Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duchy Teatru zaśpiewają na scenie łódzkiego „Pinokia”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Piotr Osak, Marta Magalska i Łukasz Bzura przywołują na scenę „Pinokia” Duchy Teatru
Piotr Osak, Marta Magalska i Łukasz Bzura przywołują na scenę „Pinokia” Duchy Teatru Dariusz Pawłowski
Łódzki Teatr Pinokio rozpocznie nowy sezon artystyczny niecodziennym koncertem. Zostaną w nim przywołane Duchy Teatru. Także te, które powoli odchodzą w niepamięć.

Projekt „Duchy Teatru” realizowany jest w ramach programu „Kultura w sieci” i jego bohaterami są tacy reprezentanci teatralnego, magicznego, ulotnego świata, jak znany aktor, stary reżyser, poirytowana garderobiana, zapomniana perukarka, opuszczony kurtyniarz, wyrywna adeptka czy zniesmaczona bufetowa. Całość ma formę albumu muzycznego, którego już od wtorku 18 sierpnia można posłuchać na portalu streamingowym Spotify. Na scenie „Pinokia” materiał będzie można usłyszeć 18 września.

- W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy aktorzy Teatru Pinokio, a także łódzcy muzycy i realizatorzy, album powstał też w łódzkim studio - podkreśla Łukasz Bzura, pełnomocnik dyrektora teatru. - To w mojej ocenie pełnowartościowy, zaskakujący, wyjątkowy produkt.

Autorką idei i tekstów do „Duchów Teatru” jest Agnieszka Jun, natomiast muzyki i aranżacji - aktor Teatru „Pinokio”, Piotr Osak. Wspólnie stworzyli kilkanaście piosenek, wykonywanych przez teatralne „duchy”. Oprawą wizualną zajęła się Justyna Bernadetta Banasiak.

- Chcieliśmy dać głos tym wszystkim pracownikom teatru, którzy nie są widoczni na scenie - wyjaśnia Marta Magalska, koordynatorka przedsięwzięcia i współautorka jego koncepcji. - Poza tym hasłem przewodnim naszego działania jest „Liczy się zespół” i chcieliśmy dać możliwość wszystkim aktorom zespołu, żeby wzięli w nim udział. A warto podkreślić, że to znakomicie śpiewająca grupa aktorów.

Tworząc piosenki, autorzy sięgnęli do różnych gatunków muzycznych - od jazzu i bluesa, przez latino, country, soul, po piosenkę aktorską i śpiew chóralny.

- Starałem się dopasować do każdej postaci odpowiednią muzykę i jej charakter - dodaje Piotr Osak. - Dla mnie to była nie tylko piękna praca, ale również spełnianie swoich muzycznych marzeń.

Koncert będzie miał swoją sceniczną premierę ze wszystkimi ograniczeniami związanymi z sytuacją epidemiologiczną. Wstęp będzie bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona i należy wcześniej zgłosić się do „Pinokia” po wejściówkę. Informacje w tej sprawie pojawią się na początku wcześniej. Już teraz zaś efekt pracy artystów można usłyszeć na wspomnianej platformie Spotify oraz na profilu teatru na Facebooku oraz YouTube’ie. „Duchom Teatru” towarzyszą również materiały edukacyjne: e-book czy słownik pojęć użytych w piosenkach.

- Pragniemy poprzez międzypokoleniową zabawę zapoznać dzieci, młodzież i dorosłych z zawodami teatralnymi, już nierzadko odchodzącymi w przeszłość, ale i wyjaśnić wiele pojęć, jak co to znaczy wieść prym, być z czymś za pan brat, czym jest dusza - podsumowuje Marta Magalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki