Dom Dzienniego Pobytu na Senatorskiej otwarty po remoncie. Nowe funkcje dla starszych łodzian

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Udostępnij:
Choć działa od paru dni, w poniedziałek (28 grudnia) Dom Dziennego Pobytu na ul. Senatorskiej został oficjalnie otwarty. Remont i przebudowa budynku były możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jego całościowy koszt to 190 tys. zł.

Dzięki otrzymaniu dofinansowania w konkursu ministerstwa z programu "Senior-Wigor" dotychczasowy Dom Dziennego Pobytu zmienił się w Dzienny Dom Senior-WIGOR. Pierwszy taki w Łodzi, ale być może nie ostatni. Każdy samorząd może bowiem do programu zgłosić jeden obiekt rocznie.

- W zorganizowanym w tym roku po raz pierwszy Programie Senior-Wigor gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie na tworzenie lub przekształcanie domów dziennego pobytu własnie w Dzienny Dom Senior-Wigor - mówi Monika Pawlak, rzecznik prasowa MOPS w Łodzi. - Ministerstwo określiło wytyczne, które taki dom musi po przebudowie spełniać.

Laptopy, sala do ćwiczeń, nowa nawierzchnia

Wart 190 tys. zł remont (155 tys. zł to kwota dofinansowania z MPiPS, reszta to wkład gminy) wyposażył placówkę w nowe funkcje, m.in. w czytelnię z salą komputerową (do laptopów dołączone są podręczniki do nauki dla osób starszych). Powstała też sala do ćwiczeń rehabilitacyjnych doposażona w nowy sprzęt rehabilitacyjno-ćwiczeniowy.

- Jest tam również pokój dzienny, służący do wypoczynku, wyposażony w bardzo wygodne fotele. Łazienka została wyremontowana i wyposażona w udogodnienia dla osób starszych - wylicza Monika Pawlak.

Ponadto doposażona została kuchnia, wyremontowano też korytarz, pokój pielęgniarski i jadalnię, a na podłodze pojawiła się antypoślizgowa nawierzchnia. Z usług Domu na Senatorskiej korzystać może ok. 50 osób.

Kwiatki i rabatki

Wiosną mają odbyć się prace porządkowe i remontowe w mierzącym 600 metrów kwadratowych ogrodzie przy DDP. Na ten cel ok. 30 tys. zł wyasygnowała rada osiedla. Pojawią się nowe nasadzenia, rabatki i meble ogrodowe.

Zaplanowany na lata 2015-2020 program "Senior-WIGOR" skierowany jest do samorządów z niskimi dochodami lub wysokim odsetkiem seniorów w populacji, a także takich, którym brakuje infrastruktury pomocy społecznej dla osób w wieku 60+. Samorządy mogą ubiegać się o pieniądze na doposażenie domów dziennego pobytu. W latach 2015-2020 ministerstwo ma przeznaczyć na program ok. 370 mln zł.

Gmina Łódź ma w planach zgłosić w przyszłym roku Dom Dziennego Pobytu przy ulicy Borowej. W Łodzi jest takch domów 20: 18 prowadzi miasto, a dwa organizacje pozarządowe. Korzysta z nich 1100 seniorów. Ok. 180 kolejnych czeka na miejsce w takiej placówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dzienniego
p
podopieczny
Bedzie gdzie laski wyrwac!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie