Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwunastolatka urodziła dziecko. Takich „wyjątków” jest coraz więcej

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Świadomość i znajomość zasad antykoncepcji jest często bardzo niska wśród nastolatek. A konsekwencje nieuniknione
Świadomość i znajomość zasad antykoncepcji jest często bardzo niska wśród nastolatek. A konsekwencje nieuniknione Krzysztof Szymczak
Widok dwunastolatek i trzynastolatek na porodówkach już coraz mniej dziwi lekarzy. We wrześniu dziecko urodziła dwunastolatka.

Szpital w Kielcach. Lekarze odbierają poród, matką jest dwunastolatka. Ojciec ma 29 lat, oboje pochodzą z Wałbrzycha i są narodowości romskiej. To jedna z najmłodszych matek w Polsce.

Także dwunastolatka zaszła w ciążę w Piotrkowie Trybunalskim, ojcem miał być dwa lata starszy kolega. Dwa lata starszy był także ojciec dziecka, które urodziła trzynastolatka z łódzkiego gimnazjum. Ta ostatnia historia mogła skończyć się tragicznie. Nastolatka bowiem na wiadomość o ciąży targnęła się na życie. Chciała ze sobą skończyć i połknęła tabletki. Na szczęście lekarzom udało się ją odratować. I choć w ciągu ostatnich 45 lat zmniejszyła się liczba niepełnoletnich matek, to ten spadek jest o wiele niższy wśród bardzo młodych kobiet, czyli takich, które nie skończyły jeszcze 16 lat.

Nastoletnie matki z poprawczaka. Dziewczyny nie mają gdzie szukać pomocy

- Między 1970 a 2015 rokiem bardzo zmniejszyła się liczba urodzeń wśród nastoletnich matek: z 50,7 tysięcy do 12 tysięcy - wyliczył prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Skala spadku jest jest znacznie mniejsza w przypadku matek bardzo młodych, które mają nie więcej niż 16 lat. W tym przypadku liczba urodzeń zmniejszyła się z 1,7 tys. do tysiąca, a ostatnia dekada przyniosła znaczne wahania liczby urodzeń nastolatek, pod koniec pierwszego dziesięciolecia XXI wieku w ciągu kilku lat znacząco wzrosła.

W tym czasie znacznie spadła liczba młodych kobiet i nastolatek, rośnie natomiast płodność wśród nastolatek.

Nastoletnimi matkami opiekuje się m.in. dr Janusz Lasota ze szpitala im. Rydygiera w Łodzi.

- Zdarza się, że dziecka w naszym szpitalu oczekują siedemnastolatki - mówi dr Lasota. - Niektóre są bardzo dobrze przygotowane do macierzyństwa, z niecierpliwością wyczekują dziecka. Wiedzą wiele o wychowaniu.

12-latka urodziła dziecko

Wiele nastolatek - jak obserwuje dr Lasota - w ciążę zachodzi przypadkowo. Taka ciąża to często nieplanowana pamiątka z wakacji. Mimo to niewiele młodziutkich matek decyduje się na oddanie dziecka do adopcji. Są to sporadyczne przypadki.

Prof. Szukalski zaznacza, że dwunastoletnie i trzynastoletnie dziewczyny sporadycznie zostają matkami, jednak wiele zmienia się, gdy dziewczyna kończy 15 lat. Od 2000 do 2015 roku zaledwie cztery polskie dwunastolatki zostały matkami. W tym samym czasie dziecko urodziło 2241 piętnastolatek oraz 8064 szesnastolatki.

Najwięcej młodych matek zamieszkuje dawne Ziemie Odzyskane, najmniej natomiast mieszka w Polsce południowo-wschodniej i centralnej.

Ostatnie dziesięć lat nie przyniosło większych zmian tego zjawiska w województwie łódzkim. W 2005 roku 11,6 kobiet na tysiąc pań w wieku 15-19 lat rodziło dziecko, przy czym na wsi było to 12 młodych kobiet, a w mieście 11,3. W ubiegłym roku spadła nieco liczba młodych matek na wsiach naszego województwa - w naszym regionie na tysiąc młodych kobiet matkami przypadło ich 10,6.

Dziecko - nieplanowana pamiątka z wakacji nastolatka

Największy odsetek bardzo młodych matek występuje w województwie zachodniopomorskim. W 2015 roku na tysiąc kobiet w wieku 15-19 lat matkami zostało 17,3, a w 2005 roku ten odsetek był nawet większy i wynosił 19,4. Pod tym względem wyróżnia się także województwo warmińsko-mazurskie - 17 młodych mam na tysiąc młodych kobiet.

Zdaniem prof. Szukalskiego wśród 18-letnich i 19-letnich kobiet rośnie znajomość antykoncepcji, natomiast wśród młodszych dziewcząt jest ona niska.Tymczasem coraz wcześniej dochodzi do rozpoczęcia współżycia seksualnego. Demograf z Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla także wpływ reformy systemu szkolnictwa i wprowadzenia gimnazjów. Według prof. Szukalskiego wpłynęło to na wcześniejszą zmianę definiowania siebie z dziecka jako „prawo dorosłego”. W starym systemie następowało to dopiero po opuszczeniu podstawówki w wieku 15 lat, a obecnie taka zmiana coraz częściej pojawia się zaraz po rozpoczęciu nauki w gimnazjum.

Psycholog: Nastoletnia ciąża to szok dla rodziny, ale matce trzeba pomóc

12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Jak zapobiec tego typu zdarzeniom? (Dzień Dobry TVN/X-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki