MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyktatura w łódzkim Polskim Związku Działkowców? Po zjeździe okręgu łódzkiego pojawiły się oskarżenia: "wybory odbyły się przed wyborami"

Marcin Darda
Marcin Darda
Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Irys" w Łęczycy oskarża władze łódzkiego okręgu Polskiego Związku Działkowców o dyktatorskie praktyki. "Bulwersujące. Wybory odbywają się jeszcze przed wyborami, a zgłoszenia kandydatów w trakcie zjazdu są niedopuszczane do głosowania - mówi Jarosław Pucek, prezes ROD "Irys". Prezes PZD Okręg Łódź tłumaczy jednak, że "wszystko odbyło się zgodnie ze statutem".

Zjazd sprawozdawczo-wyborczy za lata 2015-2019 łódzkiego okręgu PZD odbył się w ostatnią sobotę czerwca w Hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi. Według prezesa Pucka była to jednak fikcja, ponieważ faktycznie wybory odbyły się wcześniej. Podaje konkretne przykłady. W okręgu łódzkim PZD powiaty łęczycki i kutnowski są połączone i mają prawo dwóch delegatów dp rady okręgu. Sęk tylko w tym, że obaj kandydaci i na delegatów to reprezentanci powiatu kutnowskiego, tymczasem prezes Pucek chciał zgłosić trzeciego kandydata, tak by i Łęczyca miała szansę na delegata.

- Na zebraniu sprawozdawczo - wyborczym złożyłem wniosek formalny odnośnie dodania do dwóch wcześniejszych nazwisk z góry ustalonych, kandydatury Sławomira Krawczyka z Ogrodu "Szafirek" w Łęczycy - mówi Pucek. - Mandaty były dwa, ale dlaczego nie miało o nie powalczyć trzech kandydatów? Zgłoszony przeze mnie kandydat mógł nawet przegrać, ale niechby się to stało uczciwie, po głosowaniu, bo taka jest demokracja. Tymczasem mój wniosek nie został nawet dopuszczony przez komisję wyborczą, tylko postawiono wniosek o zamknięcie listy, wybory do zarządu również z góry były ustalone. To bulwersujące, po prostu dyktatura i łamanie prawa. Ci sami ludzie rządzą związkiem od wielu lat i nigdy nie dopuszczą innych, bo takie właśnie stosują metody.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Prezes Pucek twierdzi też, że spośród 39 kandydatów do rady okręgu, nie wszyscy z nich byli obecni na zjeździe, a zatem nie potwierdzili, czy wyrażają zgodę na kandydowanie.

Co na to władze okręgu łódzkiego PZD? Wybrana po raz kolejny wieloletnia prezes Izabela Ożegalska odpisała nam m.in., iż parytet 39 delegatów ustalono w taki sposób, by mniejsze powiaty miały w radzie reprezentację, bo w przeciwnym razie 90 proc. delegatów stanowiliby przedstawiciele łódzkich ogrodów. Z protokołu przedzjazdowego spotkania rejonu kutnowsko - łęczyckiego wynika zaś, że spośród czterech osób zaproszonych z powiatu łęczyckiego, stawił się tylko jeden, Jarosław Pucek właśnie, co może - zdaniem prezes Ożegalskiej - świadczyć o o braku zainteresowania wyborami okręgowymi w tym powiecie. Pucek na tym spotkaniu zgłosił swą kandydaturę jako delegata, ale wybrano dwóch innych - informuje prezes PZD Łódź.

Według Pucka zaś, na tym spotkaniu w ogóle nie powinno dojść do wyborów kandydatów na delegatów, ponieważ powinien tego dokonać zjazd w Łodzi. Protestował w tej sprawie w zarządzie głównym PZD, ale odpowiedzi nie uzyskał. Przegrał zaś, bo przewagę mieli reprezentanci powiatu kutnowskiego.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Z kolei prezes Ożegalska tłumaczy, że to praktyka zgodna ze statutem, tak właśnie wybierano wszystkich kandydatów do rady, a ostatecznie decydowało głosowanie na zjeździe w Łodzi. Także na zjeździe w Łodzi, nie głosowano kandydatury Sławomira Krawczyka, zgłoszonego przez prezesa Pucka. "Znając zarzuty i stanowisko pana Pucka, zebrani delegaci w liczbie 207 przegłosowali listę kandydatów wybranych podczas zebrań przedzjazdowych" - pisze prezes Ożegalska. Zarzutów o nieobecności niektórych kandydatów na zjeździe nie przyjmuje, bo nieobecni złożyli deklaracje o zgodzie pisemnie. "Sposób wyłonienia kandydatów do Okręgowej Rady został w sposób jasny i precyzyjny ustalony, a wyboru dokonano w pełni demokratycznie" - pisze prezes PDT Łódź.

Okręg łódzki PDT to 302 ogrody rodzinne w 302 powiatach. Jarosław Pucek rozważa podjęcie "kroków prawnych" w sprawie sytuacji ze zjazdu, a także odłączenie ROD "Irys" od PDT.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki