Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drożeją masło, jajka, chleb, mąka. Bardzo drogie są warzywa [CENY]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wiele podstawowych artykułów spożywczych jest droższych niż przed rokiem
Wiele podstawowych artykułów spożywczych jest droższych niż przed rokiem Pixabay
Tak źle dawno nie było. Rosną ceny wielu podstawowych artykułów spożywczych. Bardzo drogie są zwłaszcza masło i jajka, mocno zaczynają rosnąć ceny chleba. Najbardziej uderza to w starsze osoby, które nie otrzymują pieniędzy w ramach programów "500+" czy "300+".

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi w ciągu roku najbardziej zdrożały marchew oraz jaka, cebula i masło. Szczególnie szokujący jest wzrost cen marchwi, w lipcu tego roku średnia cena kilograma marchewki w sklepach województwa łódzkiego wyniosła 2,13 zł. W tym roku było to przeciętnie 3,37 zł, co oznacza wzrost aż o 58 proc.

W tym samym czasie (danymi za sierpień Urząd Statystyczny w Łodzi jeszcze nie dysponuje) jajka zdrożały przeciętnie z 51 do 63 groszy za sztukę, a kilogram cebuli aż o 22,7 proc. z 2,42 zł do 2,97 zł. Wzrost ceny paczki masła o wadze 200 gram wyniósł 21,7 proc. O ile w lipcu zeszłego roku za opakowanie masła trzeba było zapłacić przeciętnie 5,51 zł, to w lipcu tego roku już 6,71 zł.

Jajka bardzo zdrożały w ubiegłym roku, gdy okazało się, że w Holandii doszło do ich skażenia fipronilem, czyli środkiem biobójczym. Trzeba było wybić ponad milion kur, zutylizować miliony jaj. Zaczęło ich brakować w całej Europie, ceny bardzo wzrosły. Trzeba było czekać na odbudowę stad.

- Do tego już doszło, ceny u producentów są niskie - usłyszeliśmy na fermie drobiu w powiecie łaskim. - Jaja duże sprzedajemy po ok. 24 grosze za sztukę, a średnie po 14 groszy. Tymczasem w sklepach ceny wynoszą nawet 65 groszy za jajo duże i 60 groszy za średnie. To handel nowoczesny, czyli duże sieci sklepów sztucznie zawyża ceny jaj. Gdy jaja w ubiegłym roku były drogie, marże handlowców spadły. Teraz jaja są tanie, ale sklepy utrzymują wysokie marże.

O ile ceny owoców w tym roku były wyjątkowo niskie i właściciele sadów oraz plantacji bardzo na to narzekali i sprzedawali towar poniżej kosztów produkcji, to z krajowymi warzywami jest odwrotnie. Ceny są znacznie wyższe, z podstawowych warzyw najmniej zdrożały ziemniaki: w lipcu ubiegłego roku ich kilogram kosztował średnio 1,18 zł, teraz cena wynosi 1,36 zł. To wzrost o 15 procent.

Wojciech Muszyński, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Owoców i Warzyw "Cuiavia" wini o to pogodę.

- To wszystko efekt suszy, która wystąpiła w całym kraju - mówi Wojciech Muszyński. - Są gospodarstwa, których właściciele próbowali ratować plony i podlewali warzywa, ale generuje to olbrzymie koszty. Mniej warzyw wyrosło, wiele jest gorszej jakości niż zazwyczaj. Dochodziło też do sytuacji, ze warzywa wyrosły, ale niemal się ugotowały. Nie zawsze tez pomagało podlewanie, gdyż temperatura wody bardzo rosła, zdarzało się, że dochodziła do 50 - 60 stopni.
Sytuacji nie poprawi import warzyw. Susza nie wystąpiła bowiem tylko w Polsce, ale dotknęła niemal całą Europę i świat. Podobnie jest ze zbożem, zbiory w tym roku są niższe i gorszej jakości. Chleb już zaczyna drożeć, bochenek o wadze pół kilograma kosztuje przeciętnie 2,37 zł, o 6,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak zauważa prof. Piotr Krajewski z Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego podwyżki cen żywności są najbardziej dotkliwe dla osób starszych, a także dopiero wchodzących na rynek pracy.

- Ubożsi bardziej odczuwają wzrost cen żywności, w przypadku bogatszych wydatki na żywność stanowią mniejszy procent wydatków - mówi prof. Krajewski. - Osoby starsze i dopiero wchodzące na rynek pracy nie są beneficjentami programów społecznych, a przynajmniej w części program "500+" i pozostałe przyczyniły się do wzrostu cen żywności.

Prof. Krajewski wiąże podwyżki z dobrą koniunkturą w kraju, a także dużym popytem, który ma m.in. związek z programem "500+".

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki