Dominikanin: W procesjach jest, niestety, wiele religijnego...

  Dominikanin: W procesjach jest, niestety, wiele religijnego kiczu [WYWIAD]

  rozm. Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  O. Paweł Gużyński

  O. Paweł Gużyński ©archiwum Polskapresse

  Rozmowa z o. Pawłem Gużyńskim, dominikaninem.
  O. Paweł Gużyński

  O. Paweł Gużyński ©archiwum Polskapresse

  W świadomości polskich katolików Boże Ciało jest to najważniejsza uroczystość w roku. Jakie jest rzeczywiste znaczenie tego święta?
  Ta uroczystość pojawia się w Kościele jako reakcja na powątpiewanie o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii. Pierwsze wątpliwości pojawiły się w średniowieczu i już wtedy zaczęto na nie reagować. Później realną obecność Chrystusa w Eucharystii zakwestionowała reformacja.
  Wtedy jeszcze bardziej podkreślało się wagę tej uroczystości. Do dziś procesja jest zewnętrzną manifestacją wiary w to, że Chrystus jest realnie obecny w Eucharystii. Najświętszy Sakrament w monstrancji niesie się ulicami, błogosławi się nim ludzi, oddaje się publicznie cześć Chrystusowi. Przez taki polemiczny, apologetyczny charakter Boże Ciało staje się w świadomości wiernych ważniejsze niż Triduum Paschalne, niż obchody męki śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Boże Ciało zdetronizowało Paschę, stając się dla wiernych najważniejszą uroczystością religijną w roku. To błąd.

  Kościół może to naprawić...
  Bardzo powoli odzyskujemy "rubieże". Jak wiadomo, w 90 procentach pobożność ludzi jest pochodną tego, czego ich uczą księża. Jak nie zreformujemy księży, to ludzi też nie zreformujemy. Wielu wiernych, kiedy nie weźmie udziału w procesji Bożego Ciała, spowiada się, ale nic sobie nie robi z tego, że nie bierze udziału w procesji Zmartwychwstania Pańskiego.

  Tak źle kształci się księży?
  To nie tak. Generalnie księża tego wszystkiego się uczą. Ale wstępują do seminarium z zastaną wiedzą, pozyskaną m.in. od proboszcza i wynikającą z niej mentalnością. To, czego uczą się w seminarium, nie robi na nich wrażenia i do końca życia funkcjonują z tą samą pobożnością. Najbardziej irytuje mnie to, że księża, mimo że dostają wiedzę na tacy, utrwalają w wiernych to przekonanie o wyjątkowym znaczeniu Bożego Ciała. To klasyczny przerost pobożności nad kompetencjami. Gdyby Triduum Paschalne było celebrowane jak trzeba i ludzie od dziecka byli przyzwyczajani do procesji rezurekcyjnej, to udział w niej byłby dla nich naturalny.

  Władysław Gomułka zniósł święto Trzech Króli, ale nie odważył się zrobić tego z Bożym Ciałem. Z czego to wynikało?
  Właśnie. Zlikwidował uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną potocznie świętem Trzech Króli, bo wiadomo było, że jest mniej zakorzenione. Gomułka nie śmiał natomiast ruszyć Bożego Ciała, bo wiedział, że Kościół zareaguje bardzo mocno.

  Jak ojciec ocenia współczesne procesje?
  W bardziej tradycyjnych społecznościach są ono wciąż żywe i barwne. Natomiast w społecznościach wielkomiejskich i spacyfikowanych przez nowy styl życia wygląda to znacznie gorzej.

  A w Łodzi?
  Zależy od parafii. Generalnie uważam, że w procesjach jest bardzo dużo religijnego kiczu. Gdyby to ode mnie zależało, starałbym się zadbać o wyższy poziom estetyczny tego wydarzenia, głębszy przekaz symboli. Na przykład w Poznaniu podczas procesji chór parafialny idzie i śpiewa pięknie pieśni, a w Łodzi zdarza się, niestety, usłyszeć dwóch, trzech pijanych trębaczy i zawodzącego organistę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lepszy kicz niz nic

  Walter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

  Lepszy kicz religijny niz parada gejow i lesbijek tym wieej ze trwa juz ten kicz ponad 700 lat i jak dotychczas tylko komunistomn przeszkadzal

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo