Marek Włóka z kopalni Bełchatów został powołany do zarządu PGE GiEK za Krzysztofa Nowickiego. Prawdziwe trzęsienie ziemi również w PGE, gdzie rezygnację złożył prezes Marek Woszczyk O tej nominacji mówiło się od kilku tygodni. Sam zainteresowany przyznał, że powołaniem zaskoczony nie jest, bo rozmowy w tej sprawie prowadził od kilku miesięcy. Z pewnością nominacja Marka Włóki na członka zarządu koncernu PGE GiEK to dobra informacja dla bełchatowskich górników.


To nie jest tak, że do zarządu tak potężnej spółki biorą kogoś z przypadku, przez ostatnie miesiące analizowano mój dorobek zawodowy

 

Nowy wiceprezes koncernu to człowiek od blisko 40 lat związany z bełchatowską kopalnią. W latach 2006-2009 zasiadał w zarządzie KWB Bełchatów pełniąc funkcję wiceprezesa ds. zarządzania majątkiem.

W ostatnich latach w kopalni piastował stanowisko dyrektora zajmując się m.in. służbami transportowymi i sprawami inżynieryjno-budowlanymi.

- To nie jest tak, że do zarządu tak potężnej spółki biorą kogoś z przypadku, przez ostatnie miesiące analizowano mój dorobek zawodowy - mówi Marek Włóka. - Uważam, że jestem przygotowany do tego wyzwania, ale życie pokaże, czy moje nadzieje związane z pracą w zarządzie spełnią się.

Z pewnością Markowi Włóce pomogło to, że jest osobą związaną z PiS. W poprzedniej kadencji Włóka był radnym Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku woj. łódzkiego.

- Dobrze przygotowanych i kompetentnych osób w kopalni jest wiele, ale szereg przychylnych okoliczności sprawił, że to moją osobę powołano i postaram się tę szansę wykorzystać - mówi Marek Włóka.

Nie ukrywa, że będzie dążył do realizacji planów inwestycyjnych koncernu, m.in. budowy odkrywki w Złoczewie, a także utrzymaniu mocnej pozycji kopalni i elektrowni.

- To priorytet, który jest niezwykle ważny dla bełchatowskiego kompleksu, bo zapewni pracę na kolejne lata też dla pracowników z naszego regionu - mówi Marek Włóka.

O złoczewskiej odkrywce czytaj tu: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/prace-w-kopalni-zloczew-zaczna-sie-od-zachodu-rolnicy-licza-na-duze-odszkodowania-za-ziemie

Rada nadzorcza koncernu PGE GiEK powołując Marka Włókę, jednocześnie odwołała Krzysztofa Nowickiego, którego na członka zarządu nominowano zaledwie dwa miesiące temu. Teraz były wiceprezes będzie mógł skupić się na pracy w PGE GKS Bełchatów, gdzie wciąż jest prezesem klubu.

W zarządzie koncernu PGE GiEK nadal jest wakat. Powołanych jest bowiem pięciu członków zarządu, który ma być sześcioosobowy.

W ostatnich tygodniach w kontekście nominacji do spółki równie często, co o Marku Włóce, mówiło się o związanej z PiS wiceprezydent Bełchatowa - Agnieszce Wysockiej. Nominacji jednak nie otrzymała, choć to „miało być już przesądzone”.


Uważam, że na brakujące miejsce powinna zostać powołana osoba z elektrowni Bełchatów, która jest największa w Europie i stanowi o sile PGE. Widzę nawet kandydata, ale nie powiem, kto to jest

 

Nominację Marka Włóki można odczytywać jako sukces lokalnych struktur PiS, które od dawna dopominały się przedstawicieli Bełchatowa w zarządzie PGE GiEK. Zabiegał o to m.in. senator Wiesław Dobkowski.

- Bardzo dobrze się stało, że przedstawiciel kopalni zasiądzie w zarządzie. To jest osoba merytoryczna i to powinno decydować - mówi Wiesław Dobkowski. - Uważam, że na brakujące miejsce powinna zostać powołana osoba z elektrowni Bełchatów, która jest największa w Europie i stanowi o sile PGE. Widzę nawet kandydata, ale nie powiem, kto to jest - dodaje senator PiS.

Do prawdziwego trzęsienia ziemi doszło w centrali PGE w Warszawie. Rezygnację złożył dotychczasowy prezes Marek Woszczyk. Oprócz niego zrezygnował też Grzegorz Krystek, wiceprezes ds. operacyjnych i handlu.

Takiego scenariusza można było się jednak spodziewać, bo PGE było ostatnią z firm energetycznych zarządzaną przez człowieka powołanego przez koalicję PO-PSL. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE wymieniło praktycznie całą radę nadzorczą PGE, powołując sześciu nowych członków. Ustępujący prezes swoją funkcję pełnił od grudnia 2013 r.

21 marca rozpoczną się wybory przedstawiciela załogi do zarządu koncernu PGE GiEK: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/wybory-w-kopalni-i-elektrowni-belchatow