Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie łódzkie perły zabytkami

Wiesław Pierzchała
Kamienica Brautigama z 1912 roku przy al. Kościuszki 53
Kamienica Brautigama z 1912 roku przy al. Kościuszki 53 Artur Kostkowski
Na mapie łódzkich zabytków przybędą dwa stylowe, okazałe budynki. Kamienicę Henryka Brautigama z 1912 r. przy al. Kościuszki 53 już wpisano do rejestru zabytków, a narożna kamienica zbudowana w latach 1928-30 dla fabrykantów Jakuba Fuksa i Abrama Sznajnsznajdera u zbiegu ul. Jaracza i Uniwersyteckiej jest wpisywana.

- Pierwsza z nich to jeden z najlepszych przykładów architektury neoklasycystycznej w naszym mieście - podkreśla Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. - Co ciekawe, temu stylowi podporządkowano zarówno dekoracje na elewacji, jak i wewnątrz budynku, w którym wciąż można podziwiać m.in. neoklasycystyczne kominki.

Kamienicę z boniowanym parterem i ryzalitami po bokach - według projektu Abrama Totenberga - zbudowano dla Henryka Brautigama, który jako lekarz pracował m.in. w szpitalu dla nerwowochorych w Kochanówce oraz w Przytułku dla Starców i Kalek przy ul. Narutowicza (dziś jest tam Collegium Anatomicum).

Na fasadzie zwieńczonej attyką z kartuszem herbowym możemy podziwiać m.in. gryfy, wazy, medaliony ze wstęgami, motywy roślinne, maski kobiet i mężczyzn oraz podwójne kolumny kanelowane, czyli z rowkami wzdłużnymi, zakończone jońskimi kolumnami. Wewnątrz zachowały się m.in. świetliki z witrażami, stolarka drzwiowa oraz marmury i bogato zdobione balustrady w klatce schodowej.

W 1920 r. kamienica stała się własnością Izaaka Groslajta, zaś w 1936 r. - Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie należy do wspólnoty mieszkaniowej, podobnie jak narożna, będąca perłą modernizmu kamienica u zbiegu ul. Jaracza i Uniwersyteckiej. Została zbudowana przez firmę Izraela Tyllera według projektu Rudolfa Sunderlanda.

- Warto popatrzeć na wspaniałą, rozczłonkowaną ekspresjonistycznie bryłę kamienicy i na schodkowe ukształtowanie elewacji, którą podzielono wykuszami i ryzalitami - zaznacza Piotr Ugorowicz.

Na budynku, który postawiono na planie litery V, można także dostrzec akcenty art deco, czyli motywy geometryczne.

CZYTAJ TEŻ:
* Łódź: oszpecona zabytkowa kamienica przy ul. Rewolucji
* Kamienice w Łodzi mają mieć jednolite barwy [ZDJĘCIA]

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dwie łódzkie perły zabytkami - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki