Spis treści
Przestępcy podszywają się pod banki i mają wiele metod działania
Podszywanie się pod banki przez cyberprzestępców znane jest jako phishing i jest jednym z najczęstszych sposobów oszustwa w Internecie. Co istotne, działania oszustów w tym zakresie przybierają różne formy, a wśród najczęstszych warto wyróżnić:
E-maile phishingowe – cyberprzestępcy wysyłają e-maile, które wyglądają jak autentyczne wiadomości od banków. W tych e-mailach często proszą o podanie danych logowania, numerów kart kredytowych lub innych poufnych informacji.
Fałszywe strony internetowe – strony internetowe, które wyglądają identycznie jak oficjalne strony banków. Gdy użytkownik wpisze swoje dane logowania na takiej stronie, trafiają one bezpośrednio do oszustów.
SMS phishing (smishing) – wiadomości SMS, które wydają się pochodzić od banku, często zawierające linki do fałszywych stron lub prośby o podanie informacji przez SMS.
Telefony phishingowe (vishing) – oszuści dzwonią do ofiar, podszywając się pod przedstawicieli banków, próbując wyłudzić informacje bezpośrednio przez telefon.
Tylko w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z co najmniej kilkoma nowymi kampaniami cyberprzestępstw, w ramach których oszuści podszywali się pod działające w Polsce banki. Teraz natomiast mamy kolejny taki przypadek i sam bank wydał oficjalne ostrzeżenie do swoich klientów. Co się dzieje?
Wiadomość e-mail od PKO BP o wyciągu okresowym – bank ostrzega
Jakiś czas temu informowaliśmy o fałszywej stronie serwisu PKO BP, a teraz jeden z największych i najbardziej popularnych banków w Polsce ponownie mierzy się z kampanią oszustw. Zagrożeni w tym przypadku są klienci banku, którzy otrzymali fałszywe maile od PKO Bank Polski.
Choć wiadomości e-mail wydają się w tym przypadku bardzo wiarygodne – mają podobne do oryginału szatę graficzną, treści oraz adresu wysyłki – to jest to mylne wrażenie.
Jak informuje w oficjalnym komunikacie sam bank PKO BP, fałszywe wiadomości pochodzą z adresu „wyciągi@pkobp”, a ich tytuł to „Wiadomość od PKO Banku Polskiego - Wyciąg okresowy 79/2024 za okres od 2024-04-23 do 2024-04-23”. Do wiadomości dołączony jest plik .exe, którego otwarcie może mieć dla nas katastrofalne skutki. Dlaczego? Ponieważ wykradnie on dane z naszego komputera, a tym samym przestępcy dostaną dostęp do naszego konta i ukradną nasze pieniądze.
Podkreślmy więc jeszcze raz, że wspomniane maile nie zostały wysłane przez Bank PKO BP. Jeśli więc taka wiadomość przyszła także na twoją skrzynkę pocztową, to najlepiej wiadomość od razu usuń bez otwierania. Jeśli jednak otworzysz wiadomość, pod żadnym pozorem nie pobieraj załącznika i skasują ją od razu.
Ceny w Polsce zaskoczyły fanów Apple
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?