Duże sukcesy wynalazców z Politechniki Łódzkiej

  Duże sukcesy wynalazców z Politechniki Łódzkiej

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyłoniło laureatów programu "Lider" i przyznało dotacje na prowadzenie badań wartości ok. miliona złotych każde. "Liderzy" mają poniżej 35 lat. Troje na 41 młodych naukowców reprezentuje Politechnikę Łódzką.
  Duże sukcesy wynalazców z Politechniki Łódzkiej
  Łącznie prof. Barbara Kudrycka, szefowa MNiSW, przyznała 43 mln zł.

  - To najlepsi z najlepszych - mówiła Kudrycka o "liderach". - Uzyskane granty pozwolą im na przyspieszenie prac badawczych, przygotowanie wdrożenia innowacyjnych technologii i rozwiązań w gospodarce i dobrą współpracę z partnerami z biznesu. To też ogromna szansa dla polskiej nauki, która wzbogaci się o nowe koncepcje i wzmocni swoją pozycję oraz konkurencyjność w Europie i świecie.

  Największą dotację spośród badaczy z Politechniki Łódzkiej zdobyła dr Dorota Bociąga - aż 1,199 mln zł na projekt "MOdified BIOmaterials - MEDicine future". Badaczka interesuje się technologiami pozwalającymi tworzyć przyjazne dla pacjenta implanty, była już uczestniczką ministerialnego programu Top 500 Innovators, w którym wybrani naukowcy z polskich uczelni przyglądają się współpracy uczelni z biznesem w najlepszych ośrodkach akademickich świata - jak Stanford University, University of California w Berkeley i University of Cambridge.


  Udział w Top 500 Innovators ma w życiorysie także dr Kamil Grabowski, kolejny "Lider" z 1,195 mln zł na projekt "Biometryczny system uwierzytelniania pozytywnego dla scenariuszy niekooperacyjnych". Systemy biometryczne służą do identyfikowania osoby na podstawie jej unikalnych cech, dr Grabowski ma już spore doświadczenie w pracach, które zbliżają zastąpienie dowodu przez analizę tęczówki oka.

  Trzeci z nagrodzonych "liderów" z PŁ to dr Michał Frydrysiak, który zdobył 718 tys. zł na projekt "Tekstroniczny system do ochrony ludzi starszych". Tekstronika to połączenie włókiennictwa z wiedzą i elektroniką. Dr Frydrysiak ma już na koncie m.in. prace nad "elektroniczną skarpetą", po której założeniu pacjent szybciej wraca do zdrowia dzięki wbudowanym w skarpetę elektrodom.

  Oczywiście, "liderzy", docenieni przez prof. Kudrycką to nie jedyni młodzi wynalazcy z PŁ. Także tekstroniki dotyczyła praca magisterska Pawła Kubiaka, który zaproponował w niej nową metodę ochrony samochodu przed kradzieżą. Pojazd "rozpoznaje", czy usiadł w nim jego właściciel lub osoba przez niego upoważniona - na podstawie masy ciała i jego sylwetki. Służą do tego włókniste czujniki umieszczone w fotelu kierowcy. Dzięki nim auto tworzy i "zapamiętuje" mapę ciała.

  Praca Kubiaka zdobyła nagrodę w rozstrzygniętym wiosną konkursie "Młodzi Innowacyjni 2013" organizowanym co roku przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo