Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dublerzy na egzaminie z języka polskiego. Sąd skazał dwóch przybyszów z Turcji. Popełnili przestępstwo podczas egzaminu z języka polskiego.

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
W akcji przeciw przybyszom z Turcji, którzy zostali skazani przez sąd, zasłużyła się Straż Graniczna.
W akcji przeciw przybyszom z Turcji, którzy zostali skazani przez sąd, zasłużyła się Straż Graniczna. Straż Graniczna/archiwum
Na ograniczenie wolności, prace społeczne i dotkliwe kary finansowe Sąd Rejonowy Łódź – Śródmieście skazał dwóch 41-letnich Turków, którzy podczas zdawania egzaminu z języka polskiego, niezbędnego do uzyskania obywatelstwa polskiego, posłużyli się… dublerami.

Zaczęło się od akcji funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy działając z upoważnienia Prokuratury Rejonowej Łódź Polesie zapukali w Łodzi do mieszkań dwóch przybyszów z Turcji, którzy zdążyli uzyskać polskie obywatelstwo. Niestety, z tej okazji popełnili przestępstwo. Posłużyli się dublerami, których nie udało się ustalić.

Dublerzy na egzaminie z języka polskiego

- Zatrzymanych 41-latków podejrzewa się – informowały wtedy służby prasowe Straży Granicznej - że na jednym z etapów ubiegania się o obywatelstwo polskie, jakim jest uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu z języka polskiego przed komisją egzaminacyjną, wykorzystali tzw. dublerów, czyli osoby, które za określoną korzyść majątkową, legitymując się przed komisją egzaminacyjną podrobionymi dokumentami tożsamości z danymi osobowymi obywateli Turcji, zdali ten egzamin za nich, ułatwiając im w ten sposób otrzymanie obywatelstwa naszego kraju. Po zatrzymaniu mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa - podstępnego wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, używanie dokumentów poświadczających nieprawdę oraz podrabianie lub przerabianie dokumentu i używanie takiego dokumentu jako autentycznego. 

Skazani na ograniczenie wolności i prace społeczne

Tak spreparowane dokumenty trafiły do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, który przyznaje polskie obywatelstwo. W sprawie tej nie było wniosków o areszt. Prokurator zastosował wobec obu podejrzanych tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zatrzymania paszportów, zakazu opuszczania kraju i zabezpieczeń majątkowych w wysokości 5 i 17 tys. zł. Ponadto ponownie zostaną zbadane przesłanki dotyczące uznania 41-latków za obywateli polskich.

Śledczy sporządzili akt oskarżenia, który trafił do Sądu Rejonowego w Łodzi. Jak nas poinformował prokurator Tomasz Szczepanek z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, podczas zatrzymania jeden z oskarżonych miał przy sobie ziele konopi indyjskich, z których wyrabiana jest marihuana. Dlatego wyroki wobec nich nie są takie same. Zostali oni skazani na dwa lata oraz rok i osiem miesięcy ograniczenia wolności. W tym czasie będą musieli wykonywać prace społeczne w wymiarze 40 godzin na miesiąc. Ponadto każdy z nich będzie musiał uiścić tzw. świadczenie pieniężne w wysokości 4 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki