Domy bez pozwolenia i Pierwsze Mieszkanie - łatwiej o zamieszkanie na swoim

red.
Sejm zakończył prace nad deregulacją prawa budowlanego, która ułatwi zainteresowanym budowę własnego domu. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłasza dane potwierdzające duże zainteresowanie programem Pierwsze Mieszkanie.

Deregulacja prawa budowlanego, którą zajmował się Sejm, wprowadza istotne uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m kw. powierzchni zabudowy. Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów 120, 150 i 180 m kw.

- Rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim między innymi domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 metrów kwadratowych. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych - wyjaśnia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Darmowe projekty domów

Jak zapowiada minister Waldemar Buda, przepisy umożliwiające budowę domów powyżej 70 m kw. bez pozwolenia wejdą w życie jeszcze w tym roku. Także do końca bieżącego roku zainteresowanym zostaną udostępnione projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m kw. do bezpłatnego pobrania.
Przypomnijmy, że już od stycznia ubiegłego roku Polacy mogą wybudować dom do 70 m kw. zabudowy w uproszczonej procedurze: na podstawie ułatwionego zgłoszenia, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

W wyniku ubiegłorocznego konkursu można bezpłatnie korzystać z 72 projektów domów całorocznych do 70 m kw., a dzięki konkursowi studenckiemu z jedenastu projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych do 70 m kw.
Baza bezpłatnych projektów znajduje się na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Dotychczas pobrano je aż blisko 62 tysiące razy. Zmienione przepisy wyłączają możliwości wniesienia sprzeciwu przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do zgłoszenia budowy takiego domu. Pozostanie jednak obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Opcja budowy na podstawie uproszczonego zgłoszenia dotyczy wyłącznie wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Taki dom musi też być budowany na własne potrzeby mieszkaniowe, a nie w celu sprzedaży czy najmu.
Ponadto, bez pozwolenia na budowę będą mogły być budowane m.in. kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m kw. oraz przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m kw.

W lipcu bieżącego roku, z inicjatywy ministra Waldemara Budy, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił konkurs na bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw. GUNB zakończył już przyjmowanie zgłoszeń w konkursie.
Wpłynęło ponad 80 prac konkursowych. Do 5 września trwa ocena zgłoszonych prac. Bezpłatne projekty domów będą dostępne jeszcze w tym roku.

Minister rozwoju i technologii podkreśla, że to niezwykle ważna zmiana, która „dopina” rewolucję w zakresie budownictwa jednorodzinnego.

Sukces programu Pierwsze Mieszkanie

Kolejne dane potwierdzają sukces programu Pierwsze Mieszkanie. Jak wynika z danych, Bezpieczny kredyt 2%, podobnie jak oszczędnościowe Konto Mieszkaniowe, cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem - ponad 32 tys. osób złożyło wnioski o udzielenie kredytu, podpisano już przeszło 2.709 umów na łączną kwotę prawie 1 mld zł. Założono też 1.331 Kont Mieszkaniowych.

-Miniony rok to spowolnienie na rynku mieszkaniowym, spowodowane bardzo małą akcją kredytową - efekt między innymi spadku zdolności kredytowych potencjalnych klientów. Program Pierwsze Mieszkanie ma między innymi na celu uaktywnienie tej grupy, która przy zwykłej ofercie banków nie miałyby szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Ze wsparciem państwa osoby te mogą spełnić marzenia o swoim pierwszym M. Pierwsze tygodnie działania programu i olbrzymie nim zainteresowanie udowodniły, że nasze założenia były słuszne - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Obecnie bezpieczny kredyt 2% oferuje dziewięć banków: Alior Bank S.A., Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Pekao S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, PKO Bank Polski S.A., SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem S.A. i VeloBank S.A. Koleje instytucje deklarują gotowość przystąpienia do programu w kolejnych miesiącach tego roku.

W ciągu pierwszych tygodni działania programu (dane na 17 sierpnia 2023 r.) złożono ponad 32 tys. wniosków kredytowych i zawarto 2.709 umów na łączną kwotę niemal 1 mld zł. Średnia kwota bezpiecznego kredytu 2% to 367.517 zł.

Bezpieczny kredyt 2%, który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą. Stanowi ona różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat rodzinnego kredytu mieszkaniowego można korzystać przez dziesięć lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł. W przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł.

- Konto Mieszkaniowe, drugi z komponentów programu Pierwsze Mieszkanie, jest instrumentem zachęcającym do oszczędzania, by w przyszłości mieć możliwość kupna nieruchomości. Przy regularnym oszczędzaniu nasze rozwiązanie to gwarancja premii od państwa - wskazuje minister rozwoju i technologii.

Konto Mieszkaniowe to instrument dla tych, którzy planują zakup mieszkania w perspektywie następnych kilku lat. Może je założyć osoba od 13. do 45. roku życia. Zakładając Konto Mieszkaniowe rodzice mogą zadbać o bezpieczną przyszłość swoich dzieci jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Minimalna wpłata miesięczna - 500 zł (6 tys. zł rocznie), a maksymalna 2 tys. zł (24 tys. zł rocznie).

Obecnie Konto Mieszkaniowe oferują trzy banki (Alior Bank, Bank Pekao SA, PKO Bank Polski). Założono 1.331 Kont Mieszkaniowych, na których zgromadzono blisko 2,6 mln zł.

Co ważne, BGK wspólnie z bankami oraz Ministerstwem Rozwoju i Technologii tworzy bazę dobrych praktyk obsługi programów. Na stronie ministerstwa opublikowany jest poradnik dla przyszłego kredytobiorcy albo oszczędzającego i lista najczęściej występujących pytań i odpowiedzi dotyczących programu.

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym naszej nowej akcji - Złota Setka Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki