Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dumni z zalewajki! Powstanie szlak lokali serwujących tę słynną łódzką zupę - ich znakiem będzie jednorożec w garze

Piotr Jach
Piotr Jach
Zalewajka jest od 2009 r. oficjalnym łódzkim produktem regionalnym.
Zalewajka jest od 2009 r. oficjalnym łódzkim produktem regionalnym. Piotr Jach
Zalewajka, królowa łódzkich zup, doczeka się należnego jej uznania. Autorki popularnego bloga Jemy w Łodzi poświęconego łódzkiej gastronomii i twórczynie festiwali kulinarnych inicjują akcję „Dumni z zalewajki!”.

– Na nowo odkrywamy zupę, którą jest symbolem łódzkiej kuchni i naszym lokalnym powodem do dumy. Będziemy o niej mówić przez cały marzec, a zaczniemy od stworzenia Łódzkiego Szlaku Zalewajki. – opowiada pomysłodawczyni, Agata Zarębska z Jemy w Łodzi. Pomysł wsparło Łódzkie Centrum Wydarzeń, włączając akcję do swojego programu wydarzeń kulinarnych 2021 r.

Trasa obejmować będzie ponad 20 lokali serwujących zalewajkę w ich własnym autorskim wydaniu. W tym bowiem tkwi m.in. urok tej potrawy, że bazując na ziemniakach i żurku na żytnim zakwasie, występuje w dziesiątkach różnorodnych wersji. W odróżnieniu od festiwali kulinarnych, Łódzki Szlak Zalewajki powstanie na bazie restauracji, które mają ją w swoim menu na stałe. Lokale te zostaną specjalnie oznakowane – jednorożcem w garze zalewajki, jak na plakacie akcji, którego autorem jest łódzki grafik Igor Jankowski. Mapa szlaku znajdzie się na portalu jemywlodzi.pl, gdzie będzie także galeria zdjęć, historia zupy, a wkrótce także e-book z przepisami na zalewajkę szefów kuchni najlepszych łódzkich restauracji. Trafi do niej też specjał Sebastiana Spychały, szefa kuchni i współwłaściciela restauracji Piwnica Łódzka, słynącej m.in. z zalewajki.

– To zupa o różnych obliczach. Podajemy ją zarówno w stylu fine dining, takim bardziej okazałym, jak i bardziej klasycznym. Obie wersje bazują na tych samych składnikach, jakimi są ziemniaki i żur, ale ta wystawniejsza jest bogatsza o dodatki takie jak boczek i podgrzybki, jest także trochę wymyślniej serwowana – mówi kucharz. – Zalewajka, choć wywodzi się z kręgów robotniczych, może być też zupą wykwintną. Wszystko zależy od stosowanych technik. W domowych warunkach tę łatwą w przygotowaniu zupę podawano zarówno na ciepło, jak i na zimno, na śniadania i na kolacje.

W ramach akcji „Dumni z zalewajki!” odbędą się specjalne wydarzenia. Już w następny weekend (13-14 marca) zalewajką z mostkiem wołowym i kiełbasą częstować będzie restauracja Veranda (ul. Piotrkowska 77) – prosto z kociołka w cenie 11 zł za porcję. 15 marca w studio kulinarnym Book & Cook odbędzie się transmitowany na żywo w internecie pokaz gotowania na żywo legendarnej zalewajki z nieistniejącej już restauracji Lokal. Zupę przygotuje ostatni szef jej kuchni Kamil Tuliński, a pomagać mu będzie prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która objęła akcję swym patronatem. Zupę można będzie kupić na wynos w Off Piotrkowska Center.

Zalewajka

Królowa łódzkich stołów, której historia sięga XIX wieku. Swoją nazwę wzięła od sposobu przyrządzania, który polega na gotowaniu ziemniaków z przyprawami, a następnie zalaniu całości żurem. Tradycyjnie dodawano do niej cebulę, czosnek, sól i pieprz, czasem także marchew i grzyby, a w dni świąteczne oraz w bogatszych domach zalewajka była podawana z zasmażką lub skwarkami ze słoniny. Z czasem skwarki zaczęto zastępować wędzonym boczkiem lub kiełbasą i to właśnie w takiej wersji zupa znana jest do dziś. Obecnie zalewajkę często gotuję się z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, a czasami bulionu warzywnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dumni z zalewajki! Powstanie szlak lokali serwujących tę słynną łódzką zupę - ich znakiem będzie jednorożec w garze - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki