Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostęp do internetu. Ne tylko w telefonie, ale także w samochodzie

Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda
Dostęp do internetu stał się już elementem życia codziennego. Dlatego możliwość połączenia z siecią jest coraz częściej oferowana również w samochodach.

Konstrukcje aut są nieustannie unowocześniane, ale minionych kilka lat można śmiało określić jako motoryzacyjną rewolucję informatyczną. Rozwój internetu i urządzeń mobilnych spowodował, że tą drogą podążyli również producenci pojazdów. Obecnie klienci oczekują, aby samochody były również odpowiednio wyposażone pod kątem multimediów oraz dostępu do internetu i usług mobilnych.

Bo internet jest już dziś takim samym standardem, jak telefonia komórkowa czy telewizja. Ma to wymiar praktyczny, gdyż każda firma, instytucja czy urząd nie mogą się obyć bez dostępu do sieci. Działa to również w drugą stronę, np. petent urzędu czy klient banku komunikuje się z instytucjami również internetowo.

Dlatego dostęp do sieci staje się wymogiem także w aucie, które dla wielu menedżerów czy urzędników jest drugim - po biurze - miejscem ich pracy. Zatem potrzebują w nim tych samych narzędzi, do których mają dostęp w biurze. W tym zakresie najbardziej pożądana jest łączność bezprzewodowa z internetem, czyli wi-fi.

Żeby udostępnić sieć wi-fi w samochodzie, konieczne było stworzenie punktu dostępu umożliwiającego połączenie z internetem za pomocą sieci bezprzewodowej. To tzw. hotspot. Umożliwia on podłączenie do sieci internetowej laptopa, smartfona czy innego urządzenia wyposażonego w kartę sieciową. Obecnie w hotspoty wyposażone są już nie tylko samochody z segmentu premium. Takie urządzenia mają na swoim wyposażeniu również auta dla szerokiego kręgu nabywców, jak np. Skody.

Dostęp do internetu. Ne tylko w telefonie, ale także w samochodzie
Skoda

W wyposażeniu modeli Kodiaq, Karoq, Octavia i Superb w opcji oferowane są systemy infotainment Amundsen i Columbus. Jedną z ich wielu funkcji jest właśnie hotspot WLAN, dzięki któremu można surfować po internecie, wysyłać i pobierać dane oraz mailować. Można też na monitorze odczytywać i pisać wiadomości SMS. Dostępne są też różne funkcje nawigacji, informacji i usług pogodowych.

Zaletą urządzenia Columbus jest możliwość podłączania do pokładowego punktu hotspot aż ośmiu urządzeń mobilnych. Czyli korzystać z internetu w takim aucie może każdy z pasażerów plus kierowca.

Są jednak wymagania, aby podłączyć się do sieci wi-fi w Skodzie. Konieczna jest instalacja karty SIM. Wejście dla niej znajduje w schowku przed fotelem pasażera pod napędem DVD (są tu także dwa wejścia na karty pamięci SD). Pokładowa sieć wi-fi jest zabezpieczona hasłem, dzięki czemu nie mają do niego dostępu osoby nieuprawnione.

Warunkiem działania wi-fi jest włączony zapłon. System Skody jest zasilany bezpośrednio z samochodowego akumulatora, dzięki czemu zapewnione jest jego nieprzerwane działanie.

Za pośrednictwem sieci wi-fi w aucie można nie tylko korzystać z internetu. Przykładowo urządzenie Columbus ma funkcje, które można wykorzystać za pośrednictwem sieci. Jest to interfejs do wybierania aplikacji Skoda na Androida i iOS, które umożliwiają pobieranie określonych danych pojazdu na smartfon lub tablet. Np. można bezprzewodowo przesłać najważniejsze dane o samochodzie, jak zużycie paliwa czy średnia prędkość - w celu ich przechowywania i wykorzystania poza autem. To wygodne narzędzie m.in. dla administratorów floty pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dostęp do internetu. Ne tylko w telefonie, ale także w samochodzie - Motofakty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki