Dotknij Teatru 2017. 27 marca rozpoczyna się kolejna edycja

  Dotknij Teatru 2017. 27 marca rozpoczyna się kolejna edycja

  DP

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W poniedziałek 27 marca rozpoczyna się kolejna edycja akcji Dotknij Teatru. Szczegółowy program na stronie internetowej dotknijteatru.pl.
  Wśród gości przedsięwzięcia będzie Maria Peszek

  Wśród gości przedsięwzięcia będzie Maria Peszek ©mat. prasowe

  Rozpoczęcie akcji Dotknij Teatru towarzyszy oficjalnym obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru przypadającego w poniedziałek.

  Już pierwszego dnia wydarzenia, o g. 17 w Poleskim Ośrodku Sztuki, rozpocznie się spotkanie z Marią Peszek, a na g. 19 w A-kademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych zaplanowano premierę spektaklu „Mioklonopolis”.

  We wtorek o g. 15 w Akademii Humanis-tyczno-Ekonomicznej zacznie się przedstawienie „To się uda - sąd idzie”, a o g. 19 w Domu Literatury - „Dziecko na plaży”.

  Dotknij teatru 2017 pod hasłem „Prze/kroczenia” [PROGRAM]

  Na g. 19.15 w Teatrze Nowym zaplanowano performance „Lovesong”.

  W środę od g. 19 w Domu Literatury odbędzie się panel „Homokatolicy?”, a od g. 20.30 premiera spektaklu „Homuś”.

  W czwartek m.in. panel „Dramat seksualności” (g. 19, Dom Literatury), performance „Mięso słonia” (g. 19.25 , Teatr Nowy).  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE DOTYKAJ -

  - NIE BĘDZIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  PRZYKREGO ZAPASZKU!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dziękujemy Pani Prezydent!Kiedy Zaczynamy???

  Pinokio nie kłamie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4  Pieniążki na nową siedzibę muszą być!!!!

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz...rozwiń całość  Pieniążki na nową siedzibę muszą być!!!!

  Do rejestru zabytków wpisano fabrykę Franciszka Schmiedera graniczącą z OFF Piotrkowska. Po pracach remontowych będzie tam siedziba teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych.
  reklama

  Dawną fabrykę Schmiederów z końca XIX wieku przy ulicy Sienkiewicza 75/77 wielu łodzian pamięta jako harcerską składnicę „Czuj-Czyn”.

  Zachowały się trzy fabryczne budynki: dwie tkalnie i kotłownia. Wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków, ponieważ stanowią cenną pozostałość po budownictwie fabrycznym w rejonie ulicy Piotrkowskiej.

  Pofabryczne zabudowania sąsiedują z dawnym imperium przemysłowe Franciszka Ramischa, które ciągnęło się od ulicy Piotrkowskiej do Sienkiewicza. Podobnie wyglądała działka Schmiederów, którzy przy ulicy Piotrkowskiej wybudowali dom mieszkalny, a od strony ulicy Sienkiewicza fabrykę.

  - Fabryka Schmiedera to znakomity przykład ukazujący, jak rozwijało się budownictwo przemysłowe. Otóż, najpierw postawiono tam tkalnię mechaniczną (informacje, że była to przędzalnia, nie potwierdziły się). Był to budynek wielokondygnacyjny, z drewnianymi stropami i słabo oświetlony. Później zbudowano drugą tkalnię, która była niższa i bardzo dobrze oświetlona, ponieważ zastosowano przeszklony dach szedowy. Dodatkowo zbudowano tam kotłownię - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków w Łodzi.

  Po śmierci Franciszka Ludwika Schmiedera w 1901 roku nieruchomość podzielono na wśród czterech spadkobierców. Byli nimi: wdowa Emilia, syn Karol Fryderyk oraz córki Marta Luecker i Elly Kroening.

  Zobacz też: Rewitalizacja Łodzi. W Wigencji powstanie Centrum dla Najmłodszych [WIZUALIZACJE]

  W latach trzydziestych XIX wieku część nieruchomości od strony Piotrkowskiej sprzedano Mowszy Chwatowi (następnym właścicielem został Jakub Kalmanowicz), natomiast od strony Sienkiewicza Helmutowi Schwartzowi.

  Starą fabryką z dwiema tkalniami zainteresowało się Zgromadzenie Tkaczy w Łodzi, które w 1936 roku kupiło nieruchomość, a trzy lata później sprzedało Alfredowi Hermansowi.

  I taka sytuacja zachowała się do wybuchu drugiej wojny światowej, po której obiekty fabryczne przejęło państwo. W czasach PRL użytkownicy parceli zmieniali się jak w kalejdoskopie. Wśród nich były między innymi Państwowe Warsztaty Samochodowe, Centrala Techniczo-Handlowa „Unitra-Serwis”, a także znana łodzianom Centralna Składnica Harcerska Czuj-Czyn.

  Od lat zabytkowe budynki są pustostanami, w których nic się nie dzieje. Wkrótce ma się to zmienić, bowiem stara fabryka zostanie poddana pracom remontowo-renowacyjnym.

  Rewitalizacja fabryki potrwa do 2019 roku, a koszt wszystkich prac ma nie przekroczyć 35 milionów złotych. Co będzie w wyremontowanych budynkach?

  - Budynki pofabryczne zmodernizujemy na potrzeby teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych, które funkcją nawiąże do działań teatru. Powstaną tam pracownie dla dzieci rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność. Będą place zabaw angażujące dziecko nie tylko ruchowo, ale również rozwijające jego zainteresowania plastyczne i umiejętności aktorskie. Będzie miejsce na restaurację, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni między innymi potrzeby dziecka - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ Łodzi.

  Zobacz też: Teatr Pinokio w Łodzi straci siedzibę?zwińzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo