Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Radomsku ma patrona. Został nim gen. S. Sojczyński "Warszyc". Relacja z nadania imienia. ZDJĘCIA, FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Generał Stanisław Sojczyński "Warszyc" został patronem dworca PKP w Radomsku. Uroczyste nadanie imienia połączone z obchodami rocznicy śmierci twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego odbyło się w sobotę (19 lutego). "Warszyc" został patronem dworca kolejowego na wniosek poseł PiS Anny Milczanowskiej, prezydenta Radomska Jarosława Ferenca oraz starosty Powiatu Radomszczańskiego Beaty Pokory.

Warszyc został patronem dworca PKP w Radomsku

W sobotę, 19 lutego, w Radomsku odbyły się uroczystości związane z nadaniem dworcowi PKP imienia generała Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca". Najpierw w klasztorze oo. Franciszkanów odprawiono mszę świętą św. w intencji śp. gen. Stanisława Sojczyńskiego w 75. rocznicę mordu i złożono kwiaty pod tablicą Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

Następnie uczestnicy uroczystości przenieśli się na dworzec kolejowy, gdzie oficjalnie nadano obiektowi imię "Warszyca". Fragment przedstawienie "Do winy się nie poczuwam..." w reżyserii Danuty Zawadzkiej zaprezentowali aktorzy z amatorskiego Teatru Źródło z Radomska. Na budynku odsłonięto też tablicę upamiętniającą patrona. Później kwiaty złożono pod grobem-pomnikiem KWP na Cmentarzu Starym oraz pomnikiem przy ul. Armii Krajowej.

Polskie Koleje Państwowe realizują cele biznesowe. Modernizujemy dworce, budujemy kolejne, pozyskujemy nowy tabor... Staramy się podnosić komfort pasażerów, ale nie zapominamy o realizacji celów tożsamościowych, o pielęgnowaniu dziedzictwa narodowego, kulturowego i historycznego. Realizujemy więc program nadawania imion dworcom kolejowym - wyjaśnia Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

Przypomnijmy, 19 lutego 1947 roku, wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szef tamtejszego Kedywu, twórca niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, został rozstrzelany. Od 2018 roku jest on Honorowym Obywatelem Radomska, teraz także patronem dworca kolejowego w tym mieście.

Dworzec zyskał patrona dzięki inicjatywie posłanki Prawa i Sprawiedliwości Anny Milczanowskiej, a także prezydenta Radomska Jarosława Ferenca oraz i starosty Powiatu Radomszczańskiego Beaty Pokory. Jak tłumaczy poseł Milczanowska, wniosek powstał jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, w styczniu został on pozytywnie rozpatrzony przez Krzysztofa Mamińskiego, prezesa Zarządu PKP S.A. Intencją wnioskodawców z posłanką PiS na czele było, by generał w 75. rocznicę zbrodni mógł symbolicznie powrócić do miasta i dumnie witać wszystkich, którzy swe kroki skierują w gościnne progi Radomska.

Dworzec 10 lat temu został wyremontowany i odnowiony wspólnym wysiłkiem Polskich Kolei Państwowych oraz miasta. Zdaniem poseł Milczanowskiej, teraz połączył on piękne tradycje oraz nietuzinkowy charakter miasta z pamięcią o jednym z najwierniejszych obrońców polskiej ziemi.

Historia samego obiektu sięga powstałej w XIX wieku kolei warszawsko-wiedeńskiej. Bryła budynku, wzniesionego według projektu autorstwa inżyniera architekta M. Michalskiego, znalazła uznanie jako jedna z najpiękniejszych tego typu budowli w Polsce. Dworzec przez lata był świadkiem zarówno historycznych wydarzeń, jak też codziennych, ludzkich historii. Sam stał się też wreszcie jednym z symboli historii Radomska.

Jak oceniają wnioskodawcy, tak samo symbolem miłości do ojczyzny, dla wielu pokoleń mieszkańców miasta oraz ziemi radomszczańskiej, jest generał Stanisław Sojczyński „Warszyc”.

Generał Warszyc był człowiekiem nieskazitelnym, niezłomnym. Słynne jest jego powiedzenie, że "jeśli pada na kolana, to tylko przed Bogiem"... nie chciał prosić o litość swoich oprawców i został katorżniczo zamordowany. Wciąż nie wiemy, gdzie go pochowano - przypomina poseł Anna Milczanowska. - Jego armia była fenomenem, liczyła ileś tysięcy ludzi. Niestety dziś wróciliśmy do takich czasów, gdzie politycy znów zaczynają nazywać Żołnierzy Wyklętych bandytami. Przypisują im historie, które się nie wydarzyły. Nie dajmy się zwieść.

- Do dziś nie wiemy, gdzie leżą ciała wielu "niezłomnych", ale pamiętamy ich słowa i czyny... wartości, które nam przekazali. Nie jest przypadkiem, że ten dworzec uzyskuje imię właśnie Warszyca, ani że dzisiejsze oddziały wojska przybieraj imiona Żołnierzy Niezłomnych. To oni przekazali nam tradycję niepodległego wojska, walki o niepodległość - mówił marszałek senior Antoni Macierewicz. - Ta tradycja musi się stać na zawsze źródłem siły Rzeczpospolitej Polskiej i Polaków.

Zobacz, jak wyglądały sobotnie uroczystości.

Przypomnijmy, wniosek o nadanie imienia dworcowi w ubiegłym roku składali też przedstawiciele ruchu Polska 2050 powiatu radomszczańskiego. Ci chcieli nadania dworcowi imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Więcej: Dworzec PKP w Radomsku imienia Marszałka Piłsudskiego? Chcą tego przedstawiciele ruchu Polska 2050

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki