Dworzec Łódź Fabryczna. Tajemnicze roszczenia wykonawcy

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Budowa Fabrycznego może być droższa, jeśli wykonawca będzie dochodził roszczeń finansowych
Budowa Fabrycznego może być droższa, jeśli wykonawca będzie dochodził roszczeń finansowych Maciej Stanik
Udostępnij:
W aneksie do umowy na budowę dworca znajduje się opinia eksperta, która może być podstawą do roszczeń wykonawcy

Opóźnienie przy budowie dworca Łódź Fabryczna może wiązać się z wyższym kosztem inwestycji. Wykonawca ma prawo do roszczeń. To prawdopodobnie kwota kilkudziesięciu milionów złotych. Nikt nie chce ujawnić, o jaką kwotę chodzi.

Aneks dotyczący przesunięcia terminu zakończenia budowy dworca został podpisany 30 września. Znalazła się w nim informacja o ukończeniu inwestycji do 31 sierpnia 2016 r. Aneks nie zmieniał kosztów i zakresu inwestycji. Nikt we wrześniu nie wspomniał, że do aneksu dołączono opinię eksperta, gdzie znajduje się uzasadnienie dla przesunięcia terminu ukończenia budowy. Znajduje się tam również kwota roszczeń, jakie może wystosować wykonawca. Nikt o niej nie chce mówić.

Nowe Centrum Łodzi. Początek konkursu na projekt rynku Kobro [WIZUALIZACJE]

- Nie możemy mówić o dokumencie, który nie jest wiążący dla stron - mówi Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Oficjalny aneks odnosi się do przyczyn przesunięcia terminu zakończenia inwestycji, a nie do kwot. Opinia eksperta nie jest wiążąca. Wykonawca nie zgłosił żadnych roszczeń, więc ich nie ma.

Dworzec Łódź Fabryczna. Wnętrze dworca będzie ziało pustką

W ostatnich dniach o tę opinię eksperta pytał łódzki radny PiS Włodzimierz Tomaszewski. Chciał poznać ewentualną kwotę roszczeń, aby w budżecie miasta zarezerwować pieniądze na wypłatę odszkodowań dla wykonawcy dworca. Radny zapytał o tę kwotę Grzegorza Nitę podczas obrad komisji finansów Rady Miejskiej. Dyrektor ZDiT wyjaśnił, że chodzi o kilkadziesiąt milionów złotych. Zobowiązał się przekazać dokładną informację radnemu, ale tego nie zrobił. Nabrał wody w usta i odmówił podania kwoty. Podobnie jak kolej.

Na dworcu Łódź Fabryczna montowane są gigantyczne wentylatory

- Aneks wydłużający termin realizacji kontraktu został podpisany na podstawie przyczyny obiektywnej, jaką był brak dostępu do działki firmy Enkev - mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. - Aneks nie odnosi się do roszczeń, lecz do przyczyny podpisania aneksu, którą wskazała opinia eksperta. W każdym projekcie, nie tylko kolejowym, mogą wystąpić roszczenia, które są rozpatrywane przez zamawiającego bądź na drodze sądowej - komentuje rzecznik PKP PLK. O co w tym wszystkim chodzi? Wysłaliśmy do rzecznika osiem mejli z prośbą o podanie kwoty znajdującej się w opinii eksperta. Odpowiedzi były wymijające. Żadna kwota nie padła.

Łódź Fabryczna. Zobaczcie, jak powstaje podziemny dworzec [FILM]

- Powinniśmy znać potencjalną skalę roszczeń wykonawcy, by skonstruować budżet miasta - twierdzi radny Tomaszewski.

- Nie powinniśmy wpisywać żadnych kwot roszczeń, bo oznaczałoby to, że zgadzamy się na nie i wypłacimy pieniądze wykonawcy - przekonuje Władysław Skwarka, przewodniczący komisji finansów łódzkiej Rady Miasta.

Budowa Dworca Fabrycznego kosztuje 1,76 mld zł. Prace miały trwać 42 miesiące, ale termin ukończenia inwestycji został przesunięty o 18 miesięcy.

Sporna działka Enkevu

Przesunięcie terminu zakończenia budowy dworca było spowodowane brakiem dostępu do działki firmy Enkev. Wykonawca mógłby wcześniej zakończyć inwestycję, gdyby miał dostęp do tej działki. Miasto przekazało ją w połowie tego roku, a powinno przynajmniej kilka lat wcześniej. Dlatego wykonawca mógł ponieść straty wynikające z długiego okresu prowadzenia robót, dłuższego okresu zatrudnienia pracowników i użycia maszyn. W 2009 r. miasto oferowało za działkę Enkevu 17,8 mln zł. Firma chciała 60 mln zł. Magistrat podbił stawkę do 19, a następnie 26 mln zł. Terenu nie udało się sprzedać. Wywłaszczono go w tym roku.
mbr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 34

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Infamis
To już jest bezczelność. Nie dość, że mają opóźnienie to jeszcze żądają za to dodatkowej zapłaty. Ciekawe ile kasy zażąda wykonawca W-Z za to, że spieprzył robotę.
I
Infamis
To już jest bezczelność. Nie dość, że mają opóźnienie to jeszcze żądają za to dodatkowej zapłaty. Ciekawe ile kasy zażąda wykonawca W-Z za to, że spieprzył robotę.
t
to korupcja i wałki
Wypłukiwanie pieniędzy z budżetu znajomkom, specjalistom od budowania ekranów, barierek ciągnących się kilometrami czort wie po co i wielu innych inwestycji nie mających żadnego uzasadnienia.
R
Ręka Sprawiedliwości
Ludzie otwórzcie w końcu oczy... Ta inwestycja to jeden wielki wał ,przykład ogromnej niegospodarności. W bilansie ogólnym to nie U.E wyłożyła pieniądze na tą inwestycję tylko Polacy a konkretnie Łodzianie i nie jest prawdą że przyczyną przedłużenia terminu była działka ... chronologicznie czas powstania głowicy zachodniej , części wylanej pod ulicą Kilińskiego, mnóstwo błędów projektowych miliony wydane na chemię niemiecką kotwiącą słupy , strop poziomu 0 między osią 12 a 20 przez 10 miesięcy podpierały szalunki (peri niemieckie) za darmo ? Inwestycję 80 % jej wydatków dysponowała firma z kraju starej Uni która nie zatrudnia pracowników produkcyjnych tylko podwykonawce w której 50 % udziałów ma firma Porr kolejna kasa leci ,wraca za nic do U.E.... i tak z roboczo godziny ustalonej przez wykonawcę na 74 zł dla cieśli zbrojarza bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów znika 34 zł !!! jednej roboczogodziny firma bardzo związana z władzą zatrudnia kolejnego podwykonawcę, który zatrudnia kolejnego i dopiero piąty podwykonawca zatrudnia na śmieciową umowę za 12 zł I tak to w skrócie wygląda jeśli ktoś ma wątpliwości proszę o kontakt.
a
aa
gdzie tu widzisz kłamstwo?
d
dEstrukcjA
Miał być wielki dworzec made by Hanna and Czarek . Jest 36 miesięcy opóźnienia i wielka kupa.
H
Henryk Kwinto
j.w.
f
forest gump
Marek od najblizszego poniedzialku straci stolek vice ale pojdzie kierowac Technoparkiem w Lodzi. Sieradz jeszcze musi poczekac na jego powrot
j
jaguar303
i Teraz się dziwicie że PIS w nocy zajmuje urzędy i instytucje które podpisały takie umowy ??
G
Gość
Nic nie rozumiem -budowa dworca powinna być już zakończona , a prace powinny trwać na owej działce.ENKEV to tylko przykrywka do całego opóźnienia budowy dworca.Czymś trzeba otumanić szarych ludzi.
b
brrrum
a podziemne to są perony, lecz też nie całkowicie bo nie są przykryte ziemią.
Ależ marudzę... ;-(
a
a co...
Sprawę widzę tak, że jest to bomba z opoznionym zapłonem, bo jeśli władzę w samorządzie przejmie pis to zostanie uruchomione dodatkowe roszczenie i odpali się kolejnego dzbuka pisowi jak TK w skali kraju. To jest coś w rodzaju polisy na życie przy korycie dla lokalnej PO. To samo było z tunelem, odsuwanie w czasie, żeby mieszkańcy musieli wybrać PO, bo oni mają ofertę. Jak by budowali, a mogli już zaczynać, oferty by nie było. A tak jest. Bo As bije raz, ale As tej partii bije kilka razy. To dopiero sztuka. Podobna rozgrywka dotyczy szybkiej kolei - to już rozdanie na dużym stole. A prostaki lykaja te brydzowe impasy. A kasa z unii nie wykorzystana i Niemcy się cieszą. Dlatego w ramach wdzięczności bronią np. TK i partii, która go broni. Broni TK, Oczywiście przed samym sobą. Tak to działa, im gorzej tym lepiej. Wszyscy zadowoleni. Perpetum mobile po polskiemu.
:-)))
Ale nam pomaga!
Niech już może przestanie i spie* gdzie pieprz rośnie.
Nie wiem jak sobie bez niego poradzimy, ale chętnie spróbujemy.
U
Uwaga oszust
To oszust i kłamca.
Gdyby chociaż 10% z tego co pisze było prawdą, to by z tym poszedł na prokuraturę i złożył doniesienie.
Ale on kłamie w Internecie, bo kłamanie w prokuraturze jest karalne.
Prawda, kłamczuszku? :-)))
!!!!!
Jak się wie o popełnionym przestępstwie i nie zawiadamia odpowiednich służb to też się popełnia przestępstwo!!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie