Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat w służbie zdrowia. Szpitale zaczynają zamykać oddziały, bo nie ma lekarzy...

Jacek Drożdż
Działalność poradni POZ w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostanie od połowy sierpnia zawieszona na sześć miesięcy
Działalność poradni POZ w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostanie od połowy sierpnia zawieszona na sześć miesięcy
Działalność poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej działającej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku od połowy sierpnia zostanie zawieszona na sześć miesięcy. Na takie rozwiązanie zgodziła się Społeczna Rada Szpitala.

O tych planach poinformowano także oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wojewodę łódzkiego. Na razie decyzja dotyczy ,,wygaszenia” przychodni na pół roku, niewykluczone jednak, że w przyszłości placówka może zostać całkowicie zlikwidowana.
Powodów decyzji o zawieszeniu działalności POZ jest kilka. Przede wszystkim zbyt mała liczba lekarzy chętnych do pracy w przychodni, a także zbyt mała liczba pacjentów.

– Odczuwamy problemy kadrowe. Wielu lekarzy obsługujących POZ wypowiedziało umowy o pracę. Szpital nie ma zaś możliwości przesunięcia tam lekarzy pracujących w oddziałach szpitalnych – wyjaśnia Andrzej Kałmuk, wicedyrektor Szpitala Powiatowego. – Dyrekcja będzie prowadzić działania w celu pozyskania lekarzy do pracy w POZ, jednak w obecnej sytuacji braków kadrowych wśród lekarzy trudno przewidzieć efekty tych działań.

Pacjenci, którzy korzystali z usług POZ w szpitalu, znajdą opiekę na podobnym poziomie, jak zapewnia szpital, w prowadzonej także przez powiat przychodni SP ZPZ ,,Pro Familia”. Mogą także wybrać jeden z czterech innych niepublicznych ZOZ działających na terenie Radomska. – Wszystkich pacjentów poinformujemy telefonicznie o zaistniałej sytuacji, a także o tym, że będą mogli otrzymać pełną dokumentację medyczną – tłumaczył Andrzej Kałmuk.

Kłopoty w Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach został niedawno zamknięty oddział zakaźny. Oficjalnie mówiło się, że z powodu remontu pomieszczeń, ale nieoficjalnie, że zabrakło specjalistów. Ordynator oddziału, dr Anna Tokarzewska, przeszła na emeryturę. Obecnie nie ma jej kto zastąpić. Dyrektor placówki, Jacek Kaniewski, prowadzi obecnie rozmowy z lekarzami z Łodzi, którzy zechcieliby dojeżdżać do pracy w Skierniewicach.

Problemy są także w Piotrkowie Trybunalskim. Porodówka, a także oddziały noworodków oraz chorób wewnętrznych w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka działać będą tylko do końca września. Dyrekcja wypowiedziała umowę z NFZ i wystąpiła z sieci szpitali. Chce otworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy.

Leczenie na oddziałach kardiologicznym i internistycznym – po zakończeniu umowy z PCMD – będzie realizował Szpital Wojewódzki. Eliza Bartkowska, dyrektor szpitala powiatowego, tłumaczyła, że funkcjonowanie szpitala na ryczałcie z NFZ „z punktu widzenia finansowego jest niewykonalne”. Szpital jest zadłużony na 16,7 mln zł. Porodówkę przejmie prawdopodobnie szpital wojewódzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki