ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wielkie krety wywiercą tunel pod Łodzią

  Rozwiń
  Dwie zabytkowe perły Langego na Radogoszczu

  Dwie zabytkowe perły Langego na Radogoszczu

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Willa Reinholda Langego (z 1924 roku) przy ul. Zgierskiej 215 została odnowiona i wciąż jest ozdobą osiedla
  1/3
  przejdź do galerii

  Willa Reinholda Langego (z 1924 roku) przy ul. Zgierskiej 215 została odnowiona i wciąż jest ozdobą osiedla ©Jakub Pokora

  Przez wiele lat ozdobą osiedla Radogoszcz były dwie stylowe wille. Niestety, jedna została zburzona. Na szczęście ma być odbudowana, co będzie ewenementem w skali kraju.
  Willa Reinholda Langego w Łodzi zniknęła w atmosferze skandalu. Właściciel po prostu ją rozebrał, co spotkało się z powszechnym oburzeniem i potępieniem. Na szczęście w sądzie Michał L. - na co dzień miłośnik... zabytków, starych powozów i samochodów - uderzył się w piersi, przyznał się do popełnienia błędu i zapewnił, że ją odbuduje. Będzie to więc pierwszy w kraju przypadek odbudowy obiektu, który przed zburzeniem widniał w ewidencji (a nie w rejestrze) zabytków.

  To znakomita informacja dla miłośników dawnej Łodzi, bowiem oznacza to, że dwie perły architektury, czyli dwie historyczne rezydencje przy ul. Zgierskiej na Bałutach znów będą ze sobą sąsiadować, zaś cały ten teren - z willami i otaczającymi je parkami - wkrótce zostanie wpisany do rejestru zabytków. Postępowanie w toku.

  Do czasu skandalicznego wyburzenia, do którego doszło w czerwcu 2011 roku, o obu willach niewiele było informacji. Jednak tematem zajęli się pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi. Zaczęli zgłębiać archiwa i ustalili podstawowe fakty z dziejów tego miejsca na osiedlu Radogoszcz.

  A miejsce to szczególne, bowiem na przełomie XIX i XX stulecia jego właścicielem była znana rodzina Lange, do której należała m.in. będąca złotą żyłą cegielnia, a także karczma i młyn wodno-motorowy, po których jednak nie zostało śladu. Na przykład na terenie dawnej cegielni stoją dzisiaj bloki. Włości rodziny Lange ciągnęły się aż do ul. Bema i powszechnie, nawet w urzędowych dokumentach, były nazywane "Langówkiem".

  Na początku XX wieku właścicielami późniejszej działki z willami byli bracia: Ernest i Leopold Lange, którzy w 1906 roku sprzedali ją swoim bliskim krewnym. Było to małżeństwo: Olga i Reinhold Lange. To właśnie oni w latach 1913-14 roku wybudowali stylową rezydencję, która stała przy ul. Zgierskiej 213 i przed rokiem została zburzona do fundamentów. Została tylko sterta gruzów.

  - Nadzór nad budową tej rezydencji sprawował ówczesny architekt powiatowy Franciszek Karpiński, ale nie wiadomo czy był on autorem projektu - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Łodzi. - Willa na pewno został ukończona przed pierwszą wojną światową, bowiem zachowało się zdjęcie z 1914 roku, na którym widzimy uszkodzoną przez działania wojenne rezydencję.

  Zdaniem Piotra Ugorowicza, między rodziną Lange z Radogoszcza a Juliuszem Lange, właścicielem słynnej willi secesyjnej przy ul. Wólczańskiej 51, raczej nie istniało pokrewieństwo, a jeśli już, to bardzo dalekie.

  Olga i Reinhold nie cieszyli się długo willą, bowiem w pamiętnym roku cudu nad Wisłą sprzedali ją Elzie i Alfredowi Zonerom, sami zaś w 1924 roku wybudowali dla siebie w sąsiedztwie, przy ul. Zgierskiej 215, kolejną okazałą rezydencję, która przetrwała do dzisiaj. Autorem projektu był łódzki architekt Aleksander Przecławski.

  Tak było do drugiej wojny światowej, podczas której tereny te, czyli osiedle Radogoszcz, zostały przyłączone do Łodzi. Na mocy dekretu PKWN nieruchomość przy ul. Zgierskiej 215 przeszła na własność Heleny i Maksymiliana Ekiertów. On był leśnikiem i biegłym sądowym, a ona - z domu Pfeiffer - była krewną (zapewne siostrą) słynnego generała Franciszka Pfeiffera - "Radwana", który walczył z bolszewikami w 1920 roku i w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Zmarł po wojnie na emigracji w Londynie, a jego ciało spoczęło na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uaktualnienie

  jbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "...własnym kosztem wyremontował rezydencję...". Którą ? Są dwie pod nr 213 i 215. Ta pod 213 została zburzona. Podczas toczącego się postępowania właściciel zobowiązał się do odbudowania. Do...rozwiń całość

  "...własnym kosztem wyremontował rezydencję...". Którą ? Są dwie pod nr 213 i 215. Ta pod 213 została zburzona. Podczas toczącego się postępowania właściciel zobowiązał się do odbudowania. Do chwili obecnej jest nieotynkowana. Ta pod nr 215 była wyremontowana o ile się nie mylę przez spółdzielnię mieszkaniową.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na szczęście ma być odbudowana. NA CZYJE SZCZĘŚCIE I PO CO??

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 64

  Proponuję kościół w tym miejscu postawić, a w sąsiedniej willi plebanię zorganizować. Pewnie by pasowała pasibrzuchom z KRK.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Teraz kolej na tzw "prawnika" i "historyka sztuki" - odebrać im uprawnienia za brak kwalifikacji !

  dc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 55

  "Przed zburzeniem rezydencji Michał L. miał konsultować się z prawnikiem i historykiem sztuki, którzy stwierdzili, że obiekt nie jest zabytkowy " - ważne zdanie z tekstu i cenna wskazówka dla...rozwiń całość

  "Przed zburzeniem rezydencji Michał L. miał konsultować się z prawnikiem i historykiem sztuki, którzy stwierdzili, że obiekt nie jest zabytkowy " - ważne zdanie z tekstu i cenna wskazówka dla odpowiednich Urzędów czy Szkół Wyższych o odebranie uprawnień "prawnikowi" i "historykowi sztuki" , gdzie wszystko wskazuje ,że "załatwili " sobie określone papiery (!)zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo