Wypadek podczas prac rolniczych
Do wypadku doszło w środę (31 maja) około godz. 15 w miejscowości Kwiatkówek w gminie Góra św. Małgorzaty. Poszkodowanego mężczyznę oraz porzucony ciągnik przy drodze wojewódzkiej 703 znalazł świadek.
- Potwierdzam, że doszło do takiego zdarzenia. Wszystko wskazuje na to, że doszło do nieszczęśliwego wypadku. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, mężczyzna zasłabł, wtedy pojazd mógł po nim przejechać. 60-latek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Mężczyzna był trzeźwy. Poszkodowany to mieszkaniec gminy Góra św. Małgorzaty - powiedział nam asp. szt. Mariusz Kowalski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Łęczycy. - Rozpoczął się sezon prac polowych podczas, których niestety dochodzi do nieszczęśliwych, wręcz tragicznych w skutkach wypadków. Wielu z nich można uniknąć, jeżeli tylko zachowamy podstawowe środki ostrożności. Niestety często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. Apelujemy o ostrożność.
Jak ustaliliśmy, mężczyzna na polu obsługiwał deszczownie.
To nie jedyny wypadek w gminie Góra św. Małgorzaty
Do innego groźnego wypadku doszło 1 lutego w miejscowości Karsznice w gminie Góra św. Małgorzaty. 41-latek wykonując na swojej posesji prace remontowe przy ciągniku rolniczym, został przygnieciony przez fragment pojazdu. Mężczyzna zginął na miejscu.
W listopadzie ubiegłego roku mężczyzna ciągnikiem rolniczym przy wykorzystaniu rozrzutnika rozwoził obornik na pole. Służby powiadomił świadek, którego zaniepokoił unieruchomiony od dłuższego czasu pojazd z włączonym silnikiem i pracującą maszyną. Kiedy podszedł do pojazdu, znalazł ciało sąsiada przy włączonym wałku przekaźnika, pomiędzy ciągnikiem, a rozrzutnikiem. Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon 39-latka.
Statystyki są przerażające...
Jak wynika z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, tylko w 2022 roku w Polsce doszło do 11 649 wypadków w rolnictwie. Większość poszkodowanych – 69,6 proc. stanowili mężczyźni, przede wszystkim w grupach wiekowych: 50–59 lat (22,2 proc. wszystkich poszkodowanych), 40–49 lat (18,4 proc.) oraz 30–39 lat (12,1 proc.). Wśród kobiet najwięcej poszkodowanych odnotowano w grupach wiekowych: 50–59 lat (15,3 proc.) oraz 40–49 lat (8,9 proc. wszystkich poszkodowanych).
Tylko w woj. łódzkim w 2022 roku zgłoszono 974 wypadki w rolnictwie, z czego cztery okazały się śmiertelne.
Najczęstszymi przyczynami wypadków były: upadek osób, uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta, pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń.
Za nami Wybory Miss Rypin Agra 2023
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?