Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie naszych odpadów cz. 2

Redakcja
Z pięciu butelek PET po napojach można wykonać nić, z której powstanie jedna koszulka sportowa. Upcykling głosi, że nadając drugie życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Za recykling uznaje się powtórne wykorzystanie pozyskanych odpadów, które zostają przetworzone, a z uzyskanego w ten sposób materiału stworzony zostaje nowy produkt. Recykling pozwala na zmniejszenie wykorzystywania złóż i zasobów naturalnych oraz na znacznie ograniczenie ilości odpadów nieprzetworzonych.

Powtórnie wykorzystane lub przetworzone odpady są coraz częściej wykorzystywane w produkcji przedmiotów codziennego użytku, takich jak papier toaletowy, doniczki, torebki na zakupy, meble, a nawet ubrania. Poniżej podamy kilka - mniej oczywistych - przykładów takich zastosowań.

Papier

Z odzyskanego papieru (makulatury) można wytworzyć ponad 5 tysięcy typów (rodzajów) produktów codziennego użytku. Oprócz papieru do pisania czy serwetek mogą to być: taśmy maskujące/ochraniające, klosze oświetleniowe, bandaże, maseczki ochronne, fartuchy szpitalne, filtry do kawy, abażury, doniczki i podstawki, opakowania do jajek.

Szkło
Jak już podaliśmy w poprzednim odcinku naszego cyklu, szkło może być poddawane procesowi recyklingu praktycznie bez końca. Z 90 procent odzyskanego szkła można wytworzyć kolejne butelki i słoiki. Jakie inne produkty powstają z odzyskanego szkła? Najbardziej popularne zastosowania to: wszelkiego rodzaju pojemniki szklane, kafelki kuchenne, blaty kuchenne, izolacje ścian.

Plastik

Recykling wyrobów plastikowych jest bardzo istotny ze względu na długi czas ich biodegradacji. Mogą one zalegać na składowiskach nawet przez kilkaset lat. Z plastiku (PET lub HDPE) poddanego recyklingowi można uzyskać m.in.: butelki, długopisy, folie, ekrany akustyczne, meble ogrodowe, oleje opałowe, panele ogrodzeniowe, płyty termoizolacyjne, powłokę na tekturę falistą, ramy okienne, ubrania (np. kurtki polarowe), słupki drogowe, zabawki.

Z 5 butelek PET po napojach można wykonać nić, z której powstanie jedna koszulka sportowa. Z 25 buletek PET da się wytworzyć kurtkę polarową. Z zużytych torebek plastikowych może powstać wypełnienie izolacyjne stosowane w kurtkach zimowych czy też śpiworach.

Odpady organiczne

Jeśli masz przydomowy ogródek, zakup kompostownik (z drewna lub z tworzywa sztucznego) i staraj się skladować w nim odpady spożywcze. Odpasy przetworzone w kompost mogą posłużyć do nawożenia grządek i rabat. Kompostowane odpady pomagają użyźnić glebę, podnoszą jej odporność na wysychanie i redukują konieczność dodatkowego stosowania wody, nawozów, czy pestycydów;

Upcykling, czyli kreatywne przetwarzanie

Koncepcja upcyklingu pochodzi z 1999 roku. Główne założenie upcyklingu głosi, że dając nowe życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego zastosowania - na przykład zwiększając ich funkcjonalność czy też nadając całkowicie nową wartość estetyczną.

Upcykling to głównie domena designerów i artystów. Coraz częściej ich dzieła zyskują status sztuki użytkowej. Przykłady? Meble ze zużytych palet i pralek, torby z bannerów reklamowych, biżuteria z kapsli po piwie. Wyroby te, czy raczej wytwory ludzkiej wyobraźni mają coraz więcej zwolenników, którzy są gotowi zapłacić za nie więcej niż za standardowy towar z masowej produkcji. W internecie powstały już specjalistyczne fora i portale łączące osoby, które chcą pozbyć się surowców z tymi, którzy chcą je kreatywnie wykorzystać.

Ponowne wykorzystanie tekstyliów

Przykładem wyjątkowo korzystnego recyklingu jest przetwarzanie tekstyliów. Praktyka pokazała, że połowę tekstyliów (odzieży) można odzyskać, zaś drugą połowę powtórnie przetworzyć. Na przykład dzierganą lub tkaną wełnę można ponownie wykorzystać w tkaninach izolacyjnych stosowanych w samochodach (w charakterze wypełniaczy siedzeń) oraz tych nadających odpowiednie brzmienie… kolumnom głośnikowym.

Z kolei z bawełny i jedwabiu można stworzyć papier bardzo wysokiej jakości. Na tyle wysokiej, że nadaje się do drukowania na nim... banknotów. Zużyte tekstylia przetwarza się także na ściereczki do wycierania lub polerowania. Cenne są również sztuczne surowce odpadowe z przemysłu włókienniczego, takie jak poliester, akryl, poliamid i polipropylen.

Według wyliczeń naukowców z uniwersytetu w Kopenhadze, ponowne wykorzystanie 1 kilograma tekstyliów może zredukować: o 3,6 kg emisję dwutlenku węgla, zużycie wody o 6 tys. litrów, z także zmniejszyć dodawanie do gleby: nawozów - o 0,3 kg oraz pestycydów - o 0,2 kg.

Co można odzyskać z miliona starych i zepsutych komórek

Recykling sprzętu elektronicznego radykalnie zmniejsza zużycie zasobów naturalnych i energii. Produkty elektroniczne złożone są głównie z metali (stali oraz metali rzadkich), plastiku i szkła. Z 1 miliona telefonów komórkowych można uzyskać około 16 ton miedzi, 350 kilogramów srebra, 34 kilogramy złota oraz 15 kilogramów palladu. Przetworzenie 1 miliona laptopów pozwala natomiast zaoszczędzić energię elektryczną równą przeciętnemu rocznemu zużyciu ok. 3500 gospodarstw domowych.

Akcja segregacja. Kampania społeczna dotycząca gospodarki odpadami i sposobom zapobiegania ich powstawaniu. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 125.340 zł, kwota dotacji 112.806 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki