Duma Przedsiębiorcy: Studio Technik Cyfrowych K. Tomaszewski

  Duma Przedsiębiorcy: Studio Technik Cyfrowych K. Tomaszewski

  Anna Gronczewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Model samolotu może unosić się na wysokość 300 m i robić zdjęcia bardzo dobrej jakości
  1/2
  przejdź do galerii

  Model samolotu może unosić się na wysokość 300 m i robić zdjęcia bardzo dobrej jakości ©Krzysztof Szymczak

  Krzysztof Tomaszewski z zawodu jest fotografem. Już ponad trzydzieści lat temu postanowił pracować na własną rękę. Dziś nadal prowadzi firmę - jedną z niewielu w kraju, która specjalizuje się w wielkoformatowych reklamach i filmach reklamowych z lotniczymi zdjęciami.
  Pan Krzysztof prowadzi w Łodzi Studio Technik Cyfrowych, ma drukarnię. Z dumą podkreśla, że to rodzinna firma. - Pracuje w niej Wojtek, jeden z moich synów oraz żona Bogumiła - wyjaśnia. - Drugi syn Karol jest związany z dużą grupą ubezpieczeniową.

  Firma pana Krzysztofa zajmuje się realizacją reklam, ale głównie na dużych powierzchniach. A więc na plakatach, banerach, siatkach, ale są to też nadruki na szkle, pcv, aluminium.
  - Nasze wydruki mogą być reklamami, ale nie tylko - mówi pan Krzysztof. - Stanowią także element wystroju wnętrz. Na przykład wydruki na szkle mogą stanowić wyposażenie wnętrza mieszkania, być dekoracją mebli.

  Przygoda z biznesem rodziny Tomaszewskich rozpoczęła się w 1978 roku. Pan Krzysztof pracował na Politechnice Łódzkiej, był tam pracownikiem technicznym. Postanowił odejść z uczelni i zacząć pracę na własną rękę. Założył zakład fotograficzny. Mieścił się on na rogu ul. Abramowskiego i Kilińskiego w Łodzi.

  - Moi rodzice nie mieli żadnego doświadczenia biznesowego - opowiada Krzysztof Tomaszewski. - Decydując się na własną firmę sporo ryzykowałem, zwłaszcza że były to inne czasy. Na początku korzystałem z rad mojej cioci i wujka, którzy jeszcze przed drugą wojną światową mieli własne firmy. Przekazali mi wiedzę o pewnych mechanizmach rządzących biznesem, choć oni działali w zupełnie innych realiach.

  Krzysztof Tomaszewski zakład prowadził z bratem Edwardem. Wspomina, że jednym z motywów, by założyć firmę, była chęć realizacji swojej pasji. A był nią film animowany. Pierwsze filmy, kukiełkowe i rysunkowe, zaczął kręcić dla siebie, gdy miał 17-18 lat.

  - Firma miała mi pomóc w realizacji tej pasji, a okazało się, że prowadzenie własnego biznesu jest tak absorbujące, że nie miałem wcale czasu zajmować się filmem animowanym - śmieje się pan Krzysztof. - Mam nadzieję, że teraz uda mi się nim zająć - dodaje.

  Zakład fotograficzny Tomaszewskich należał do najlepszych w Łodzi. Interes rozwijał się dobrze. Z czasem zaczęli też otwierać sklepy fotograficzne. Mieli też hurtownię. Jednak zmieniały się czasy - rozpoczynała się era fotografii cyfrowej. - Doszliśmy razem z bratem do wniosku, że z jednej firmy dwóch rodzin nie utrzymamy - mówi Krzysztof Tomaszewski. - Rozdzieliliśmy się. Ale dalej utrzymujemy dobre kontakty i współpracujemy.

  Wydzielenie firm nastąpiło w 2002 roku. Tak więc Edward Tomaszewski prowadzi dziś hurtownię fotograficzną. Krzysztof skoncentrował się na reklamie i wydrukach. Pan Krzysztof postanowił też wykorzystać pasję syna Wojciecha, absolwenta Politechniki Łódzkiej. Wojtek miał dziesięć lat, gdy zainteresował się modelarstwem. Należał do Areo-klubu Łódzkiego.

  Konstruował samoloty. Dla rodzinnej firmy skonstruował specjalny model, nazywany dronem, który unosi w górę kamerę i umożliwia robienie znakomitych zdjęć lotniczych. Wojciech Tomaszewski pracował nad nim dwa lata. - Ma więcej elektroniki niż niejeden samochód - zaznacza. Ma m.in. zamontowany GPS, barometr, kompas. Może unosić się nawet na wysokość 300 metrów i robić zdjęcia bardzo dobrej jakości. Zdjęcia wykonane przez tę maszynę wykorzystuje się w filmach reklamowych wykonywanych przez Studio Technik Cyfrowych. Na przykład niedawno przygotowywali zdjęcia lotnicze dla ekipy kręcącej film dla Discovery.

  Krzysztof Tomaszewski mówi, że kiedyś w jego branży można było dokładnie planować na rok wprzód. Teraz rozwój technologii sprawia, że o takich planach nie ma mowy. Największym marzeniem jest, by firma się rozwijała. - Mamy świetną załogę, zaangażowaną w sprawy firmy. Oni lubią się wzajemnie, lubią pracować i znają swoją wartość. To wielki kapitał - zapewnia Krzysztof Tomaszewski.

  ***

  Akcja Duma Przedsiębiorcy

  Co tydzień będziemy prezentować historię przedsiębiorców z naszego regionu. Mamy nadzieję, że ich przykład pokaże, że warto podjąć wyzwanie i że przy odrobinie wsparcia i dobrym przygotowaniu każdemu może się udać. Cykl jest elementem akcji Idea Banku, który postanowił udokumentować i wypromować działalność dziesiątek małych polskich firm, które odniosły sukces. Na wsparcie promocyjne może liczyć około 100 firm z całej Polski. Więcej informacji o akcji na stronie: http://www.ideabank.pl/duma-przedsiebiorcy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny