Dr Krystian Szczepański: Polskie miasta muszą zacząć dbać o powietrze [Rozmowa Dziennika Łódzkiego]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dr Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie
Dr Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie Matylda Witkowska
Udostępnij:
Z dr. Krystianem Szczepańskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, rozmawia Matylda Witkowska

W środę w Łodzi podczas programu „Wczujmy się w klimat” debatowano nad adaptacją miast do zmian klimatu. Co się stanie z klimatem w Polsce?

Temperatura będzie rosła. Do 2050 r. wzrost temperatury, w zależności od miejsca w Polsce, może wynieść od 0,6 do 1 stopnia. To bardzo duży wzrost w stosunkowo krótkim czasie. Wzmogą się też opady deszczu. Suma opadów nie wzrośnie znacząco, ale opady ekstremalne już tak. Dni z opadem powyżej 10 mm na dobę będzie więcej nawet o 11-12 w skali roku. To są zjawiska, na które miasta muszą się przygotować.

Dlaczego?

Takie opady powodują podtopienia, m.in. w Łodzi. Kanalizacja deszczowa często jest niewydolna. Są też nowe inwestycje, które uszczelniają teren i powodują dodatkowy, nagły spływ wody z dróg i chodników. Musimy przemyśleć, w jaki sposób to zmienić. To jednak w centrach miast jest trudne.

Na co miasta powinny zwrócić uwagę?

Ograniczyć emisję zanieczyszczeń do powietrza. Nie mówię tylko o gazach cieplarnianych, ale też o zanieczyszczeniach związanych z tlenkami azotu, siarki czy benzo(a)pirenu. To przeciwdziałanie dalszym zmianom klimatu, także lokalnie. Druga sprawa to rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury. Tam, gdzie jest to możliwe, na przykład na wybetonowanych placach, można na nowo posadzić zieleń, zrobić tam zbiorniki retencyjne. A zebraną wodę wykorzystać. Taki zielony plac pochłonie więcej promieniowania. Nie mamy więc efektu miejskiej wyspy ciepła.

Jak ocenia pan działalność Łodzi w tym zakresie?

W Łodzi mamy kilka dobrych i złych przykładów. Dobrym rozwiązaniem jest Arturówek, w którym oczyszczono wodę, a zbiornik retencyjny oddano do użytku mieszkańcom. Z drugiej strony, pojawiły się też przypadki intensywnej zabudowy terenów zielonych. To jednak występuje wszędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie