Dworzec Łódź Fabryczna. Z dworca autobusowego odjechał...

  Dworzec Łódź Fabryczna. Z dworca autobusowego odjechał pierwszy autobus do Wiednia [ZDJĘCIA]

  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pierwszy autobus do Wiednia odjechał we wtorek z dworca Łódź Fabryczna o godz. 11.15. Połączenie uruchomiła firma LEO Express
  1/9
  przejdź do galerii

  Pierwszy autobus do Wiednia odjechał we wtorek z dworca Łódź Fabryczna o godz. 11.15. Połączenie uruchomiła firma LEO Express ©Krzysztof Szymczak

  Z dworca autobusowego przy Łodzi Fabrycznej odjechał we wtorek pierwszy autobus do Wiednia. Pierwsze autobusy spółki PKS Łódź mają wjeżdżać na Fabryczny dopiero w marcu
  Od dzisiaj (17 stycznia) można pojechać autobusem z Łodzi Fabrycznej do Wiednia. Firma LEO Express uruchomiła połączenie Warszawa - Wiedeń. Na dworcu autobusowym przy Fabrycznym nadal hula wiatr, bo inni przewoźnicy jeszcze nie uzyskali zezwoleń wjazdu na Fabryczny. Na razie na dworzec wjeżdżają tylko cztery autobusy na dobę. Wszystkie należą do czeskiego przewoźnika LEO Express.

  Kurs do Wiednia zaczyna się o godz.
  9 na pl. Defilad w Warszawie. Pierwszy autobus z Łodzi do stolicy Austrii wyjechał z Fabrycznego o godz. 11.15. Jechało nim kilkoro pasażerów. Podróż z Łodzi do Wiednia trwa zgodnie z rozkładem 9 godzin 10 minut. Autobus jedzie przez Częstochowę, Katowice, Gliwice, Zabrze, Bohumin, Ostrawę i Brno. Dotychczas firma LEO Express uruchamiała połączenie tylko do Bohumina, gdzie była możliwość przesiadki w pociąg tej spółki do Pragi. Połączenie Warszawa - Bohumin przez Łódź Fabryczną trwa od otwarcia dworca Fabrycznego, czyli od 11 grudnia. Przewoźnik zapowiada kolejne międzynarodowe połączenia, ale nie zdradza, w jakich kierunkach.

  - Kursy do Wiednia będą realizowane przez nowoczesny tabor autobusowy, zapewniający komfort i szybki przejazd - informuje LEO Express. - Na pokładzie autobusu każdy podróżujący ma dostęp przez wifi do darmowego internetu. Dostępna jest szeroka oferta napojów i przekąsek. Specjalnie wybrane na tę trasę autobusy marki Scania i6 posiadają dwie klasy podróży: ekonomiczną i biznesową. Klasa biznesowa oferuje wygodniejsze fotele, darmowe napoje i pierwszeństwo w obsłudze przez stewardów.

  Czytaj:Otwarcie dworca Łódź Fabryczna. Pierwszy pociąg na nowym dworcu [ZDJĘCIA, FILM]

  Pozostali przewoźnicy jeszcze nie uzyskali zezwoleń na korzystanie z dworca autobusowego przy Fabrycznym. Taka procedura trwa długo. Wiąże się ze zmianami rozkładów na całych liniach, a czas przejazdu trzeba dostosować do wydłużonej trasy do Łodzi Fabrycznej.  - Być może od marca część kursów będzie zatrzymywać się na dworcu Łodź Fabryczna. To zależy od tego, kiedy otrzymamy wszystkie zezwolenia - mówi Radosław Miko z PKS Łódź. - Autobusy nadal będą zatrzymywać się przy Łodzi Kaliskiej i Łodzi Północnej, ale oprócz tego wjadą na Fabryczny. Kilka kursów nie dojedzie do Fabrycznego tylko pozostanie na Kaliskim lub Północnym.

  Zarząd Dróg i Transportu także nie wie, kiedy PKS Łódź będzie mógł dojeżdżać do Fabrycznego. - Teren dworca autobusowego przy Łodzi Kaliskiej należy do PKS Łódź, który może podjąć decyzję o skierowaniu połączeń na Fabryczny, ale to do PKS należy decyzja - mówi Tomasz Andrzejewski, rzecznik ZDiT.

  Kolejni przewoźnicy są w trakcie starania o zezwolenia na korzystanie z dworca autobusowego przy Fabrycznym.

  - Wydaliśmy zgody na około 40 połączeń realizowanych przez kilkunastu przewoźników. Są to przewoźnicy lokalni, krajowi i międzynarodowi - mówi Tomasz Andrzejewski. - Przewoźnicy oprócz naszej zgody na wjazd na dworzec, muszą dopełnić formalności związanych z przebiegiem tras już poza naszym urzędem, oraz przygotować rozkład i z pewnością z wyprzedzeniem poinformować o ewentualnych zmianach pasażerów. O nowych przewoźnikach lub trasach będziemy na bieżąco informować - zapowiada.


  24 puste stanowiska

  Dworzec autobusowy przy Łodzi Fabrycznej nazywał się Dworcem Centralnym.

  Znajdowało się tam kilka stanowisk dla autobusów, kioski i mała gastronomia. Zamknięcie części kolejowej dworca Fabrycznego spowodowało kłopoty dla PKS Łódź. Od 16 października 2011 r. pociągi przestały wjeżdżać na Fabryczny, ale autobusy korzystały ze starych stanowisk. Później przeniosły się na plac manewrowy u zbiegu ul. Knychalskiego i Węglowej. Tymczasowy dworzec autobusowy miał przenieść się w okolicę stacji Łódź Kaliska, ale PKS zwlekał z decyzją. Ponaglenia niewiele dały, więc miasto podjęło decyzję o zablokowaniu dróg wjazdowych na tymczasowy dworzec. Kierowcy autobusów nie przejęli się, tylko wjeżdżali tam po trawnikach. Autobusy przeniosły się przed Kaliski w połowie 2012 roku. Od 11 grudnia 2016 roku uruchomiono dworzec Łódź Fabryczna z częścią autobusową. Są tam 24 stanowiska. Znajdują się na poziomie ośmiu metrów pod powierzchnią gruntu. Nie ma tzw. płyty postojowej, więc autobusy nie mogą rozpoczynać i kończyć trasy na tym dworcu. To przystanek przelotowy.

  mbr


  CZYTAJ WIĘCEJ:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No a jak jak balowac to tylko w wiedniu :))))

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Bale sale i kawiarnie b lubie sernik z wiednia tesz jesten snobem lodzkim))))

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idiotyzm

  Ag (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  No i mamy gigantyczny dworzec PKS na 24 stanowiska, z czego wykorzystane pewno będą ze 4, bo nie wierzę żeby przewoźnicy godzili się na wydłużenie czasu przejazdu na całej trasie, tylko po to, by...rozwiń całość

  No i mamy gigantyczny dworzec PKS na 24 stanowiska, z czego wykorzystane pewno będą ze 4, bo nie wierzę żeby przewoźnicy godzili się na wydłużenie czasu przejazdu na całej trasie, tylko po to, by "zaliczyć" Fabryczny, jeśli zatrzymują się na Kaliskiej lub Północnym. Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  super extra

  Zosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Bzdura. Pamiętam jaki ruch autobusowy był na fabrycznym przed budową dworca. Teraz będzie jeszcze większy. Mamy dworzec na miarę XXI wieku , ale niektórym ciągle źle.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytam

  bo nie wiem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  dlaczego na tym XXI wiecznym dworcu hula wiatr?
  czy może płaci za to hulanie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZEGOS NIE ROZUMIEM

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Czytam, ze dworzec autobusowy bedzie czynny dopiero w marcu 2017.
  To w koncu dokonano formalnego odbioru budowy w 2016, czy nie ?
  Czy zostal podpisany protokol odbioru jesli dworzec autobusowy...rozwiń całość

  Czytam, ze dworzec autobusowy bedzie czynny dopiero w marcu 2017.
  To w koncu dokonano formalnego odbioru budowy w 2016, czy nie ?
  Czy zostal podpisany protokol odbioru jesli dworzec autobusowy dalej sie buduje ?

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BUSOMAT PL

  BUSOMAT PL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Prawidłowo. Autobus to najlepszy środek transportu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z dworca kolejowego

  B (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  .,,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ANTYKOMOR

  Boss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  oby nie było tak jak z lotniskiem- totalny kibel

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w kiblach na wszystkich kondygnacjach pozwalam się zapinać w przód i tył, połykam też

  olka! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

  zapraszam na fabryczny!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o ja pier...

  greta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 20

  Na ch... było taki wielki dworzec robić?
  Można było kilka ulic w asfalcie zrobić k... mać.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest

  MIŚ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  na miarę naszych czasów!
  Proszę się więcej nie czepiać tego Misia!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo