MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drzewa w parku Sienkiewicza uschną? Stowarzyszenie Tak dla Łodzi przypisuje winę pracom remontowym

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Wideo
od 16 lat
Stowarzyszenie „Tak dla Łodzi” chce wstrzymania remontu zabytkowego parku im. Sienkiewicza. Zdaniem protestujących, głębokie wykopy niszczą korzenie drzew. A to sprawi, że drzewa uschną.

Kilkanaście osób z ustami zaklejonymi papierowymi liśćmi pojawiło się wczoraj po południu w rewitalizowanym parku im. Sienkiewicza w Łodzi. Trzymali zdjęcia drzew, które mogły zostać uszkodzone w czasie remontu parku.

Protest zorganizowało stowarzyszenie „Tak dla Łodzi”. Wcześniej jego członkowie długo śledzili i fotografowali prowadzone prace. Zdaniem stowarzyszenia, przy okazji prac koparki tworzące wykopy uszkodziły systemy korzeniowe wielu drzew.

- Najbardziej ucierpiał szpaler wzdłuż płotu od strony ul. Sienkiewicza - mówi Daniel Walczak z „Tak dla Łodzi”. Tuż przy nich biegł głęboki na dwa metry wykop. Jestem przekonany, że za dwa, trzy lata te drzewa uschną - dodaje łodzianin.

Członkowie stowarzyszenia zwracają uwagę, że w parku pracuje ciężki sprzęt, m.in. koparki i ciągniki.

- Tymczasem decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków prace w bezpośrednim sąsiedztwie drzew miały być prowadzone ręcznie - przypomina Daniel Walczak.

Stowarzyszenie zwraca też uwagę na inne elementy rewitalizacji parku: wykładane płytami chodnikowymi szerokie alejki, które mogą utrudnić dopływ wody do korzeni i przenoszenie placu zabaw.

- Chcemy, żeby prowadzone w ten sposób prace zostały wstrzymane - mówi Daniel Walczak. Jego zdaniem, park był w dobrym stanie i nie potrzebował tak dużego zakresu prac.

Urzędnicy zapewniają, że roboty w parku prowadzone są z należytą starannością i pod nadzorem konserwatora.

- Wszelkie prace wykonywane są z dbałością o stan drzew #- twierdzi biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi. - W ramach prowadzonych prac stworzono system nawadniania, wykonano prace związane z instalacjami energetycznymi oraz przyłączem wody do fontanny. Podczas tych prac zlokalizowano pod ziemią obumarłe bryły korzeniowe ściętych kiedyś drzew - tłumaczą urzędnicy.

Kto ma rację? O tym przekonamy się za kilka lat. Marek Kubacki z łódzkiej firmy Chirurgia Drzew tłumaczy, że tego typu prace powodują... stres drzew.

- Prace przy systemie korzeniowym są dla drzew bardzo stresogenne. I mają długofalowy wpływ na drzewa - mówi Marek Kubacki. I dodaje, że nawet sześć, siedem lat po remoncie drogi lub kanalizacji sąsiednie drzewa mogą uschnąć. - W tym roku wpływ prac może dodatkowo pogorszyć susza - mówi specjalista.

Wpisany do rejestru zabytków park im. Sienkiewicza jest remontowany od jesieni. Prace prowadzi łódzka firma KTU Zieleń, kosztują ok. 9,5 mln zł.

Wyremontowana została już fontanna. Będą dwa place zabaw i nowe alejki, pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci, posadzone będą 43 nowe drzewa. Prace mają zakończyć się 15 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki