Wezwanie od wojska
Wojciech od lat mieszka w Łodzi, w wojsku nigdy nie był, ale nagle listonosz przyniósł mu list polecony. Kiedy go otworzył zobaczył wezwanie na komisję wojskową.
Przyznam, że się przeraziłem – mówi nam Wojtek. - Ja mam iść do wojska? Skończyłem 51 lat, mam grupę inwalidzką, a tu taka niespodzianka. Nie wyobrażam sobie, bym teraz musiał iść do wojska. Na dodatek nie będąc zdrowym człowiekiem!
Major Sylwester Janowski, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łodzi zapewnia, że pan Wojciech nie musi się martwić.
Komisja lekarska wyda odpowiednie orzeczenie i nie będzie musiał przechodzić szkolenia! - wyjaśnia major Janowski.
Rezerwiści na ćwiczenia
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej szkolenie wojskowe ma przejść 200 tysięcy rezerwistów z całej Polski. Jak tłumaczy major Sylwester Janowski szkolenie może trać jeden dzień, ale też miesiąc. Wszystko zależy do jakiej jednostki rezerwista dostanie przydział. Może się zdarzyć, że ktoś zostanie powołany nawet na 90 dniowe ćwiczenia. Są też szkolenia rotacyjne. Trwają w sumie 30 dni, ale trwa z przerwami. Jednak jak zapewnia wojsko średnia długość szkolenia nie powinna przekraczać 7 dni. Może ono odbywać się też w weekendy.
Na ćwiczenia są powoływani są mężczyźni z tzw. rezerwy pasywnej, zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi. Wezwanie mogą również otrzymać osoby ze szczególnymi kwalifikacjami przydatnymi dla polskich Sił Zbrojnych. Na przykład lekarze, weterynarze, informatycy, kierowcy.
Na powołanie na szkolenie mogą liczyć szeregowi do 55 roku życia oraz podoficerowie oraz oficerowie nie mający więcej niż 63 lata.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?