Dopalacze wśród dzieci. Po używki sięgają coraz młodsi...

  Dopalacze wśród dzieci. Po używki sięgają coraz młodsi uczniowie

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Po dopalacze sięgają coraz młodsi uczniowie

  Po dopalacze sięgają coraz młodsi uczniowie ©Jaroslaw Jakubczak / archiwum Polska Press

  Kuratorzy sądowi alarmują. Dawniej po używki sięgali licealiści, ale teraz robią to gimnazjaliści, a nawet uczniowie szkół podstawowych.
  Po dopalacze sięgają coraz młodsi uczniowie

  Po dopalacze sięgają coraz młodsi uczniowie ©Jaroslaw Jakubczak / archiwum Polska Press

  Wśród tych ostatnich rekordzista ma zaledwie 7 lat. Jego rodzice z przerażeniem zauważyli, że czasami bywa w dziwnych stanach. Okazało się, że bierze dopalacze. Obecnie chłopiec jest pod opieką specjalistów - terapeutów.

  O uzależnieniach alkoholem, narkotykami i dopalaczami - głównie wśród młodzieży - dyskutowano na konferencji naukowej „Konsekwencje prawno-społeczne uzależnień” zorganizowanej przez kuratora okręgowego przy Sądzie Okręgowym w Łodzi. W debacie udział wzięło prawie 130 osób z Łodzi i regionu. Wśród nich byli m.in. sędziowie, policjanci, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele fundacji, samorządów i służby więziennej.

  - Celem pierwszej tego typu konferencji jest współpraca kuratorów sądowych ze środowiskiem naukowym w ramach zapobiegania uzależnieniom. Skoncentrowaliśmy się na młodych ludziach w wieku 13 - 21 lat i ich rodzinach, często ze środowisk trudnych i patologicznych, z którymi kuratorzy mają najwięcej problemów - wyjaśnia kurator okręgowy Mirosława Gumowska - Bubas.

  Łódź walczy z dopalaczami. Zamknięto wszystkie stacjonarne sklepy

  Jej zastępca, Aneta Stachecka, dodaje: - Ci, którzy sięgają po dopalacze i narkotyki, są coraz młodsi. Przedtem byli to licealiści, a teraz są to gimnazjaliści, a nawet uczniowie podstawówek. Szacujemy, że po używki sięga około 25 procent gimnazjalistów, co napawa niepokojem.

  Dzieje się tak dlatego, bo dopalacze są bardzo tanie. Kosztują 4-5 zł i rodzice nawet nie zdają sobie sprawy, że wręczając dzieciom pieniądze na smakołyki w szkolnym sklepiku finansują zakup dopalaczy.

  Walka ze sprzedawcami dopalaczy to często walka z wiatrakami. Bywa, że importer sprowadza z Chin bańkę z substancją psychotropową i sprzedaje ja bardzo szybko - zanim służby sprawdzą czy substancja zawiera nielegalne składniki. Niektórzy producenci dosypują do dopalaczy kredę i szkło potłuczone, aby lepiej się wchłaniały do organizmu zupełnie nie dbając o to, że amatorzy używek mogą sobie pokaleczyć drogi oddechowe.

  - Liczba osób biorących dopalacze i pijących alkohol jest na stałym poziomie, ale ostatnio znacznie wzrosła liczba ludzi biorących narkotyki - przyznaje Filip Tworkowski, kurator przy Sądzie Rejonowym Łódź - Widzew.

  Prof. Mariusz Jędrzejko: "Z dopalaczami trzeba walczyć, odbierając sklepom klientów"

  Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 29 sierpnia - 4 września 2016 roku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  No ci ze służby więziennej to chyba najpierw niech zrobią porządki w swoich szeregach bo jakoś wszystko niby pięknie a na smutnej dalej handel kwitnie.A tak na marginesie to jakim trzeba być...rozwiń całość

  No ci ze służby więziennej to chyba najpierw niech zrobią porządki w swoich szeregach bo jakoś wszystko niby pięknie a na smutnej dalej handel kwitnie.A tak na marginesie to jakim trzeba być frajerem żeby płacić nawet czterokrotną wartość ceny rynkowej za coś co jeszcze jest pomieszane z czyścikiem albo tabletką od bólu głowy.zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »