MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S14 jest projektowana bez wszystkich węzłów, ale jest nadzieja, że jednak one powstaną

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Wiele wskazuje, że z ronda w Emilii na drodze krajowej nr 91 nie będzie można dojechać do autostrady A2.
Wiele wskazuje, że z ronda w Emilii na drodze krajowej nr 91 nie będzie można dojechać do autostrady A2. materiały prasowe
Nikt nie wie, jaki będzie ostateczny kształt drogi ekspresowej S14, czyli zachodniej obwodnicy Łodzi. Stan na dziś to tylko trzy pełne węzły spośród siedmiu, które były zaplanowane. Kandydaci KO i Lewicy zapowiadają, że po wygranych wyborach zbudują wszystkie węzły w pełnym wymiarze. Drogowcy w zaciszu gabinetów pracują, aby doprowadzić do tego samego, ale bez żadnej polityki.

W ostatnich dniach pojawiły się liczne spekulacje, jak ma wyglądać droga ekspresowa S14. Kalkulowano, które węzły i zjazdy ostatecznie nie powstaną, a także czy od północy będzie możliwy wjazd z drogi krajowej nr 91 w A2 i S14.

Stan obecny to brak odcinka łączącego DK91 z S14 od miejscowości Słowik do węzła Emilia, gdzie zbiega się S14 z A2. Zniknie obecny dojazd z ronda w Emilii na DK91 na A2. Co gorsza, na razie nie ma w planach budowy węzła Lućmierz, który miał łączyć A2 z DK91. To oznacza, że jadąc od strony Ozorkowa drogą nr 91 nie wjedziemy na S14 ani w Słowiku, ani w Emilii, ani w Lućmierzu. Trzeba będzie jechać przez zakorkowany Zgierz, następnie przez Aleksandrów Łódzki, a stamtąd wjechać na węźle Aleksandrów na S14.

Okrojony jest też węzeł Aleksandrów. Powstanie jego północna część, gdzie S14 krzyżuje się z DK71. Nie będzie południowej części, gdzie planowano zjazd z S14 w przedłużenie al. Włókniarzy. Na razie nie ma planów rozbudowy Włókniarzy, więc tę część inwestycji wykreślono z realizacji.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Na razie nie ma też w planach węzła Teofilów, umożliwiającego zjazd do ul. Szczecińskiej i Aleksandrowa Łódzkiego. Do Szczecińskiej będzie można dojechać z węzła Konstantynów, a do Aleksandrowa z węzła Aleksandrów. Węzły Konstantynów, Retkinia i Lublinek powstaną w pełnej wersji.

Nie jest to ostateczna wersja trasy S14. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że dąży do zbudowania S14 w pełnej wersji. Jest możliwość, że znajdą się pieniądze na węzły Lućmierz i Teofilów. Nieoficjalnie mówi się, że jest 98 proc. szans, że te węzły powstaną w trakcie budowy S14, która ma być otwarta w 2023 roku. Najmniejsze są szanse na połączenie DK91 z A2 i S14 w okolicach Emilii. Gdyby powstał węzeł Lućmierz, to tam, po przejechaniu 6 km, będzie można wjechać z DK91 w S14.

Jeśli nie uda się doprowadzić do budowy dwóch węzłów, to będzie można je dobudować później. Prace byłyby możliwe, gdyby zapadła decyzja o poszerzeniu S14 o trzeci pas. Projekt ekspresówki zakłada taką możliwość, ale GDDKiA nie rezygnuje, aby już teraz zbudować jak najwięcej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Nie wycofujemy się z pełnej wersji S14. Obecnie czynimy wszelkie starania, aby węzły Lućmierz i Teofilów powstały w trakcie realizacji S14 - zapewnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

Przypomnijmy, że okrojenie inwestycji było spowodowane ofertami przetargowymi przekraczającymi budżet na S14. Dopiero w trzecim przetargu wyłoniono wykonawców. Okrojenie inwestycji, nazwane urzędniczo optymalizacją, oznaczało rezygnację z części zaplanowanych węzłów i zjazdów. Była to decyzja kontrowersyjna, ale wiadomo było, że albo S14 powstanie w wersji zoptymalizowanej, albo wcale, a pieniądze przeznaczone pierwotnie na S14 pójdą na inne drogi w kraju. Wybrano okrojoną wersję niż czekanie, czy w przyszłości znajdą się fundusze na pełną wersję S14.

Wczoraj wiceprezydenci Łodzi Tomasz Trela (kandydat Lewicy do sejmu) i Krzysztof Piątkowski (kandydat KO) zapowiedzieli, że po wygranych wyborach doprowadzą do budowy wszystkich węzłów w pełnej formie. Ich zdaniem S14 w obecnej formie będzie pełnić wyłącznie funkcję obwodnicy Łodzi, ale nie będzie służyć łodzianom.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki