Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat w służbie zdrowia. Szpitale zaczynają zamykać oddziały, bo nie ma lekarzy...

Jacek Drożdż
Działalność poradni POZ w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostanie od połowy sierpnia zawieszona na sześć miesięcy
Działalność poradni POZ w Szpitalu Powiatowym w Radomsku zostanie od połowy sierpnia zawieszona na sześć miesięcy
Działalność poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej działającej w Szpitalu Powiatowym w Radomsku od połowy sierpnia zostanie zawieszona na sześć miesięcy. Na takie rozwiązanie zgodziła się Społeczna Rada Szpitala.

O tych planach poinformowano także oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wojewodę łódzkiego. Na razie decyzja dotyczy ,,wygaszenia” przychodni na pół roku, niewykluczone jednak, że w przyszłości placówka może zostać całkowicie zlikwidowana.
Powodów decyzji o zawieszeniu działalności POZ jest kilka. Przede wszystkim zbyt mała liczba lekarzy chętnych do pracy w przychodni, a także zbyt mała liczba pacjentów.

– Odczuwamy problemy kadrowe. Wielu lekarzy obsługujących POZ wypowiedziało umowy o pracę. Szpital nie ma zaś możliwości przesunięcia tam lekarzy pracujących w oddziałach szpitalnych – wyjaśnia Andrzej Kałmuk, wicedyrektor Szpitala Powiatowego. – Dyrekcja będzie prowadzić działania w celu pozyskania lekarzy do pracy w POZ, jednak w obecnej sytuacji braków kadrowych wśród lekarzy trudno przewidzieć efekty tych działań.

Pacjenci, którzy korzystali z usług POZ w szpitalu, znajdą opiekę na podobnym poziomie, jak zapewnia szpital, w prowadzonej także przez powiat przychodni SP ZPZ ,,Pro Familia”. Mogą także wybrać jeden z czterech innych niepublicznych ZOZ działających na terenie Radomska. – Wszystkich pacjentów poinformujemy telefonicznie o zaistniałej sytuacji, a także o tym, że będą mogli otrzymać pełną dokumentację medyczną – tłumaczył Andrzej Kałmuk.

Kłopoty w Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach został niedawno zamknięty oddział zakaźny. Oficjalnie mówiło się, że z powodu remontu pomieszczeń, ale nieoficjalnie, że zabrakło specjalistów. Ordynator oddziału, dr Anna Tokarzewska, przeszła na emeryturę. Obecnie nie ma jej kto zastąpić. Dyrektor placówki, Jacek Kaniewski, prowadzi obecnie rozmowy z lekarzami z Łodzi, którzy zechcieliby dojeżdżać do pracy w Skierniewicach.

Problemy są także w Piotrkowie Trybunalskim. Porodówka, a także oddziały noworodków oraz chorób wewnętrznych w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka działać będą tylko do końca września. Dyrekcja wypowiedziała umowę z NFZ i wystąpiła z sieci szpitali. Chce otworzyć zakład opiekuńczo-leczniczy.

Leczenie na oddziałach kardiologicznym i internistycznym – po zakończeniu umowy z PCMD – będzie realizował Szpital Wojewódzki. Eliza Bartkowska, dyrektor szpitala powiatowego, tłumaczyła, że funkcjonowanie szpitala na ryczałcie z NFZ „z punktu widzenia finansowego jest niewykonalne”. Szpital jest zadłużony na 16,7 mln zł. Porodówkę przejmie prawdopodobnie szpital wojewódzki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki