Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dwa pokoje" Ambroziaka

dp
Kadr z filmu "Pokój", animacja
Kadr z filmu "Pokój", animacja Grzegorz Stępniak
Instalacja dźwiękowo-rzeźbiarska i film animowany składają się na wystawę "Dwa pokoje" Sylwestra Ambroziaka. Ekspozycję można oglądać do 12 lutego w Galerii Bałuckiej w Łodzi (Stary Rynek 2).

Sylwester Ambroziak (ur. 1964 w Łowiczu). Studia w latach 1983-1989 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Rysunek w pracowni prof. Mariana Czapli. Dyplom zatytułowany "Kuszenie św. Antoniego" autor obronił w 1989 roku u prof. Grzegorza Kowalskiego. Artysta zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym.

W latach 1993-1994 otrzymywał stypendium Fundacji Kultury, a w latach 2004-2005 Stypendium Kulczyk Foundation. Trzykrotnie nominowany do nagrody "Paszporty Polityki" (1994, 1999, 2008). Miał ponad 70 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Okręgowego w Bielsku-Białej, Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu, Kunsthalle Exnergasse w Wiedniu, Kunstbahnhof w Herrnhut (Niemcy).

- Inspiracją do powstania multimedialnej instalacji rzeźbiarskiej "Pokój" (animacja, rzeźba, dźwięk_ jest problem opuszczenia, samotności i utraty więzi rodzinnej, spowodowany powiększającą się liczbą tzw. "eurosierot", czyli dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w wyniku migracji zarobkowych. Budzący skojarzenia z formą embrionalną kształt postaci pozwala jednak uogólnić doświadczenie opuszczenia, dotyczące tego konkretnego procesu społecznego, jako wariant opuszczenia dzieci w ogóle, cechujący cywilizację zachodnioeuropejską. Dotyczy on kwestionowania roli rodziny jako prymarnego kontekstu dla wzrastania i rozwoju człowieka, które skutkować musi w przyszłości rosnącym poczuciem jego wykorzenienia, tak z rodziny, jak - wbrew rachubom - z form odpowiedzialnego współżycia społecznego. Przesłanie projektu podkreśla zarówno jego forma, jak i ekspozycja - wyjaśnia Sylwester Ambroziak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki