Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drummond Gardens - jedne z najpiękniejsze ogrody świata! Są dumą Szkotów

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
To podobno jedne z najpiękniejszych ogrodów. Nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Europie, a może i na świecie. Szkoci są z nich dumni.

Drummond Gardens znajdują się w Szkocji. Stanowią własność rodziny Drummond, która udostępnia je do zwiedzania turystom. Sama mieszka w zamku przy ogrodzie. Jego jednak nie można zwiedzać o czym informuje duża tabliczka z napisem: teren prywatny.

Ogrody znajdują się blisko drogi Stirling-Perth. Ich historia i stojącego tu zamku sięga końca XV wieku. W 1478 roku John Drummond, 1 Lord Drummond zbudował tu wieżę, która pełniła funkcje mieszkalne, ale również obronne. Od tego czasu zamek był systematycznie rozbudowywany. Tak było do końca XIX wieku. Właściciele pałacu Drummondowie a początku XVII wieku uzyskali tytuł hrabiów. Ważną postacią w tej rodzinie był lord Earl. Uchodził za zaufanego człowieka między innymi króla Jakuba VI i jego następcy Karola I. Posiadająca wysoką pozycję rodzina Drummond rozbudowywała zamek, a także ogród.

Pierwszy jego projekt sporządził w pierwszej połowie XVII wieku John Mylne. Potem hrabiowie Drumnond zatrudnili młodego ogrodnika Johna Reida. Z czasem stał się słynny w całej Europie. W 1683 roku wydał pierwszy poradnik ogrodniczy. Ogrody i zamek były przebudowywane, ale największe związane z tym prace wykonano w pierwszej połowie XIX wieku.

Koncepcję przebudowy zamku Drummond stworzył architekt Charles Barry, ogrodem zajął się Lewis Kennedy. Zbudowano na przykład tarasy na mur włoski, postawiono niewysokie murki dzielące poszczególne części ogrodu. Tak powstał regularny ogród w typie francuskim, który zaczęto podziwiać w całym królestwie brytyjskim. Prace przy przebudowie ogrodu i zamku zakończono w 1841 roku, a już rok po tym posiadłość Drummondów odwiedziła królowa Wiktoria z księciem Albertem. Para królewska zachwyciła się ogrodem.
- Bardzo piękny, w starym francuskim stylu! - miała powiedzieć królowa Wiktoria. Potem posadziła buki, które można podziwiać do dziś.

Złe czasy dla ogrodu nadeszły podczas II wojny światowej. Zarósł, brakowało pieniędzy na jego pielęgnację. Z czasem ogród odzyskał dawny blask, a od 1978 roku ogród i pałac są traktowane jako narodowe dziedzictwo szkockie. W pałacu nadal mieszkają Drummondowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki