MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na trądzik. Jak skutecznie pozbyć się pryszczy? Wyciskanie pryszczy na własną rękę to dobry pomysł?

Agata Orzełowska
Domowa pielęgnacja trądziku niekiedy może nie być wystarczająca, aby skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby na trądzik bywają elementem wspomagającym terapię.
Domowa pielęgnacja trądziku niekiedy może nie być wystarczająca, aby skutecznie poradzić sobie z tą dolegliwością. W takich przypadkach wymagana jest konsultacja dermatologiczna. Warto jednak wiedzieć, że domowe sposoby na trądzik bywają elementem wspomagającym terapię. fizkes/GettyImages
Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka coraz większej liczby osób nie tylko w wieku nastoletnim, ale również dorosłym. Zmiany trądzikowe, czyli pryszcze na twarzy mogą znacznie obniżyć poczucie własnej wartości, ponieważ w pierwszej kolejności to właśnie na twarz zwracamy uwagę poznając nową osobę. Nie bez powodu wiele osób szuka skutecznych i szybkich sposobów na to, jak pozbyć się trądziku. Domowe sposoby na pryszcze nie są tak efektywne, jak metody proponowane przez medycynę i kosmetologię, są jednak tanie i łatwe do zastosowania, mogą również wspomóc terapię zaleconą przez dermatologa. Odpowiadamy na pytania: jakie są skuteczne domowe sposoby na pryszcze na twarzy oraz czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne?

Spis treści

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry, która dotyczy ponad 80 proc. osób w przedziale wiekowym od 11. do 30. roku życia. Niestety, trądzik nie ustępuje z wiekiem i obok trądziku młodzieńczego wiele osób boryka się również z trądzikiem w wieku dorosłym. Pozytywną wiadomością jest fakt, że u blisko 85 proc. osób ten rodzaj dermatozy ma łagodny przebieg, a ciężkie postacie zapalne powodujące blizny, dotyczą jedynie 15 proc. osób.

Sprawdź też: Kwasy omega-3 w leczeniu trądziku. Suplement skuteczny u 80 proc. pacjentów

Trądzik to szeroko pojęte rozregulowanie prawidłowego funkcjonowania skóry z odczynem zapalnym. Polega na nadprodukcji sebum, czyli łoju (łojotok), czemu towarzyszy zaburzenie rogowacenia skóry w miejscu ujścia mieszków włosowych, a także kolonizacja skóry przez bakterie Propionibacterium acnes. Pryszcze mogą pojawiać się w różnej wielkości skupiskach, od pojedynczych do gęsto usianych ropnych zmian na policzkach, brodzie, nosie i czole. Pojedyncze pryszcze mogą, ale nie muszą być objawem trądziku. Po rozległych zmianach trądzikowych często pozostają blizny.

Dowiedz się więcej na temat:

Czy wyciskanie pryszczy to dobry sposób na trądzik?

Wyciskanie pryszczy nie jest polecane ze względu na ryzyko zainfekowania zmiany i przeniesienia bakterii wywołujących pryszcze na resztę twarzy. Może ono doprowadzić do powstawania blizn i przeniesienia stanu zapalnego na okoliczną skórę.

Lepiej więc nie wyciskać pryszczy samodzielnie, może to natomiast zrobić kosmetolog, podczas zabiegu oczyszczania manualnego twarzy. Profesjonalista po zastosowaniu specjalnych masek rozpulchniających, dłońmi w rękawiczkach może bezpiecznie usunąć treść ropnych pryszczy, nie stwarzając ryzyka przeniesienia zakażenia na okoliczną skórę. Następnie kosmetolog zastosuje maskę oczyszczającą i zamykającą pory.

Jak złagodzić stany zapalne i oczyścić skórę, czyli domowe sposoby na trądzik?

Domowe sposoby na trądzik sprawdzą się w przypadku, gdy ogniska zapalne (popularnie nazywane pryszczami) nie są rozległe. Za ich pomocą można pozbyć się pojedynczych pryszczy i poprawić stan cery, nie są jednak skuteczną metodą leczenia trądziku różowatego, ponieważ do leczenia tej choroby służą preparaty medyczne przepisywane po konsultacji z lekarzem dermatologiem lub specjalistyczne zabiegi u kosmetologa (nie u kosmetyczki!).

Łagodne oczyszczanie skóry jako domowy sposób na trądzik

Domowe sposoby na pryszcze to prawidłowa pielęgnacja. Skórę wieczorem należy oczyścić z brudu i makijażu za pomocą płynu micelarnego (do czystego wacika), a następnie umyć. Twarz i skórę w miejscach, gdzie tworzą się zmiany trądzikowe najlepiej jest myć łagodnym żelem, dwa razy dziennie – rano i wieczorem, tak by nie spowodować jej przesuszenia. Żele i mydła antybakteryjne bardzo różnią się składem, dlatego najlepiej dobrać je do potrzeb skóry. W składach należy szukać naturalnych ekstraktów roślinnych, substancji nawilżających oraz regulujących wydzielanie sebum, jednocześnie nie wysuszających.

Ważne, by żel do mycia cery trądzikowej nie zawierał alkoholu (alkohol denat), a także silnych substancji myjących: SLES (Sodium Laureth Sulfate) i SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Żel oczyszczający lub pianka powinny być delikatne.

Skórę twarzy warto podczas mycia masować za pomocą palców przez około minutę, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte. Następnie zaaplikować tonik lub hydrolat, które dodatkowo ją oczyszczą, zwężą pory i wyrównają pH. Tonik powinien być bezalkoholowy, tak by nie wysuszał skóry i nie pobudzał gruczołów łojowych do zwiększonej produkcji sebum. Polecane będą produkty z lawendą, oczarem wirginijskim, olejkiem z drzewa herbacianego, zieloną herbatą, różą lub pomarańczą.

Przeczytaj więcej na temat:

Wybór odpowiedniego kremu

Kolejnym etapem jest wybór właściwego do typu cery kremu. Ważne jest, by kosmetyk ten zapewniał odpowiednie nawilżenie skóry, nie zatykał jej porów i posiadał ochronę przed promieniowaniem UV oraz zawierał substancje absorbujące nadmiar sebum i regulujące jego wydzielanie. W składzie nie powinny znajdować się oleje komedogenne, które zatykają pory skóry (m.in. olej z kiełków pszenicy, olej ze słodkich migdałów, olej kokosowy), silikony, ani związki wysuszające jak alkohol.

Warto postawić na maksymalnie naturalnie kosmetyki z dodatkiem oleju z pestek śliwki, oleju z pestek arbuza lub oleju z pestek malin, które nie powinny pogarszać stanu cery trądzikowej. Polecane są także olej z czarnuszki, olej konopny i masło mango.

Skórę trądzikową należy chronić przed słońcem – przed wyjściem z domu należy użyć kremu z filtrem UV. Zapobiegnie to zaostrzeniu zmian zapalnych i tworzeniu się przebarwień na skórze.

Domowe oczyszczanie skóry za pomocą peelingu i maseczek

Skórę trądzikową należy systematycznie oczyszczać także za pomocą peelingów. Powinny być to łagodne peelingi enzymatyczne, które nie podrażniają skóry i nie powodują zaostrzenia się stanów zapalnych. Można stosować owocowe lub ziołowe preparaty (kremy z owocowymi alfa- i beta-hydroksykwasami), które rozpuszczają martwe komórki. Kremy takie rozjaśniają i wygładzają skórę oraz zmniejszają przebarwienia i łojotok.

Na skórę trądzikową można też stosować domowe maseczki, na przykład z miodu i cynamonu, pomidorów i zielonej glinki. Te produkty zawierają substancje (np. likopen w pomidorach), które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Maseczki z nich sporządzone łagodzą już istniejące zmiany i zapobiegają tworzeniu się kolejnych, ponieważ zmniejszona zostaje także produkcja sebum.

Warto przeczytać:

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

W szybkim pozbyciu się pryszczy pomogą punktowo nakładane substancje, które zadziałają bezpośrednio na zmianę zapalną i ułatwią jej wysuszenie. Nie należy jednak stosować tych metod zbyt często i na dużą powierzchnię skóry, ponieważ może dojść do jej przesuszenia.

  • Maść ichtiolowa lub maść cynkowa – mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze zadziałają na widoczne, czerwone, zaognione zmiany (np. pryszcze na brodzie, pryszcze na czole). Czosnek – domowym sposobem na trądzik jest tzw. stempel z czosnku, który także ma właściwości przeciwbakteryjne i przyspiesza gojenie się zmian.
  • Sok z owoców cytrusowych – nakłada się go punktowo na wyprysk, najlepiej za pomocą patyczka kosmetycznego. Nie należy wcierać go w skórę całej twarzy, ponieważ może ją nadmiernie wysuszyć.
  • Sztyft na pryszcze (do kupienia w sklepach kosmetycznych) – do stosowania miejscowego. Zawiera kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego.
  • Pasta do zębów – nałożona punktowo na zmianę zapalną (pryszcz) wysuszy ją i zredukuje jej wielkość.
  • Pasta z sody oczyszczonej – trzeba ją zmieszać z niewielką ilością wody i nałożyć punktowo na zmianę zapalną. Soda oczyszczona wysusza skórę i przyspiesza gojenie się wyprysków.

Domowe sposoby na trądzik, których nie warto stosować

Dawniej popularnymi domowymi sposobami na pryszcze na twarzy były: mycie twarzy specjalnymi żelami antybakteryjnymi z alkoholem, parówki i opalanie skóry na słońcu. Wszystkie te sposoby są skuteczne jedynie doraźnie, a w dłuższej perspektywie czasowej mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wystawianie twarzy na działanie promieni słonecznych czasowo zmniejsza zmiany trądzikowe, ponieważ powoduje chwilowe wysuszenie skóry. Niestety takie działanie stymuluje skórę do wydzielania większej ilości sebum w celu przywrócenia warstwy hydrolipidowej naskórka, powodując zwiększone zapychanie ujścia mieszków włosowych, przyczyniając się do pojawianie się pryszczy na brodzie i na czole.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki