Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostojne biblioteki w świecie cyfrowej energii i dynamiki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Biblioteki w Łodzi sukcesywnie wykorzystują możliwości, jakie niesie cyfrowa technologia. Zbiory są digitalizowane, dostęp do nich ma ułatwić nowa karta biblioteczna.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zakończyła projekt - dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - digitalizacji czasopism ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi i doposażenia pracowni digitalizacji.

Zeskanowano zatem tygodnik urzędowy „Petrokovskia Gubernskia Vedomosti” ukazujący się w Piotrkowie Trybunalskim w latach 1867-1916 oraz dziennik, a później tygodnik „Praca”, wydawany w Łodzi w latach 1920-1932 organ prasowy Narodowej Partii Robotniczej. W ramach doposażenia pracowni digitalizacji zakupiono trzy dyski do półki rozszerzającej pojemność macierzy dyskowej.

W Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej zamieszczonych jest już ponad 86 tys. publikacji. W większości są to archiwalne czasopisma zarówno łódzkie jak i z regionu. Użytkownicy mogą przeczytać m.in. różne wydania „Dziennika Łódzkiego”, „Rozwoju”, „Expressu Wieczornego Ilustrowanego”, „Echa”. Z czasopism regionalnych dostępne są „Tydzień”, „Dziennik Piotrkowski”, „Nowy Łowiczanin” i inne.

W tym roku rozpoczęto publikację książek z kolekcji Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Księgozbiór nieborowski to integralna część zbiorów rezydencji Radziwiłłów Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Biblioteka była w swoim czasie kolekcją najwyższej klasy europejskiej.

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego natomiast zakończyła digitalizację i udostępniła w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego kolekcję „Polskie serie literackie w XIX wieku”. Przedsięwzięcie dofinansował minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zbiory Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego obejmują wiele publikacji XIX-wiecznych, pochodzących z czasu rozkwitu rynku wydawniczego, kiedy to dzięki upowszechnieniu umiejętności czytania i coraz tańszym technikom powielania druku, książka stała się dostępna szerokiemu gronu odbiorców. Wówczas pojawiły się pierwsze serie literackie. Wiele z nich znajduje się właśnie w zbiorach Biblioteki UŁ.

Pierwszą polską serią literacką gromadzoną w Bibliotece UŁ, a wydaną pod zaborami z inicjatywy Tadeusza Mostowskiego, był cykl „Wybór Pisarzów Polskich” (Warszawa, 1803-1808), zawierający najwybitniejsze dzieła wielkich twórców antyku, epoki staropolskiej i stanisławowskiej oraz utwory klasyki polskiej. Stanowił on model literackiej serii wydawniczej, na której wzorowano kolejne. Do najbardziej znaczących serii literackich tego okresu należą: „Biblioteka Mrówki” (Lwów, 1869-1901), „Biblioteka Narodowa” (Lwów, 1868-1872), „Biblioteka Polska” (Kraków, 1875-1895), „Biblioteka Zapomnianych Poetów i Prozaików Polskich XVI-XVIII Wieku” (Warszawa, 1886-1938), „Biblioteka Klasyków Polskich” (Lwów, 1882-1883) i „Biblioteka Pisarzów Polskich” (Kraków, 1889-1939).

Ważne były również wydawnictwa emigracyjne, które z uwagi na cenzurę stanowiły jedyne źródło literatury patriotycznej. Przykładem może być „Biblioteka Kieszonkowa Klasyków Polskich” wydawana przez J.N. Bobrowicza (Lipsk, 1834-1853) oraz „Biblioteka Ludowa Polska” wydawana przez W. Mickiewicza (Paryż, 1866-1871).

Ze względu na zły stan zachowania wielu druków, najpierw zajęli się nimi konserwatorzy, później odkażono je w komorze fumigacyjnej. Następnie publikacje przekazano do digitalizacji. Otrzymane pliki z obrazami stron zmagazynowano w Bibliotece. Pliki zostały w końcu przekonwertowane i umieszczone w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Łódzkiego, dostępnej na stronie internetowej biblioteki.

A od stycznia nowego roku Biblioteka Miejska wprowadza nową kartę biblioteczną i jednolity katalog obejmujący zasoby wszystkich jej filii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki