Dom Seniora Poddębina w Tuszynie

Materiał informacyjny
Rozmawiamy z Iloną Wróbel, kierownikiem Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Poddębina.

Prowadzicie państwo dom seniora. Jak wygląda funkcjonowanie takiej placówki w okresie epidemii koronawirusa?

Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo naszych pensjonariuszy i to z myślą o nich już 10 marca zamknęliśmy ośrodek dla odwiedzających. Naszym podopiecznym dwa razy dziennie mierzymy temperaturę. Aby zminimalizować możliwość zakażenia się koronawirusem przez personel naszej placówki wprowadziliśmy zasadę, że nasi pracownicy nie mogą pracować w innych placówkach służby zdrowia czy zakładach opiekuńczych. U nas każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy ma mierzoną temperaturę, a wszyscy zatrudnieni co 7 dni mają wykonywane testy w kierunku koronawirusa. Personel nosi maseczki ochronne i dokładnie przestrzega zasad dezynfekcji rąk. Zaostrzyliśmy również kryteria dotyczące dezynfekcji obiektu.

Dla starszych osób brak kontaktu z bliskimi jest trudnym przeżyciem. W jaki sposób staracie się im pomóc w tym zakresie?

Oczywiście wszyscy nasi pensjonariusze mają kontakt telefoniczny z rodzinami, ale poszliśmy dalej i organizujemy wideo czaty aby mogli zobaczyć dzieci czy wnuki i aby również ta druga strona zyskała pewność, że ich tato czy dziadek ma się dobrze. Jeśli któryś z naszych pensjonariuszy ma taką potrzebę, to wysyłamy jego aktualne zdjęcia najbliższym. Jeśli tylko senior ma życzenie może codziennie uczestniczyć w mszy świętej on line.

Staramy się ten czas im umilać. Przygotowujemy ulubione przysmaki naszych podopiecznych. Dla jednego jest ciasto drożdżowe, a drugi woli bułeczki maślane. Dogadzamy kulinarnie jak tylko potrafimy, a muszę zaznaczyć, że nasze panie kucharki gotują nie gorzej niż kulinarni celebryci.

Pobyt w zamkniętym ośrodku dla wielu pensjonariuszy może być stresem. Po jakie rozwiązania państwo sięgnęliście?

Nasz ośrodek usytuowany jest w sąsiedztwie parku krajobrazowego co pozwala cieszyć się przyrodą i spacerami. Mamy też swój ogród w którym sadzimy kwiaty. Część pensjonariuszy bardzo ceni sobie taką aktywność. W ośrodku mieszka też piesek wielorasowy, Reksio, który jest z nami od narodzin. Od niedawna mieszkają też papugi Lola i Fifek, które wszystkim umilają czas.

Dbamy o aktywność fizyczną seniorów. Codziennie odbywa się poranna gimnastyka, a trzy razy w tygodniu rehabilitacja. Zależy nam na tym, aby pacjentowi zapewnić także dodatkowe atrakcje jak choćby korzystanie z odprężających kąpieli SPA, którym każdy ma możliwość poddać się raz w tygodniu.

Jakimi zajęciami staracie się państwo zainteresować podopiecznych aby ich umysł był jak najdłużej sprawny?

Mamy na etacie psychologa, który jest dostępny jeśli tylko ktoś potrzebuje takiego kontaktu. Obserwujemy, że seniorzy również sami się wspierają i potrafią zmobilizować do aktywności współpensjonariuszy. Cyklicznie odbywa się dzień z książką, głosne czytanie wybranej powieści. Nasi seniorzy słuchają audiobooków, uczestniczą w wieczorach filmowych i warsztatach terapii zajęciowej. Uczestniczą w muzykoterapii. Na korytarzu i w częściach wspólnych czynny jest radiowęzeł. Najczęściej można z niego usłyszeć piosenki harcerskie, bo o takie proszą nasi seniorzy. Zawsze w naszym gronie obchodzimy też urodziny naszych podopiecznych.

Co się kryje pod hasłem Akademia Rozwoju Seniora?

Odbywa się u nas i cieszy zainteresowaniem podopiecznych, którzy chętnie w niej uczestniczą. Akademia to pakiet sesji indywidulnych, który dzięki zastosowanym metodom jest wstanie wydłużyć komfort funkcjonowania seniora o 10 lat. Część pierwsza to wyznaczanie celów, wzmacniani wiary we własne siły. Składa się na to 12 indywidualnych sesji z psychologiem i certyfikowanym trenerem rozwoju osobistego. W drugiej części senior ma 12 indywidualnych sesji z treningów pamięci z neurologopedą i psychologiem. Część trzecia to praca nad uważnością seniora, umiejętnością redukcji stresu. Badania sugerują, że medytacja uważności może poprawić zdrowie mózgu osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Ta część szczególnie obejmuje prace z ciałem, jest to 12 spotkań, które prowadzi certyfikowany masażysta, rehabilitant i psycholog.

W naszym ośrodku mamy poczucie, że mimo epidemii stworzyliśmy enklawę samowystarczalnego życia.

Kto może skorzystać z zabiegów odbywającej się w centrum rehabilitacyjnym?

Z rehabilitacji w państwa placówce mogą skorzystać nie tylko podopieczni przebywający w niej na pobyt stały czy czasowy. Specjalizujemy się w rehabilitacji osób dorosłych, głównie z problemami narządów ruchu oraz pacjentów cierpiących na schorzenia neurologiczne. Aktualnie w okresie epidemii koronawirusa, ze względu na bezpieczeństwo naszych pensjonariuszy nie świadczymy usług rehabilitacji osobom nie będącym mieszkańcami ośrodka.

www.poddebina.pl

Dodaj ogłoszenie