, jest dobrze rozwinięty rynek pracy i edukacyjny – tłumaczy.

Fundacja Leny Grochowskiej prowadzona jest przez przedsiębiorców Lenę i Władysława Grochowskich, właścicieli Grupy Arche. Grupa specjalizuje się w budowie hoteli i apartamentów, w Łodzi znana jest m.in. z hotelu Tobacco czy apartamentów przy ul. Matejki. Jesienią ubiegłego roku podczas kryzysu na granicy białoruskiej Władysław Grochowski zadeklarował przyjęcie pod swój dach i utrzymanie 100 rodzin uchodźców. Jednak wtedy uchodźcy do niego nie dotarli. Słowa dotrzymał, gdy na granicy pojawili się uciekinierzy z Ukrainy. Fundacja Leny Grochowskiej udzieliła im 220 tys. bezpłatnych noclegów z wyżywieniem

W Łodzi w ostatnich tygodniach powstaje coraz więcej miejsc, które mają pomagać w integracji uchodźców. Przy ul. Tuwima otwarte zostało centrum Spilno UNICEF dla wspierania dzieci i ich mam oraz nauki języka, zaś przy Centrum Służby Rodzinie działa Spynka – miejsce integracji dzieci polskich i ukraińskich i opieki nad nimi.

Według szacunków rządowych tej zimy do Polski może przybyć nawet milion uchodźców, tym razem wygnanych z kraju brakiem prądu i ogrzewania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki