Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

DVB-T2 HEVC w Polsce - od kiedy zmiany w telewizji? Te osoby będą musiały wymienić telewizor

Michał Sierek
W 2022 roku w Polsce zostanie wprowadzony nowy standard nadawania telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Niestety telewizory do niego nieprzystosowane nie będą mogły odbierać w ten sposób telewizji. Co musisz wiedzieć o zmianach, które nastąpią już za kilka miesięcy?Sprawdź ▶▶
W 2022 roku w Polsce zostanie wprowadzony nowy standard nadawania telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Niestety telewizory do niego nieprzystosowane nie będą mogły odbierać w ten sposób telewizji. Co musisz wiedzieć o zmianach, które nastąpią już za kilka miesięcy?Sprawdź ▶▶ Archiwum Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Za kilka miesięcy w Polsce wprowadzony zostanie nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej - DVB-T2/HEVC. Na czym polega ta zmiana, kiedy zostanie wprowadzona w Twoim województwie i czy będziesz musiał wymienić telewizor lub dokupić tuner? W materiale znajdziesz najważniejsze informacje. Od 20 września trwa kampania, która ma na celu informować o zmianach, które niebawem zajdą.

Na początek. DVB-T2/HEVC - o co chodzi?

DVB-T2/HEVC - to po prostu standard nadawania telewizji naziemnej. Za kilka miesięcy stanie się on jedynym standardem nadawania takiej telewizji w Polsce (zastąpi starszy DVB-T). A to oznacza, że do odbierania TV w ten sposób, będziesz potrzebować urządzenia obsługującego DVB-T2/HEVC. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy.

  • Uwaga - planowane zmiany dotyczą tylko telewizji naziemnej. Jeśli dobierasz telewizję poprzez sieć kablową, czy satelitarną, to dla Ciebie nic się nie zmienia

DVB-T2/HEVC w Polsce - od kiedy

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Telewizja naziemna po nowemu. Czy musisz wymieniać telewizor?

Niestety, jeśli Twój telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC, to stracisz możliwość odbierania telewizji naziemnej po wprowadzeniu zmian. Pozostanie zakup odbiornika, który obsługuje ten standard, albo tunera. W przypadku telewizorów przystosowanych do nowego standardu, konieczne będzie jedynie ponowne wyszukanie kanałów w menu.

Czy Twój telewizor spełnia te wymagania? Sprawdzisz to w specyfikacji, którą dostałeś wraz z telewizorem. Jeśli jej nie zachowałeś, szukaj odpowiednich informacji na stronie producenta. Odbiornik może też pokazywać opcję DVB-T2/HEVC w menu.

Jeśli będziesz musiał nabyć nowy telewizor - dobrze przyjrzyj się specyfikacji. Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy w ramach kampanii informacyjnej radzi, by dobrze sprawdzić, czy nowy odbiornik spełnia standardy DVB-T2/HEVC. Nawet telewizor, który wygląda na nowy może nie obsługiwać tego formatu.

Po co ta zmiana?

Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: DVB-T2 HEVC w Polsce - od kiedy zmiany w telewizji? Te osoby będą musiały wymienić telewizor - Express Bydgoski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki