Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy pomocy społecznej w Łódzkiem przepełnione. Na miejsce trzeba czekać nawet dwa lata

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
W samej Łodzi działa 15 domów pomocy społecznej. Oferują ponad 2 tys. miejsc
W samej Łodzi działa 15 domów pomocy społecznej. Oferują ponad 2 tys. miejsc Mariusz Kapała/archiwum Polska Press
Niemal 25 proc. mieszkańców woj. łódzkiego ukończyło 60 lat. Wiele z nich to osoby samotne, które potrzebują specjalistycznej opieki. Niestety, na miejsce w domu pomocy społecznej trzeba czekać nawet dwa lata. Takich placówek brakuje w całym regionie, a społeczeństwo starzeje się coraz szybciej.

W 2016 r. w Polsce mieszkało 7,9 mln osób, które miały przynajmniej 60 lat. W 2030 r. ma ich być już blisko 10,8 mln.

- Kwestia senioralnej polityki mieszkaniowej nabierać będzie coraz większego znaczenia - podkreśla prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Będzie się utrzymywać zjawisko singularyzacji gospodarstw domowych, czyli funkcjonowania gospodarstw jednoosobowych, a także wzrastać będzie liczba osób mieszkających w instytucjach opieki.

To stwarza poważne problemy, bo miejsc w domach pomocy społecznej w naszym województwie brakuje już teraz. Na pobyt w takiej placówce seniorzy czekają nawet dwa lata. Tak się dzieje np. w Łodzi, gdzie działa 15 domów pomocy społecznej.

- 13 z nich jest prowadzonych przez miasto, natomiast dwa na zlecenie miasta - mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu. - Oferują one ponad 2 tys. miejsc. Podopieczni są przyjmowani zgodnie z kolejnością wpływu wniosków. Okres oczekiwania może wynosić od miesiąca do dwóch lat.

W całym województwie takich placówek jest 65. Jest w nich 6570 miejsc. W latach 2015 -2017 powstały cztery takie domy, w których łącznie są 202 miejsca.

- Osoby wymagające pomocy w podstawowych czynnościach korzystają też z oferty placówek, które zapewniają całodobową opiekę niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku - zaznacza Małgorzata Pyka, zastępca dyrektora Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. - Takie zezwolenie ma 29 podmiotów. Placówki te mają 718 miejsc.

W najbliższych latach w województwie mają powstać kolejne domy. W Łodzi w tym roku miasto chce przeznaczyć dotację na prowadzenie domu pomocy społecznej dla stu osób chorych psychicznie.

W całym regionie w najbliższych latach ma powstać 250 miejsc zapewniających całodobową opiekę. Według specjalistów, to jednak ciągle za mało, bo osób potrzebujących będzie szybko przybywać.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki