Drugi biurowiec firmy TomTom w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Drugi biurowiec firmy TomTom w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Agnieszka Magnuszewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Drugi biurowiec firmy TomTom w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/22
  przejdź do galerii
  W poniedziałek swój drugi biurowiec otworzyła firma TomTom - producent systemów nawigacyjnych. Nowy biurowiec TomTomu ma pięć pięter i 4 tys. mkw. powierzchni
  Łódzki rynek biurowy uplasował się w tym roku na szóstym miejscu w rankingu rynków regionalnych. Decydowała o tym ilość dostępnej powierzchni biurowej. Jednak pod względem dynamiki wzrostu tych zasobów Łódź wyprzedziła w tym roku Wrocław i Poznań. Po latach zastoju biurowców na łódzkim rynku szybko przybywa. Co ważne, jest na nie ogromny popyt.

  Wczoraj swój drugi łódzki biurowiec o powierzchni 4 tys. mkw. otworzyła firma TomTom, producent systemów nawigacyjnych. Jego pięć pięter jest przeznaczonych tylko dla pracowników firmy. Ostatnie wyłącznie na relaks.

  - Budynek pomieści ok. 400 inżynierów pracujących nad systemami geolokalizacyjnymi, serwisem inteligentnych miast oraz systemami do produkcji map, w tym map dla samochodów przyszłości, które będą się same prowadzić - zapowiada Krzysztof Miksa, dyrektor łódzkiego oddziału firmy TomTom, który w Łodzi zatrudnia już 700 osób.

  Łódź jest na szóstym miastem pod względem ilości powierzchni biurowych

  W jednym biurowcu pracownicy TomTomu nie mogli już się pomieścić, dlatego firma wynajmowała dwa piętra w Orionie i dwa w MediaHubie, jednak w tym drugim miejscu umowa już wygasła. - Stale zatrudniamy. Co roku ponad sto osób znajduje u nas pracę - podkreśla dyrektor Miksa. - W większości szukamy programistów, osób do przetwarzania danych i specjalistów po geografii, znających się na produkcji map.

  Tom Tom wynajmuje w biura w Łodzi

  Jednak z raportu dotyczącego łódzkiego rynku biurowego (przygotowanego przez firmę OPG Property Professionals, Katedrę Inwestycji i Nieruchomości UŁ oraz SKN Real Estate) wynika, że za wzrost popytu na powierzchnię biurową odpowiada głównie rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych. W Łodzi firmy z tego sektora zatrudniają ponad 15 tys. osób, a wkrótce liczba miejsc pracy zwiększy się o kolejne 3 tys. Według autorów raportu , sektor nowoczesnych usług biznesowych potrzebuje aż 40 proc. dostępnej obecnie powierzchni biurowej.

  Łączna powierzchnia biurowa w Łodzi szacowana jest na około 400 tys. mkw. Jednak w najbliższych latach ma się ona powiększyć o 50 proc., czyli o kolejne 200 tys. mkw. - W Łodzi znajduje się w realizacji ponad 167 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej, a łączna planowana podaż na ten rok wyniesie blisko 40 tys. mkw., czyli prawie dwa razy więcej niż w Poznaniu - mówi Andrzej Szczepanik, ekspert ds. analizy rynku w firmie OPG Property Professionals.

  Według Michała Stysia, dyrektora zarządzającego firmą OPG Property Professionals, wzrost podaży powinien zaspokoić popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Łodzi, ale prawdopodobnie spadnie zainteresowanie starszymi biurowcami.

  - Rosnąca podaż powierzchni oraz polaryzacja cen najmu związana z coraz większymi wymaganiami inwestorów, przyniosą wzrost konkurencji na łódzkim rynku biurowym. Już dziś topnieje ilość pustostanów w inwestycjach o najwyższym standardzie kosztem obiektów niższej klasy. Kiedy zaczyna się walka o najemcę, rośnie potrzeba skutecznej komercjalizacji danego obiektu - podkreśla Michał Styś.

  Powierzchnię biurową, która nie została wynajęta w ostatni roku, szacuje się na 34 tys. mkw., co stanowi 8,5 proc. łącznie dostępnej powierzchni biurowej w Łodzi. W budynkach dopiero powstających zarezerwowano już 45 proc. powierzchni, a to bardzo dobry wskaźnik.

  Tom Tom zajmie nowy biurowiec przy Żeromskiego. Do końca roku firma zatrudni 120 osób [ZDJĘCIA]

  Oczywiście najwięcej biurowców powstaje w centrum Łodzi. Jednak autorzy raportu podkreślają, że istotną lokalizacją jest również północno-zachodnia część miasta, a dokładnie tereny wzdłuż ul. Aleksandrowskiej (przemysłowy Teofilów). W Śródmieściu jest aż 200 tys. mkw. powierzchni biurowej. Z tego 49 proc. stanowią biurowce klasy A, 27 proc. biurowce klasy B, 23 proc. biurowce klasy B+ i tylko 1 proc. biurowce klasy B-. Pod względem metrażu powierzchni biurowej na drugim miejscu plasuje się Widzew (80 tys. mkw.). Tu najwięcej jest biurowców klasy A i B. Trzecie miejsce ex æquo zajmują Polesie i Bałuty (po 45 tys. mkw powierzchni biurowej), jednak na Bałutach nie ma biurowców klasy A. Natomiast na Górnej znajduje się tylko 27 tys. mkw. powierzchni biurowej.

  W biurowcu firmy TomTom przy ul. Żeromskiego będzie pracować 400 inżynierów

  Właśnie od lokalizacji biurowców zależą głównie stawki czynszu. W całej Łodzi kształtują się one między 4,5 do 14,7 euro za 1 mkw. za miesiąc. Stawki w samym centrum miasta stawki za powierzchnię klasy A wynoszą od 11 do 14,75 euro, a dla obiektów klasy B - między 4,5 a 8 euro.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzymam kciuki !

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Trzymam kciuki za dalszy rozwój !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ciesze sie i gratuluje inwestycji
  Pozostaje nieutulony w zalu, ze architektonicznie słaba ona jest

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tomasz Błeszyński

  dexter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Nie ma Tomasza Błeszyńskiego, od razu lepszy artykuł.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drugi, ale innej firmy

  A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Właścicielem obu budynków jest firma Agraf.
  TomTom wynajmuje tam biura.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uff

  Kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

  Uff, dzięki za info - zbawiłeś świat. Teraz ludzkość może spokojnie istnieć.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Twoja wypowiedź była zbędna

  Cała twoja osoba jest zbędna. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  W sumie to masz rację. Mogli napisać, że ma 9 pięter, stoi na Złotnie i jest własnością Textilimpexu.
  Co za różnica?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ano wielka

  Janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Fajnie jest mówić, że ma się 7 ferrari, a nie dodać, że z wypożyczalni... taka różnica...

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny