ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Prognoza pogody długoterminowa

  Rozwiń
  Dotknij teatru 2017 pod hasłem „Prze/kroczenia” [PROGRAM]

  Dotknij teatru 2017 pod hasłem „Prze/kroczenia” [PROGRAM]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Na przełomie marca i kwietnia odbędzie się kolejna edycja akcji „Dotknij teatru”. W Łodzi organizatorzy przygotowali ponad dwadzieścia premierowych wydarzeń
  Spektakl „Idylluzja” to refleksja o „różnicy pomiędzy iluzją, halucynacją, złudzeniem i realnością”

  Spektakl „Idylluzja” to refleksja o „różnicy pomiędzy iluzją, halucynacją, złudzeniem i realnością” ©materiały prasowe

  235 tysięcy złotych miejskiej dotacji i przeszło 20 premier oraz liczne wydarzenia towarzyszące, m.in. performance, koncerty, spotkania, warsztaty, wykłady, dyskusje i wystawy - to stan na dziś rozpoczynającej się 27 marca kolejnej edycji akcji „Dotknij teatru”. Być może wydarzenie wesprze również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ale... nie wiadomo kiedy.

  - Aplikowaliśmy w tym roku do ministerstwa o 399 tysięcy złotych (w ubiegłym ministerstwo przekazało 91 tysięcy - dop. DP) - wyjaśnia Anna Ciszowska, koordynator projektu. - Niestety, konkurs z zakresu edukacji kulturalnej nie został jeszcze rozstrzygnięty i nie wiemy, czy i ewentualnie ile dofinansowania otrzymamy.

  - Nie da się ukryć, że gdyby nie dotacja od miasta, nie zrealizowalibyśmy naszego przedsięwzięcia - dodaje Tomasz Rodowicz, szef Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, współorganizator wydarzenia. - Prowadzimy również rozmowy z Instytutem Teatralnym na temat nowej, stałej formuły współpracy.

  Po raz pierwszy operatorem projektu jest Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi. Do współpracy włączyły się także łódzkie teatry oraz Fundacja Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza w Łodzi, w którego radzie programowej znajdują się m.in. literaturoznawca prof. Tomasz Bocheński, aktor Bronisław Wrocławski i muzyk Dominik Połoński.

  Tegoroczna edycja „Dotknij teatru” odbywa się pod hasłem „Prze/kroczenia” i potrwa do 3 kwietnia. Wydarzenie rozpoczną m.in. oficjalne uroczystości obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, a gościem pierwszego dnia będzie Maria Peszek. W programie zaś ośmiodniowego wydarzenia znalazło się wiele przykładów „prze/kraczania” granic teatru oraz jego formalnych podziałów i ograniczeń.

  Teatr tańca reprezentować będzie Leszek Bzdyl, współzałożyciel Teatru Dada von Bzdülöw. Artystę zobaczymy w solowym spektaklu „Strategiaa” (2 kwietnia, klub Wytwórnia), który - jak zapowiada twórca - jest opowieścią o próbie przetrwania w ciężkich czasach. Wśród propozycji performerów znajdziemy autobiograficzny performans Aleksandry Kubiak „Mięso słonia” (30 marca, Teatr Nowy). Artystka do współpracy zaprosiła łódzką aktorkę, Monikę Buchowiec, która zagra siebie i alter ego Aleksandry Kubiak. Instalację performatywną „Tsunami tendenko” realizuje Katarzyna Skręt (1 i 2 kwietnia, Teatr Szwalnia).

  Pierwszą festiwalową premierą będzie spektakl „Mioklonopolis” w reżyserii Michała Ratajskiego przygotowany przez Teatr Kijo (27 i 28 marca, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych). Jak wyjaśniają realizatorzy, spektakl powstał „w procesie laboratoryjnego poszukiwania związków między medycyną, a teatrem tańca”. Teatr Roines Uniwersytetu III Wieku przygotował zaś przedstawienie „To się uda - sąd idzie” w reż. Teresy Radzikowskiej-Binkowskiej (28 i 30 marca, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna). Rzecz rozgrywa się w sądzie, w formie rozprawy, w której oskarżoną jest Starość.

  Łukasz Bzura wyreżyserował spektakl „Dziecko na plaży”, na podstawie tekstów członków łódzkiej Nieformalnej Grupy Dramaturgicznej (28 marca, Dom Literatury). A Katarzyna Lesisz przygotowała instalację muzyczno-ruchową. rozpisaną na dwie aktorki, „Ciele” (29 i 31 marca, pracownia ul. Jerzego).

  Kolejne premiery to monodram „Homuś” w reż. Michała Rzepki (29 marca, Dom Literatury), a także widowisko „Matryca [Prześwit 1/8]” w reż. Pawła Grali (30 marca, AOIA). „Prozą z Łodzi” to performatywne czytanie tekstów łódzkich prozaików: Marcina Bałczewskiego, Roberta Miniaka, Grzegorza Strumyka w reż. Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz (30 i 31 marca, pub Kij). Dla dzieci przeznaczony jest spektakl „Dom duszy” - historia małej rybki głębinowej, przygotowany przez Teatr Szwalnia (1 i 2 kwietnia, Teatr Szwalnia).

  Stały uczestnik „Dotknij teatru”, Teatr Chorea, zrealizował „Studium o Hamletach”, projekt nawiązujący do awangardy teatralnej lat 60. (1 i 2 kwietnia, Fabryka Sztuki). „Straty/ Nadmiary”, reż. M. Rzepka, natomiast to próba przekroczenia stereotypowego myślenia na temat sposobu prezentacji osoby chorej neurologicznie (1 i 2 kwietnia, Teatr Arlekin). Marcin Brzozowski wziął na reżyserski warsztat powieść „Bóg małych rzeczy” Arundhati Ro (2 kwietnia, Teatr Szwalnia). Ostatnią premierą festiwalu będzie spektakl „Idylluzja” w reż. Tomasza Ciesielskiego (2 kwietnia, Fabryka Sztuki).

  Zaplanowano też panele: „Dramat seksualności - seksualność dramatu (Gombrowicz, Białoszewski, Pankowski)” i „Homokatolicy”. Program przedsięwzięcia można znaleźć na stronie internetowej dotknijteatru.pl.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dziękujemy Pani Prezydent!Kiedy Zaczynamy???

  Pinokio nie kłamie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Za otrzymanie nowej siedziby przygotujemy SUPER przedstawienie dla naszych kochanych widzów!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo